Yazıcı Kartuşunun Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Yazıcı Kartuşunun Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Yazıcılar baskı işlemlerinde kullanılan oldukça kullanışlı makineler arasında yer alır. Çalışmaları ve baskı yapmaları için ise kartuş kullanılması gerekir. Kartuş, yazıcının çıktı alması ve çoğaltma yapması için gerekli olan yazıcı mürekkebidir. Lazer yazıcı veya toner kartuşu şeklinde isimlendirilen bu mürekkeplerin bittiğini anlamak için bazı kolay yollar vardır.

Kartuşun bittiğini nasıl anlarız sorusunun cevabını arayanlar için bazı çözümler sunulabilir. Tonerin çipli olması durumunda baskı kapasitesinde dolma olmaya yakın uyarı verecektir. Tonerin az olduğu uyarısını aldığınızda değişim vaktinin geldiği kesinleşir.

Çipli olmayan kartuşlar için ise alınan çıktıların kalitesinde düşüklük olması durumunda kartuşun bittiği anlaşılır. Kartuş bittiğini nasıl anlarız diye sorgulayanlar için bahsedilen yolları denemek yeterli olacaktır. Baskı kalitesi düşük olan tonerinizi uzun süre kullanmak istenen şekilde çıktı alınmasını da engelleyeceğinden değişimin yapılması için geç kalmamak en iyisi olacaktır.

Bitmiş Kartuşu Yeniden Doldurmak Güvenli Mi?

Marka ve modeline bağlı olarak biten kartuşun doldurulup doldurulmaması gerektiğine karar vermek doğru olandır.

Masum ve zararsız gibi görünmesine karşılık ele alındığında yeniden doldurmanın zamanla yazıcılara zararlar verdiği sonucuna ulaşılabilir. Yeniden doldurulan ve orijinal alınan kartuşların kıyaslanması halinde ilk olarak göze çarpan durum daha kalitesiz çıktı alınması olacaktır.

Markasına ve teknolojik özelliklerine bağlı olsa da yazıcıda orijinal kartuş kullanılması daha avantajlı bir karardır. Baskı kalitesine önem veren ve yazıların okunaklı olmasını isteyen bir kullanıcıysanız, orijinal kartuş kullanmak gereklidir. Mürekkebin damlaması, kartuşta bozulmaların yaşanması, kalitede düşüklüğün olması gibi etmenler doldurma yapılması halinde karşılaşılacak sorunlar arasında yer alır.

Tüm bu uyarılara rağmen kartuşunuzu yeniden doldurmak istiyorsanız, Yazıcı Kartuşu Nasıl Doldurulur? isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kartuşun Doldurulması Halinde Neler Olur?

Kartuşun doldurulması halinde daha az maliyet söz konusu olacakmış gibi görünür. Çok sık biten ve kullanılan ofis ortamlarında doldurma işlemi yapılması yoluna gidilir. Ama uzun vadede yazıcıya zarar verme ihtimali düşünüldüğünde orijinal kartuş almanın avantajı daha iyi anlaşılır. Yine de doldurma işleminde bulunmak isteyenler için bu da bir seçenek olacaktır.

Kartuşun Kuruduğu Nasıl Anlaşılır?

Yazıcı kullananların kartuşun bittiği nasıl anlaşılır konusu kadar kuruması ile alakalı da soruları olabilir. Kartuşun kuruduğu nasıl anlaşılır sorusunun cevabından önce neden kuruduğunu bilmek önlenmesi açısından önemlidir.

Orijinal bir kartuş açıldıktan sonra uzun süre kullanılmadığında kurumaya başlar. Bu durumda bilinmesi gereken açılan kartuşun en fazla 1-2 ay içinde kullanılması gerektiğidir. Bulunulan ortamın rutubetli olması veya nem oranı bu süre üzerinde etkili olabilir.

Kartuş donduğunda tortulanma, yazıcıdan çıktı vermeme veya dolu olmasına rağmen kartuş hatası gösterme gibi belirtiler verir. Bu durumda kartuşun olduğundan emin olanların yapması gereken kartuşu açmak ve donma olup olmadığına bakmaktır. Kartuşun kendisinden kaynaklı bir durum olmadığı sürece donma ve kuruma ihtimali her zaman düşünülmelidir.

Kartuşun Dolu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yazıcıda bulunan kartuşun dolu olup olmadığını nasıl anlarız diye merak edenler kullandıkları yazıcının markasına göre kontrolde bulunmalıdır.

Cihazın marka ve modelinden farklılık olsa da genel anlamda:

  • Kontrol paneli,
  • Sarf malzemeleri seviyesi,
  • Supply level kontrolü yapılmalıdır. Buradan seviyesini ve dolu olup olmadığını anlamanız mümkün olur.

 

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete