Yazıcı Nasıl Çevrimiçi Yapılır?

Yazıcı Nasıl Çevrimiçi Yapılır?

Yazıcınız bilgisayarınız ile iletişim kuramadığı zamanlarda, çevrimdışı olarak görünebilmektedir. Yazıcınızı tekrar çevrimiçi hale getirmek isterseniz, deneyebileceğiniz bazı çözüm yolları bulunmaktadır. Bu çözüm yollarını genel anlamda şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yazıcınızın açık olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca bilgisayarınızla aynı Wİ-Fİ ağına bağlı olup olmadığı bağlantı sorunlarının giderilmesinde önemlidir.
 • Yazıcınızın yerleşik menüsünde yer alan ve hangi ağa bağlı olduğu gösteren alanı denetleyin. Konu hakkında daha fazla ve ayrıntılı bilgi için yazıcının kullanım kılavuzunu kontrol edin.
 • Yazıcınız bazı durumlarda, Yazıcıyı Çevrimdışı Olarak Kullan, modunda olabilir. Başlangıç aşamasında böyle bir durum olup olmadığını denetleyin.
 • Yazıcınızın çalışır durumda olduğunu kontrol etmek için; Başlangıç – Ayarlar – Cihazlar – Yazıcı ve tarayıcıları seçin. Bunun ardından, Sırayı aç seçeneğini tıklayın. Bu kısımda, yazıcıyı çevrimdışı olarak kullan seçeneğinin işaretli olup olmadığını kontrol edin.
 • Tüm bu adımlar, yazıcınızı yeniden yapılandırmak için yeterli gelmezse ve Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, yazıcı nasıl çevrimiçi olur? öğrenmek adına, Microsoft ile iletişime geçin

Yazıcı Çevrimdışı Hatası Neden Olur?

Yazıcılarda çevrimdışı hatası, farklı durumlara bağlı olarak ortaya çıkar. Bu durumda, yazıcı nasıl çevrimiçi yapılır? sorusu önem kazanır. Bazı noktaların kontrol altına alınmasıyla yazıcılardaki sorun büyük oranda çözüme kavuşturulur. Eğer kullandığınız yazıcı kablosuzsa, çevrimdışı hatası şu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir:

 • Yazıcı ve cihazın zayıf ağ bağlantısına sahip olması, çevrimdışı hatasına neden olur. Bu durumda, cihazın kablosuz yönlendiriciye yakınlaştırılması gerekir.
 • Yazının uyku modunda olması, kullanımı durdurur. Yazıcıyı uyku modundan çıkararak kullanıma hazır hale getirmeniz gerekir.
 • Yazıcının ağ bağlantısı zayıf olabilir. Bu durumda, kablosuz sinyalinin açık olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Yazıcıyı ağa yeniden bağlamak da çözüm yolları arasında yer alır.
 • Olası hata durumlarını gidermek adına, cihazı yeniden başlatabilirsiniz.

Eğer kullandığınız yazıcı kabloluysa, çevrimdışı hatası şu nedenlere bağlı olabilir:

 • USB kablosunun hasarlı olması, yazıcının çalışma performansını düşürür. Kullanımdan önce yazıcının çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.
 • USB kablosunun tavsiye edilen uzunlukta olup olmadığı da kontrol edilmesi gerekenler arasında yer alır. Kablo uzun ya da kısaysa yazıcı çalışmayı durdurur.

Mac ya da Windows tipi cihazlarda, sorunlar birbirinden farklı olmaktadır. Bu durumda, farklı çözüm yollarına başvurmak gerekebilir. Bahsi geçen sorunlar ve çözüm yöntemleri, genel olarak tüm yazıcı sorunlarını giderir.

Yazıcı Nasıl Çevrimiçi Yapılır?

Yazıcı sorunları, bazı yöntemlerle çözüme kavuşturulur. Bu noktada, çevrimdışı görünen yazıcı nasıl çevrimiçi yapılır? sorusuna doğru ve kesin yanıtlar bulmanız gerekir. Yazıcınızı çevrimiçi yapma yöntemleri, genel anlamda şu şekilde sıralanabilir:

 • Yazıcının açık olduğundan ve çalışmasında hiçbir hata bulunmadığından emin olun.
 • Makinenin ekranı boş ise yazıcınız uyku modundadır. İlgili düğmeye basarak, uyku modundan çıkarın. Eğer buna rağmen çalışmazsa, yazıcının çalışan bir prize takılı olup olmadığını kontrol edin.
 • Ekranda herhangi bir hata mesajı olup olmadığını kontrol edin. Kağıt sıkışması ya da toner boş hatası buna verilen örnekler olabilir. Devam etmeden önce, bu sorunu gidermeye çalışın.
 • Yazıcıyı varsayılan yazıcı olarak ayarladığınızdan emin olun. Eğer cihaz, varsayılan olarak ayarlanmamışsa yazıcınız çalışmaz. Lexmark yazıcınızı varsayılan yazıcı olarak ayarlayın.
 • Yazıcı klasörünü açın ve onay işaretinin Lexmark üzerinde olup olmadığını kontrol edin.

Farklı işletim sistemlerine göre etkinleştirme işlemleri şu şekildedir:

 • Windows XP için, Başlat – Yazıcılar ve Fakslar
 • Windows Vista için ise Başlat – Denetim Masası – Donanım ve Ses – Yazıcılar
 • Windows 7 için, Başlat – Aygıtlar ve Yazıcılar
 • Windows 8 veya üstü için, Denetim Masası – Donanım ve Ses – Yazıcılar

Bu adımları takip ederek yazıcı nasıl çevrimiçi yapılır sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı Nedir?

Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı Nedir?

Hem evlerde hem de ofislerde kullanılan yazıcı modelleri günden güne değişiyor ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda çeşitleniyor. Bazı kullanıcılar yazıcıları sadece baskı almak için kullanırken, bazı

Drum Ünitesi Nedir?

Drum Ünitesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Yazıcıların çalışma mantığını öğrenmek ve yazıcıları daha yakından tanımak isteyen kullanıcılar, yazıcıların teknik konuları hakkında da bilgi sahibi olmak istiyor. Bunun sonucunda elbette pek çok

Çipli ve Çipsiz Toner Farkı Nedir?

Çipli ve Çipsiz Toner Farkı Nedir?

Günümüzde pek çok farklı marka toner ve kartuş üretiminde bulunuyor. Markalar, yazıcılarının sağlığını ve uzun ömürlülüğünü sağlamak ve elbette baskı kalitesini artırmak adına toner ve

Çipli Toner Nedir?

Çipli Toner Nedir?

Çok sayıda transistörün birleşimiyle elde edilen çipler, tonerlerden tutun da yazıcıların en önemli ünitelerine kadar neredeyse her alanda kullanılırlar. Ancak toner çipleri, daha ayrı bir