Yazıcıyı Kim İcat Etti

Yazıcıyı Kim İcat Etti? Dünyanın İlk Yazıcıları

Ofislerde ve evlerde hayatımızın bir parçası haline gelen yazıcıların tarihi, tahmin ettiğinizden çok daha eskiye dayanıyor! Yazıcıların günümüzdeki halleri, ilk hallerine kıyasla oldukça farklı. Teknolojik gelişimden sonuna kadar faydalanan yazıcılar, ortaya çıkış amaçlarından çok daha fazlasını sunuyorlar. Şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yazıcıyı Kim İcat Etti?

Dünyadaki ilk yazıcı 1938 yılında Chester Carlson tarafından icat edilmiştir. İlk yazıcıda kullanılan teknolojiye elektrofotografi; yani günümüzdeki ismiyle Xerox adı verilmiştir. Bu kuru baskılama tekniği sayesinde yazıcı teknolojisi ortaya çıkmıştır.

İlk Lazer Yazıcı Ne Zaman Üretildi?

Günümüzde en çok kullanılan yazıcı çeşitlerinden biri olan lazer yazıcılar, ilk kez 1971 yılının Kasım ayında ortaya çıkmıştır. Xerox mühendisi olan Gary Starkweather, klasik Xerox (kuru baskı) yöntemine bir lazer ışını ekleyerek günümüzde kullandığımız lazer yazıcıların temelini atmıştır. Lazer yazıcıların geliştirilmesi ve ilk prototipin üretilmesi 1971 yılında gerçekleştirilmiş olsa da bu yazıcı tipinin kullanıcılara sunumu ilk kez 1977 yılında “Xerox 9700” isimli model ile gerçekleşmiştir.

İlk Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Ne Zaman Üretildi?

İlk mürekkep püskürtmeli yazıcının tarih sahnesine çıkışı 1978 yılında gerçekleşmiş olsa da gerçekten başarılı olarak kabul edilen ve kullanıcıların da kabullendiği ilk inkjet yazıcı 1988 yılında Hewlett-Packard tarafından “Thinkjet” adıyla piyasa sunulmuştur.

Bu teknolojiyi ilk kez kimin bulduğu ve kullandığı ise tartışmalıdır. Canon ve Hewlett-Packard, birkaç ay arayla mürekkep püskürtmeli yazıcı modelinin patentini almak için başvuruda bulunmuştur. Hatta Canon’un mühendislerinden Ichiro Endo, 1977 yılında bu teknolojiyi kullanarak “Canon Bubblejet” isimli bir yazıcı üretmiştir. Ancak yazıcının hantallığı gibi teknik sorunlar sebebiyle yazıcı benimsenememiş ve rafa kalkmıştır. Geniş kitlelerce kullanılan ilk mürekkep püskürtmeli yazıcı Hewlett-Packard’ın “Thinkjet”i olmuştur.

 

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete