Yazıcı Nasıl Kullanılır?

Yazıcı Nasıl Kullanılır? İlk Kez Yazıcı Kullananlar İçin Rehber

Yazıcı tarayıcı nasıl kullanılır sorusunun cevabını arayan ve ilk kez yazıcı kullanacak olanların öncelikle satın aldıkları yazıcının bileşenlerini kontrol etmeleri, yazıcıyı kullanıma hazır hale getirmeleri gereklidir. Yazıcının cihaz ile bağlanması için paralel kablo, USB ara birimi ve Wi-Fi kullanılabilir. Cihaz ile yazıcının bağlantısı sağlandıktan sonra cihazdan dosya yazıcıya gönderilebilir ve istenen dokümanların çıktısının alınması sağlanabilir. Dokümanın çıktısı alınmadan önce kağıt ayarı yapılmalıdır. Yazıcının tepsisinin yakınında bulunan kollar aracılığı ile kağıt boyutunun ayarlanabilmesi mümkündür. Yazıcıyı kullanırken kılavuzda yer almayan bir problem ile karşılaşılırsa yazıcı üreticisinden teknik destek alınmalıdır. Lexmark gibi markalar, bütün modelleri için kurulum videosu paylaştıklarından kurulumda problem yaşama ihtimali daha düşüktür.

Yazıcı Nasıl Çalışır?

İlk kez yazıcı kullanacak olanlar istek ve ihtiyaçlarına göre doğru yazıcıyı seçtikten sonra yazıcının eksik bir parçasının olup olmadığını kontrol etmelidirler. Düz ve zarar görmeyeceği bir zemine bıraktıktan sonra yazıcı nasıl çalışır sorusunun cevabı aranmalıdır. Yazıcının kablosunun bir ucunun yazıcıya ve diğer ucunun da güç kaynağına bağlanması gereklidir. Tercih edilen yazı modeline göre kabloda değişiklik görülebilir. Bilgisayara bağlamak istenmesi durumunda, USB kablo ile bağlantı gerçekleştirilebilir. Ayrıca hafıza kartı gibi kaynaklar ile de çalıştırılabilen yazıcı çeşitleri mevcuttur. Yazıcının zarar görmemesi için üzerinde bulunan jelatin çıkartıldıktan sonra çalıştırılıp kullanılmaya başlanabilir.

Yazıcı Nasıl Kullanılır?

Yazıcıyı kullanmadan önce yazıcının bağlantısının yapılması, eksik parçasının olmadığından ve çalışır durumda olduğundan emin olunması gereklidir. Yazıcı nasıl kullanılır sorusunun cevabını araştıranların yazıcıyı çalıştırdıktan sonra yazıcıya kağıt yerleştirmeleri gereklidir. Yerleştirilen kağıtların düşmemesi için yazıcının tepsi bölümü kağıtları tutar ve kağıtların bir arada durmasına yardımcı olur.

Kağıtları yerleştirdikten sonra kartuşlar yuvalarına yerleştirilmelidir. Yazıcının kapağı açıldığında iki adet kartuş yuvası görülür ve bunlardan biri renkli diğeri ise siyah kartuş içindir. Kartuşları jelatinlerinden ayırdıktan sonra yuvalarına yerleştirmek gereklidir. Yazıcı öncesinde bir güç kaynağına bağlanmış olduğu için yazıcıyı kullanabilmek için yapılması gereken tek işlem yazıcının tanımlanmasını sağlamaktır.

Yazıcı Nasıl Tanımlanır?

Yazıcıyı bilgisayara tanımlamak için yazıcı ile beraber verilen yazılım CD’si kullanılabileceği gibi yazıcının ait olduğu markanın resmi web sitesi üzerinden de kurulum yapılabilir. Bazı yazıcılar ise otomatik olarak kurulumu tamamlayarak direkt kullanıma hazır hale getirebilir. Yazıcı nasıl tanımlanır öğrenmek isteyenlerin izlemeleri gereken genel adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Yazıcı bilgisayara bağlandıktan sonra Başlat menüsünden Ayarlar açılmalıdır.
 • Cihazlar menüsüne giriş yapılmalıdır.
 • Yazıcılar ve Tarayıcılar başlığına tıklanmalıdır.
 • Bir yazıcı veya tarayıcı ekle seçilmelidir.
 • Eklenebilecek yazıcılar ekranda listelenir. Bunlar arasından tanımlanmak istenen yazıcı seçilmelidir. Lexmark, HP gibi eklenmek istenen yazıcının üreticisi, model ismi ve model numarasının birleşimi ekranda yer alır. Bu aşamada eklemek istediğini yazıcıyı göremeyenlerin istediğim yazıcı listelenmiyor butonuna tıklamaları gereklidir.
 • Ekrandaki yönergeleri takip ederek yazıcı hazır hale gelene kadar ayarların özelleştirilmesi gereklidir. Bu aşamada yazıcının üreticisine ve modeline göre CD istenebilir. CD olmaması halinde yazıcının üreticisinin web sitesi üzerinden gerekli indirme işlemleri tamamlanabilir.

Yazıcı sürücüleri yüklenirken eğer güncelleme yapılması gerekir ise; yazıcı ve cihaz arasında bağlantı kurulduktan sonra güncelleme yapılmasına dair uyarı görülür. İnternet bağlantısı olduğu sürece güncelleme gerçekleştirilebilir. Bu konuda daha fazla detay görüntülemek isterseniz, yazıcı bilgisayara nasıl bağlanır isimli içeriğimizi görüntüleyebilirsiniz.

Lexmark Yazıcı Bilgisayara Nasıl Tanımlanır?

Lexmark yazıcının yazılımının bilgisayara kurulması için yazılım CD’si gereklidir. Yükleyiciyi çalıştırdıktan sonra ekrandaki yönergeleri izleyerek yazıcının bilgisayara tanımlanması mümkündür. Yazıcı sahibi eğer CD sahibi değilse, https://support.lexmark.com/ adresine giriş yaparak yazıcının yazılımı kurulmalıdır. Bunun için bilgisayara tanımlanacak olan yazıcının modelinin ve işletim sisteminin biliniyor olması gereklidir. Arama bölümüne yazıcının modeli girildiğinde gerekli yönlendirmeler Lexmark’ın sitesinde yapılır.

HP Yazıcıyı Bilgisayara Tanımlamak İçin Ne Yapılmalıdır?

HP yazıcı modellerinin bilgisayara tanımlanabilmesi için yazıcı yazılımının bilgisayara indirilmesi gereklidir. Windows, MacOS, IOS ve Android gibi büyük masaüstü ve mobil işletim sistemlerini destekleyen bir yazıcı üreticisidir. HP yazıcı satın alanlar, https://support.hp.com/ adresinden yazıcılarının modellerini seçerek yazılımı indirebilir ve yazıcılarını bilgisayarlarına tanımlayabilirler.

Kablosuz Yazıcı Windows Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

WiFi’lı yazıcı nasıl kullanılır sorusunun cevabını öğrenmek isteyen Windows bilgisayar sahiplerinin takip etmeleri gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • Yazıcının ağ bağlantılarının kontrolü yapılmalıdır.
 • Yazıcının kablosuz olarak bilgisayar ile iletişim kurabilmesi için sinyali alabileceği bir konuma yerleştirilmesi gereklidir.
 • Güç düğmesine basarak yazıcı açılmalıdır. Eğer gerekli olursa Ethernet kablosu bilgisayara takılmalıdır.
 • Yazıcıyla beraber gelen kılavuz incelenmeli ve özel ağ kurulum yönergeleri varsa bunlar uygulanmalıdır.
 • Çoğunlukla yazıcının ekranı kullanılarak yazıcının bağlantı için ayarlaması yapılır. Yazıcı ekranından menüye girerek kablosuz ağa bağlanılmalıdır. Bunun için şifre girişi yapılmalıdır.
 • Bilgisayarın bağlı olduğu ağ ile yazıcının bağlanacağı ağın aynı olmasına özen gösterilmelidir.
 • Bilgisayarın Başlat menüsünden Ayarlar menüsüne girilmelidir.
 • Cihazlar menüsünden yazıcılar ve tarayıcılar ya da Bluetooth ve diğer cihazlar butonlarına tıklanmalıdır.
 • Cihaz ekle butonuna tıkladıktan sonra açılan listeden yazıcının ismi bulunmalı ve bağlan butonuna tıklanmalıdır.

Mac Cihazlara Kablosuz Yazıcı Nasıl Bağlanır?

Mac bilgisayarlarda kablosuz yazıcının tanımlanması için uygulanması gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Wi-Fi yazıcıdan internet sinyali alındığından emin olunmalıdır ve bunun için yazıcı ile bilgisayar yakın konumlara yerleştirilmelidir.
 • Yazıcı üstünde ya da yan bölümünde olan güç düğmesine tıklayarak açılmalıdır.
 • Kablosuz ağları destekleyen yazıcılarda kablosuz ağa bağlanmak için yazıcının menü ara yüzü kullanılmalı ve bilgisayar ile yazıcı aynı ağa bağlanmalıdır.
 • Bilgisayarda Apple menüsü açılmalıdır.
 • Sistem Tercihleri butonuna tıklanmalıdır.
 • Yazıcılar ve Tarayıcılar menüsüne girilmelidir.
 • + simgesine tıklayarak yazıcı bağlanabilir. Yazıcının zaten bağlı olması durumunda ismi ekranda görülür.

Yazıcı Ağı Kurulumu Nasıl Yapılır?

Yazıcı ağı kurmak için bilgisayardan denetim masasına girilmesi ve buradan Ağ ve Paylaşım Merkezi seçilmelidir. Gelişmiş Paylaşım Ayarlarını Değiştir bölümünden ağ ayarları menüsünde bulunan Özel butonuna tıklanmalıdır. Seçenekler arasından Dosya ve Yazıcı Paylaşımını Aç butonuna tıklanmalıdır. Son adımda ise değişiklikler kaydedilmelidir.

Yazıcı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktaları Nelerdir?

Yazıcının kurulumunu tamamladıktan sonra verimli şekilde daha uzun süre kullanabilmek için bilinmesi gereken püf noktaları şöyledir:

 • Çıktı alınacağı aşamada eğer yazdırılacak sayfaya sığmayan birkaç satır varsa, sayfaya sığdır seçeneği kullanılarak tek sayfada çıktı alabilmek mümkündür.
 • Sadece belirli sayfaların çıktısını almak isteyenlerin spesifik olarak belirledikleri sayfa numaralarını girdikten sonra yazdırmaları gereklidir.
 • Excel dokümanlarının çıktısı alınırken eğer sadece yazdırmak istenen hücreler seçilmezse istenenden çok daha fazla sayıda sayfanın basılması durumu ile karşılaşılabilir.
 • Print preview özelliği ile çıktısı alınacak olan sayfaların ön görüntülemesi yapılabilir ve bu sayede istenmeyen bir sayfanın çıktısı alınmış olmaz.
 • Çıktısı alınacak olan doküman printera gönderilmeden önce online printer kuyruğu incelenmelidir. Çok sayıda dosyanın kuyrukta olması halinde, kuyruktaki dosyalar yazılana kadar beklenmeli ve sonrasında doküman printer kuyruğuna gönderilmelidir.
 • Yazdırılacak dokümanda kullanılan font türü, yazıcının mürekkep tüketim miktarı üzerinde etkilidir.
 • Yazıcı nasıl çalıştırılır ve uzun süre nasıl kullanılır sorularının cevaplarını arayan, ilk kez yazıcı kullanacak olanlar ekonomi ayarını kullanarak gözden geçirmek amacı ile çıktısını alacakları yazıları yazdırmalıdırlar. Günde yüzlerce sayfa çıktı alanlar için ideal bir moddur.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete