Kartuş Nasıl Doldurulur?

Yazıcı Kartuşu Nasıl Doldurulur? Tüm Püf Noktaları!

Kartuş nasıl doldurulur sorusu, özellikle yazıcılarını çok sık kullanan kullanıcılar tarafından merak edilir. Ofislerde ve evlerde yaygın olarak kullanılmakta olan mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcıların kartuşlarının tekrar doldurulması mümkündür. Bu, özellikle yazıcısını sık sık kullanan kişiler için bir hayli avantajlı olabilmektedir. Orijinal kartuşlar ve tonerler her ne kadar birinci sınıf kalitede olsalar da ücretleri zaman zaman kullanıcıları zorlayabilmektedir. Yeniden doldurulan yazıcı kartuşları, orijinal kartuşlara oranla çok daha maliyetsizdir. Ancak yeniden doldurulan kartuşların elbette orijinal kartuşlara oranla pek çok dezavantajı bulunur. Bu dezavantajlardan biri, orijinal kartuşlar kadar kaliteli olmamaları ve uzun süreli kullanımlarda yazıcıya zarar verebilmeleridir.

Tüm bu risklere rağmen halen kartuşunuzu yeniden doldurarak kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı kartuşu nasıl doldurulur sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Yazıcı Kartuşu Nasıl Doldurulur?

Yazıcı kartuşu doldurmak konusunda genel geçer pratikler bulunuyor olsa da bu işlemler markadan markaya değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca hava basınçlı hava kartuşlarının ev ortamında tekrar doldurulabilmesi pek de mümkün ve pratik değildir. Yazıcı kartuşu doldururken dikkat etmeniz gereken pek çok temel nokta bulunsa da her markanın farklı bir kartuş tasarımı olduğundan, ilgili markalar için hazırlanmış dolum kitleri satın alarak işlemi çok daha pratik bir hale getirebilirsiniz.

Farklı markaların kartuşları arasında dolum deliğinin yeri, dolum deliğinin sayısı ve dolum kapasitesi gibi farklılıklar bulunur. Bu farklılıklar çoğu zaman küçüktür. Bu sebepten, yazıcı kartuşu doldurulurken gerçekleştirilmesi gereken en temel işlem; enjektöre çekilmiş olan mürekkebin kartuş haznesine doğru bir şekilde aktarılmasıdır.

Aşağıdaki listeyi inceleyerek yazıcı kartuşu doldururken size yardımcı olacak püf noktaları öğrenebilirsiniz.

Kartuş Nasıl Doldurulur? İşte Püf Noktaları!

  • Mutlaka kartuş markasına uygun bir dolum kitine sahip olmalısınız. Enjektörlerin boyutları farklı olacağından, her markaya uygun olmayabilir. Eğer büyük bir dolum deliğine küçük bir enjektör ucu ile mürekkep aktarmaya çalışırsanız, sonucu hüsran olabilir.
  • Kartuş doldururken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi, şırıngaya mürekkebi oldukça nazik ve yavaş bir şekilde çekmektir. Eğer yazıcı mürekkebini enjektöre hızlı bir şekilde çekerseniz, bu enjektör içerisinde hava baloncuklarının oluşmasına sebep olacaktır. Dolum ünitesine hava baloncuklarının aktarımı, hem işlemi zorlaştırmakta hem de dolum işlemini yarıda kesebilmektedir. Bu sebepten enjektöre aldığınız yazıcı mürekkebini boş kartuş içerisine enjekte etmeden önce mutlaka hava baloncuğu olmadığından emin olmalısınız.
  • Mürekkebi kartuş haznesine doldururken kesinlikle acele etmemeli ve mürekkebin hazneyi tamamıyla doldurmasını beklemelisiniz. Kartuşa herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız.
  • Kaliteli çıktılar ve baskılar alabilmek için, kullandığınız kartuş markasına uyumlu ve kaliteli mürekkepler kullanmalısınız. Yeniden doldurulan kartuşların halihazırda kalitesi düştüğünden, kalitesiz mürekkeplerden faydalanmak baskı kalitesini kötü yönde etkileyecektir.
  • Mürekkep doldurmak nispeten ince bir iş olduğundan, doldurma sırasında etrafa mürekkep saçılması muhtemeldir. Bu sebepten, çalışıyor olduğunuz ortamı korumak açısından etrafa gazete sermek, eldiven kullanmak ve yakınlarda peçete bulundurmak sizlere yardımcı olabilir.
  • Kartuş doldururken kartuşu son limitine kadar doldurmak yerine ufak bir pay bırakmak, mürekkep damlama problemini ortadan kaldıracaktır. Sizler de dolum işlemi yaparken kartuşları tamamıyla doldurmak yerine bir parmak kadar boşluk bırakacak şekilde doldurabilirsiniz.
  • İşlem sonrasında kartuş üzerinde yer alan mürekkep doldurma deliklerini ince bir bant ile kapatabilirsiniz.
  • İşlem sonrasında şayet kartuşunuz mürekkebe bulandıysa, bir kağıt havlu yardımıyla kartuşunuzu temizleyebilirsiniz.
  • Dolum işlemini tamamladıktan sonra kartuşunuzu kullanmak için acele etmemeli ve eğer mümkünse birkaç saat kadar dinlenmeye bırakmalısınız. Bu süre zarfında kartuş içerisindeki sünger mürekkebi emeceğinden, yazıcınızı ilk çalıştırışınızda çok daha iyi baskı ve çıktı sonuçları alabilirsiniz.

Görüldüğü üzere toner doldurma işlemi her markaya göre değişiklik gösteriyor olsa da ortak pek çok noktası bulunuyor. Yukarıda listelenmiş olan püf noktalardan faydalanarak kartuş doldurma işlemini başarıyla tamamlayabilir ve yazıcınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kartuş Doldurmanın Avantajları

Günümüzde orijinal kartuşları satın almak bir hayli maliyetli olabilir. Özellikle yazıcıların sık sık kullanıldığı ofis gibi ortamlarda, kartuşların dayanım süresi çok daha kısa olabilir. Bu gibi durumlarda, kartuşları yeniden doldurmak daha avantajlı gibi gözükebilir.

Orijinal kartuşlar ile yeniden doldurulan kartuşların gözle görülebilir farklılıkları olsa da söz konusu sık kullanılan yazıcılar olduğunda bu farklılıklar göz ardı edilebilir. Eğer sizlerde yazıcılarınızı ofis gibi ortamlarda kullanıyor ve kartuşlarınızı çok hızlı tüketiyorsanız, yukarıda yer alan püf noktalara dikkat göstererek kartuşlarınızı yeniden doldurma yöntemiyle doldurabilirsiniz. Böylelikle yazıcınızı çok daha maliyetsiz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kartuş Doldurmanın Zararları ve Dezavantajları

Kartuşların yeniden doldurma yöntemiyle kullanılması pek çok kişi tarafından zararsız ve masum bir yöntem gibi görülse de aslında tüm noktaları ele alındığında yeniden doldurularak kullanılan kartuşlar zaman içerisinde yazıcılar için bir hayli zararlı olabilmektedir.

Yeniden doldurulan kartuşların orijinal kartuşlara oranla en büyük dezavantaları, daha kalitesiz çıktı vermeleridir. Gerek marka ve teknoloji uyumu olsun gerekse de mürekkep kalitesi olsun orijinal kartuşlar yeniden doldurulan kartuşlara oranla daha avantajlıdır. Eğer baskı kalitesine önem veriyor ve aldığınız çıktıların olabildiğince kaliteli ve okunabilir olmasını istiyorsanız, mutlaka orijinal kartuş kullanmalısınız.

Yeniden doldurulan kartuşların diğer bir dezavantajı ise, bu ürünler tam olarak kusursuz olmadığından zamanla yazıcıya zarar verebilmektedir. Mürekkep damlaması, kartuşun deforme olması ve buna benzer etkenler yüzünden yeniden doldurulan kartuşlar zaman içerisinde yazıcılara zarar verebilir. Eğer kartuşlarınız çok hızlı bir şekilde tükenmiyorsa, yazıcınızın ömrü açısından orijinal kartuş kullanmak sizin için çok daha avantajlı olacaktır.

Kartuşlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz “Mürekkep kartuş nedir” isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-yazici-hata-kodlari.jpg

Lexmark Yazıcı Hata Kodları ve Tanımları

Lexmark yazıcılar, işyerlerinde ve evlerde yaygın olarak kullanılan yazıcı markalarından biridir. Ancak, herhangi bir yazıcı gibi, Lexmark yazıcıları da zaman zaman hata kodları verebilir. Bu

muadil-toner-garantiyi-bozar-mi.png

Muadil Toner Kullanmak Yazıcı Garantisini Bozar Mı?

Muadil tonerler, orijinal tonerlerin yerine kullanılan ve daha uygun fiyatlı olan alternatiflerdir. Ancak, muadil tonerlerin garantiyi bozup bozmadığı konusu hala tartışmalıdır. Bazıları, muadil tonerlerin kullanımının

toner.png

Orijinal Toner Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Orjinal toner, yazıcınızın performansını ve baskı kalitesini etkileyen önemli bir faktördür. Ancak pazarın dolandırıcılar tarafından istismar edilmesi, orijinal tonerlerin sahtelerinin piyasaya sürülmesine neden oluyor. Bu