Yazıcıdan Tarama Nasıl Yapılır

Yazıcıdan Tarama Nasıl Yapılır? Belge Tarama Rehberi

Yazıcılar hayatımıza girdiği andan beri oldukça işlevsel bir ürün haline gelmiştir. Ofis ortamlarında sıklıkla kullanılan yazıcılar artık daha minik boyutları ile evlerde de kullanılır hale gelmiş bir üründür. Sizler de ofis ya da evinizde kullanmak üzere bir yazıcı almak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Yazıcıdan tarama nasıl yapılır öğrenerek belge çoğaltma işlerinizi kendiniz kolayca yapabilir hale gelebilirsiniz.

Yazıcıların çok kullanılması ile birlikte birden fazla çeşidi üretilmiştir. Bu çeşitlerin hepsinde kullanım amacı ve ürünün fonksiyonları farklılık göstereceği için en uygun seçimi yapmak için iyi bir araştırma yapmalısınız.

Belge Tarama Nedir?

Belge tarama işleminde kullanılacak belgeler arasında doküman, kitap, gazete, dergi gibi yayınlar yer alır. Bu yayınların özel geliştirilmiş cihazlar kullanılarak Word, excel, pdf, resim gibi formatlara dönüştürülme işlemi belge tarama olarak adlandırılır.

Belge tarama işlemlerinde OCR sistemi kullanılır. OCR kelimesinin Türkçe karşılığı Optik Karakter Tanımlama’dır. Tarayıcı makineleri ile taranan belgeleri dijital birer dosya haline getiren asıl işlem ise OCR işlemidir.

Belge taratma işlemlerinin birçok avantajı bulunur. Bu işlem sayesinde belgelerinizi yanınızda kolayca taşıyabilir hale gelebilirsiniz. Diğer bir avantaj ise bu belgeleri kalıcı bir hale getirmeniz olacaktır. Bu belgeler Word, PDF gibi dijital belgelere dönüştürerek kaybolmalarının ya da zarar görmelerinin önüne geçebilirsiniz.

Yazıcıdan Tarama Nasıl Yapılır?

Yazıcınız var ise ve nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız tarama nasıl yapılır sorusuna cevap arıyor olabilirsiniz. Yazıcıyı doğru kullanarak tarama işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Yazıcıdan tarama işlemi yaparken ise dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Tarama işlemi nasıl yapılır, şöyle sıralayabiliriz:

 • Öncelikle tarama yapacağınız belgeyi seçmeli ve hazır bulundurmalısınız. Evrak, gazete kağıdı, kitap gibi belgeleri kolaylıkla yazıcıdan taratabilir ve kullanabilirsiniz.
 • Taratma nasıl yapılır merak ediyorsanız diğer aşama ise belgenin uygun biçimde tarayıcıya yerleştirilmesidir. Bu işlem tarayıcının çeşidine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle ilk kullanımda mutlaka kullanma kılavuzunu okumanız gereklidir.
 • Tarama işleminin devamında tarama düğmesine basmanız yeterli olacaktır. Kullanma kılavuzunu okuyarak bu düğmeyi kolayca bulabilirsiniz.
 • Düğmeye basmanız ile birlikte tarama işlemi başlayacaktır. Bu işlem sırasında mutlaka bilgisayarınızı da kontrol etmeli ve tarama işleminin başlayıp başlamadığına bakmalısınız.
 • Tarama işlemi bittiği anda bilgisayarınız alarm verecektir. Bu işlemin doğru yapıldığının bir işaretidir.

Tarama İşleminde Dikkat Edilecek Noktalar

Tarama işlemi yapılırken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Bu işlemlere dikkat ederek çok daha kolay biçimde bir tarama işlemi yapabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken ilk noktalardan birisi tarayıcı seçimidir. Yazıcıda tarama nasıl yapılır merak ediyorsanız mutlaka kaliteli bir tarayıcı seçmelisiniz. Yazıları olduğu gibi aktaran, görsel kaliteden ödün vermeyen bir tarayıcı her zaman en iyi seçim olacaktır.

Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise bilgisayar ile tarayıcının doğru biçimde eşleştirilmiş olmasıdır. Bu noktada seçeceğiniz tarayıcıya göre eşleştirme işlemini yapmalı, sonrasında tarama işlemini yapmalısınız.

Tarama işlemi sonrası belgelerin doğru tarandığından emin olmak için de sürekli bilgisayarınızı kontrol etmelisiniz. Tarayıcı ya da bilgisayarınızda ortaya çıkacak bir sorun tarama işleminin doğru yapılmasını önleyecektir. Belge tarama nedir öğrenerek en doğru tarama yöntemini tercih edebilirsiniz.

Tarama işlemi sonunda belgeyi nereye kaydedeceğiniz de çok önemlidir. Belgeyi sadece bilgisayara kaydetmek yerine ortak bir ağ üzerine kaydetmeniz daha iyi bir seçim olacaktır. Google Drive’ınıza kaydederek belgelerinizi her türlü bilgisayarda kullanabilir, mobil cihazlarda da rahat kullanım yapabilirsiniz.

Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazıcı alırken dikkat etmeniz noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat ederek en kaliteli yazıcıyı seçebilir, tarama işlemlerinizi en doğru şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Evrak tarama işlemlerinde kullanmanız için tarayıcı seçerken şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Yazıcı alırken öncelikle ne için kullanacağınızı belirleyerek bir seçim yapmalısınız. Öncelikle eğer fotoğraf baskısı yapmak için bir tarayıcıya ihtiyacınız var ise bu durumda renkli baskı yapan bir tarayıcı seçmelisiniz.
 • Dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise yazıcının boyutu, kapladığı alan olmalıdır. Eviniz için yazıcı alacaksınız büyük bir yazıcı seçmeniz uygun olmayacaktır. Diğer açıdan eviniz için çok fazla güç sarf etmeyecek, elektrik harcamayacak bir tarayıcı seçimi de yapabilirsiniz.
 • Kullanım sıklığına göre de bir yazıcı seçimi yapmanız önemlidir. Yazıcıdan tarama nasıl yapılır cevabı için mutlaka buna göre bir tarayıcı seçimi yapmalısınız. Eğer aylık olarak 20 ya da 30 sayıda bir tarama yapacaksanız bunun için fotokopi, yazıcı ve tarayıcı özelliklerini bir arada bulunduran kartuşlu bir ürün seçebilirsiniz.
 • Dikkat edilecek diğer nokta yazıcının dolum yapılabilen ya da yapılamayan çeşidi üzerine olmalıdır. Bu noktada kaliteli bir toneri olan yazıcı seçmeniz daha uygun olacaktır.
 • Yazıcı seçiminde dikkat edilecek son nokta ise fiyatıdır. Mutlaka fiyat-performans oranı olan bir ürün seçmeniz gereklidir.

Yazıcı Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayarda tarama nasıl yapılır merak edenler için seçilecek yazıcının çeşidi de çok önemlidir. Yazıcı türlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Lazer yazıcıların da dört türü vardır. Bunlar siyah mono lazer, çok fonksiyonlu renkli lazer, renkli mono lazer ve çok fonksiyonlu lazer türleridir.
 • Mürekkep püskürtmeli yazıcılar en uygun fiyatlı olan yazıcı türlerinden birisidir.
 • Yazıcıdan tarama yapma için kullanabileceğiniz diğer çeşit ise nokta vuruşlu yazıcılardır.
 • Termal etiket makineleri ise barkod yazıcılar olarak adlandırılır. Bu yazıcılar barkod bastığı için market, eczane gibi yerlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete