Yazıcı Sorunları

Yazıcılarda Sık Görülen Sorunlar

Yazıcılarda en sık karşılaşılan hatalar, yazıcının kullanım oranı ve bakım durumuyla doğrudan bağlantılıdır. Sık kullanılan ancak bakımına özen gösterilmeyen yazıcılar, diğer yazıcılara kıyasla daha fazla sorun yaratma eğilimindedir. Yazıcı hataları genellikle kolay giderilebilecek hususlardan oluşurlar. Ancak bazı hatalar doğrudan yazıcı donanımıyla bağlantılı olabilir ve bu noktada çoğu zaman kolay bir çözüm yöntemi mümkün olmayacaktır. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcılarda sıklıkla görülen hatları görüntüleyebilir, bu hatalarla karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Yazıcılarda Sık Görülen Sorunlar

Yazıcılarda sık sık meydana gelen problemler şu şekilde özetlenebilir:

  • Sürücü Sorunları
  • Bağlantı Sorunları
  • Donanım Sorunları
  • Kurulum Sorunları

Yazıcılarda Bağlantı Sorunları

Günümüzde yazıcı modellerinin önemli bir bölümü bluetooth ve WiFi gibi bağlantı çeşitlerine sahipler ve veri aktarımını bu bağlantılar aracılığıyla gerçekleştiriyorlar. Ethernet kullanımı artık yaygın olmasa da özellikle ofis ortamlarında daha hızlı ve daha stabil bir bağlantı için kullanılabiliyor.

Eğer yazıcınızda bağlantıdan kaynaklı bir problem yaşıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey veri kaynağını incelemek olmalıdır. Veri kaynağı olarak kullanılan bilgisayarlar, bağlantı kurulmasına rağmen ek izinler verilmesine ihtiyaç duyabilir. Ayrıca zaman zaman aradaki bağlantılarda kopmalar ya da hatalar meydana gelebilir.

Veri kaynağı ve yazıcı arasındaki bağlantı koptuğu taktirde, çıktı ya da kopya almanız mümkün olmayacaktır.

Yazıcılarda Sürücü Sorunları

Yazıcılar, bilgisayarlar ile sorunsuz bir şekilde çalışabilmek için çeşitli sürücülere ihtiyaç duyarlar. Genellikle bir yazıcı satın aldığınızda, sürücüyü içeren bir CD’ye sahip olursunuz. Ancak günümüzde bazı sağlayıcılar fiziksel bir CD yerine sizlere sürücülerinizi güncelleyebileceğiniz internet bağlantılarını gösterirler.

Yazıcılar, hem güvenlik hem de performans açısından düzenli olarak sürüm güncellemesi alırlar. Bu güncellemeleri yapmadığınız taktirde yazıcınızın çalışmasında bazı problemler gerçekleşebilir. Yazıcınızı sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam etmek için mutlaka sürücülerinizi güncellemelisiniz.

Yazıcılarda Donanım Sorunları

Yazıcılar zamanla kullanıma bağlı olarak donanım hataları verebilirler. Donanım hatalarından kaçınmanın en basit yolu, yazıcınıza belirli aralıklarla bakım yapmaktır. Özellikle yoğun şekilde kullanılan yazıcılarda donanım sorunlarıyla karşılaşmak olasıdır.

Yazıcınızda donanım sorunlarıyla karşılaşıyorsanız, kesinlikle yazıcınızı orijinal servise teslim etmeli ve yetkili servis olmayan hiçbir kişi ya da kurumdan yardım almamalısınız. Yazıcılarınız belirli bir süre boyunca garanti kapsamında olacağından, yetkili servisler sizlere yardımcı olacaktır. Bu noktada yazıcı tercihi yaparken yetkili servis ağını göz önünde bulundurabilirsiniz. Lexmark yazıcı modelleri, Türkiye’nin en geniş yetkili servis ağlarından birine sahiptir.

 

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete