%5 Doluluk Oranı Nedir?

Kartuş ve Tonerlerde %5 Doluluk Oranı Nedir?

Toner ya da kartuş satın alırken herkesin en büyük endişesi, satın alınan ürünün ne kadar verimli olduğu ve bu ürün ile ortalama ne kadar baskı alınabileceğidir. Elbette toner ya da kartuş satın alırken satın alma tercihini etkileyen kalite ya da orijinallik gibi pek çok farklı unsur bulunsa da kartuşların verimi asla arka planda tutulmamalıdır.

Bir kartuş satın alırken, kartuşun ne kadar kapasiteye sahip olduğu ve ne kadar verimli olduğunun bilgisi üretici tarafından sağlanmak zorundadır. Yani satın alacağınız toner ya da kartuş hangi markaya ait olursa olsun, bu ürünlerin açıklamalarında “2000 sayfalık baskı kapasitesine sahiptir” benzeri açıklamalar görebiliyor olmanız gerekir.

Üreticiler tarafından sağlanan bu veri, aslında olduğu kadar açık değildir. Yazıcıların baskı verimini etkileyen pek çok husus genellikle toner ya da kartuş açıklamalarında hesaba katılmaz. Kullanıcılar da bu konuda çok bilgili olmadığından, bu bilgileri yanlış yanıtlamak olasıdır.

Kartuş ve Tonerlerde %5 Doluluk Oranı Nedir?

%5 doluluk oranı, sayfa üzerinde yalnızca siyah mürekkep ya da toner ile gerçekleştirilen ve bir A4 sayfasının yalnızca %5’lik kısmını yazı ile doldurulmasını ifade eden baskı kapasitesidir.

Yani satın alacağınız bir kartuş ya da tonerin %5 doluluk oranıyla 20.00 sayfalık baskı alabileceği belirtiliyorsa, bu ilgili kartuşla toplamda 20.00 sayfa baskı almanın mümkün olduğunu değil; yalnızca %5’i dolu 20.00 sayfa baskı almanın mümkün olduğunu belirtmektedir.

Bu konuyu biraz daha açmak gerekirse; %5 doluluk oranı yazıcı üreticileri tarafından standart haline getirilmiş bir tanımdır. %5 doluluk oranında gerçekleştirilen varsayımda baskıda bold karakterler, görseller ve farklı yazı tipleri kullanılmamıştır.

%5 Doluluk Oranı Neden Kullanılır?

%5 doluluk oranı her ne kadar bir tonerin ya da kartuşun gerçek kapasitesini ifade etmek konusunda yetersiz kalıyor olsa da aslında fabrika testlerinde verebilecek en sağlıklı sonuçları sağlamaktadır.

Bir kartuşun ya da tonerin verimliliğini etkileyen pek çok faktör bulunur. Bunlardan bazıları üretici kaynaklıyken (Ürünün kalitesi ya da ürünün teknolojisi gibi hususlar.) bazıları ise doğrudan tüketici alışkanlıkları kaynaklıdır.

%5 doluluk oranı testlerinde kartuş verimliliğini olumsuz etkileyecek hiçbir kullanıma yer verilmez. Baskılarda kullanılan görseller, bold karakterler, farklı yazı tipleri ya da stiller daha fazla toner tozu veya mürekkep kullanımına yol açabileceğinden, bunlar testlere dahil edilmez.

Yani %5 doluluk oranı endüstriyel bir standarttır ve sağlıklı test sonuçları için gereken tüm şartları karşılar.

Bir tonerin ya da kartuşun gerçek kapasitesini ölçümlemek ise pek mümkün değildir. Çünkü her kullanıcı, bu toner ya da kartuşları farklı şekillerde kullanacaktır. Örneğin; 10 adet görsel bastırmak ile 10 adet yalnızca metinden oluşan baskı almak birbirinden oldukça farklıdır. Metinler çok daha basit bir yapıya sahipken görseller metinlere oranla oldukça komplekstir ve kullanılan mürekkep oranını artıracaktır.

Eğer bir ürünün %5 doluluk oranında 2000 sayfa baskı alabileceği belirtilmişse, %30 doluluk oranının kullanıldığı (Tam bir A4 sayfası) bir senaryoda baskı sayısı

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete