Yazıcı Kağıt Almıyor Hatası ve Çözümü

Yazıcı Kağıt Almıyor Hatası ve Çözümü

Evlerde ve ofislerde sıklıkla kullanılan yazıcılar, zaman zaman kullanıcıların çeşitli sorunlarla karşılaşmasına sebep olabiliyor. Yazıcı kağıt almıyor hatası da bu sorunların başında geliyor. Pek çok kullanıcı, yazıcısı kağıt tepsisinden kağıt almadığı için internette bu hatanın çözümünü arıyor.

Yazıcının kağıt almaması pek çok farklı hatayla ya da sorunla bağlantılı olabileceğinden, bu soruyu yanıtlayabilecek tek ve kesin bir yanıt bulunmuyor. Ancak aşağıdaki başlıkları inceleyerek, yazıcınızın markası fark etmeksizin yazıcı kağıt almıyor hatasını gidermenin yaygın ve ortak yöntemlerini keşfedebilirsiniz.

Yazıcı Kağıt Almıyor Sorunu: Yazıcı Kağıt Tepsisinden Kağıt Almıyor

Yazıcı kağıt almıyor sorunu yaygın bir sorun olsa da her yazıcı markasında sorun aynı hususlardan kaynaklanmıyor. HP yazıcı kağıt almıyor sorunu yazılımla alakalı olabilirken, Canon yazıcı kağıt almıyor sorunu doğrudan donanımsal bir hatadan kaynaklanıyor olabiliyor.

Böyle bir sorunla karşılaştığınızda, yazıcınızın markası önemli olmaksızın deneyebileceğiniz bazı metotlar bulunuyor.

1 – Yazıcının Gücünü Sıfırlamak (Yeniden Başlatmak)

Bazı durumlarda yalnızca yazıcının gücünü sıfırlamak, yani yazıcıyı tamamıyla yeniden başlatmak yazıcı kağıt almıyor hatasını çözebilir. Bu işlem için, yazıcınızın elektrik bağlantısını tamamen kesmeniz gerekiyor.

 • Öncelikle yazıcı çalışır durumdayken güç kablosunu yazıcıdan çıkarın.
 • Güç kablosunu, bağlı olduğu prizden de çıkarın.
 • En az 30 saniye bekleyerek gücün tamamen bittiğinden emin olun.
 • Elektrik kablosunu öncelikle prize, sonrasında ise tekrar yazıcıya bağlayın ve yazıcınızın güç almasını sağlayın.
 • Yazıcıyı aktive edin.

Yazıcıyla ilgili teknik bir problem olmadığı durumlarda, bu çalışma genellikle yazıcı kağıt almıyor hatasını gidermek konusunda tek başına yeterli oluyor.

2 – Kağıt Kalitesinden Emin Olmak

Yeterince kaliteli olmayan ya da yazıcıların yönergelerine uygun olmayan kağıtlar (Baskı malzemelerinin geneli, yalnızca kağıtlar değil.) da bu hataya sebep olabiliyor. Eğer yakın zamanda baskı malzemenizi değiştirdiyseniz, karşılaştığınız yazıcı kağıt almıyor hatası kullandığınız kağıtlardan kaynaklanıyor olabilir.

Kağıt besleme sorununa yol açabilecek durumlar şunlardır:

 • Baskı için kullanılan kağıdın uygun ölçülere sahip olmaması.
 • Baskı için kullanılan kağıdın buruşuk olması.
 • Baskı için kullanılan kağıdın ıslak olması.
 • Baskı için kullanılan kağıdın yırtılmış ya da katlanmış olması.

Kağıtlardaki deformasyon çoğu zaman özellikle incelenmediğinde fark edilemeyebileceğinden sorununuzun kaynağı bu olabilir. Baskı alırken mutlaka kullandığınız yazıcı markasının önerdiği kalitede ve ölçüde kağıtlar kullanmaya özen göstermelisiniz.

3 – Kağıt Besleme Silindirlerini Temizleyin

Yazıcı Kağıt Besleme Silindiri

Kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde yazıcıların kağıt tepsisinde yer alan kağıtları içeriye almak ile görevli olan kağıt besleme silindirleri zarar görebiliyor ya da çalışmasını engelleyecek durumlarla karşılayabiliyor.

Kağıt besleme silindirlerinde zamanla biriken toz, kağıt lifi ya da diğer kirler kağıt sıkışmasına ya da yazıcı kağıt almıyor hatasına yol açabilir ve bu sık rastlanan bir problemdir. Bu sebepten belirli aralıklarla, henüz hiçbir hatayla karşılaşmamışken yazıcınızın düzenli bakımını yapmak sizin pek çok sorundan koruyacaktır.

Her yazıcı markasının kağıt besleme silindiri temizleme prosedürü farklı olabileceğinden burada detaya inmek istemiyoruz ancak yazıcınızın kağıt besleme silindirlerini temizlerken şu hususlara mutlaka dikkat etmelisiniz:

 • Temizlik sırasında kesinlikle silindirlere sıvı dökmemelisiniz. Kullanacağınız bez şişe suyuyla ıslatılmış olabilir ancak ıslaklık seviyesi olabildiğince düşük olmalı.
 • Temizlik sırasında kağıt besleme silindirlerine aşırı baskı uygulamaktan kaçınmalı ve mekanizmanın doğasına aykırı bir harekette bulunmaktan kaçınmalısınız.
 • Toz ve kir birikintilerini temizlemek için sert ve sivri nesneler kullanmamalı, temizlik sürecini kağıt besleme silindirlerine zarar vermeden tamamlamalısınız.

4 – Yazıcıda Kağıt Sıkışmış Olabilir

Yazıcı kağıt almıyor hatası kağıt sıkışmasından ayrı bir problem olsa da yazıcınızda halihazırda sıkışmış bir kağıdın bulunuyor olması da bu hataya sebep olabilir!

Yazıcınızda sıkışmış bir kağıdın mevcut olup olmadığından emin olmak için Yazıcıda kağıt sıkışması nasıl giderilir isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

5 – Arka Tepside Yabancı Nesne ya da Kağıt Olabilir

Yazıcı Arka Tepsisi

Arka tepside yabancı bir nesnenin bulunması her ne kadar sıklıkla karşılaşılan bir durum olmasa da yazıcıların tasarımı gereği arka tepsi, yazıcının üzerine düşürülebilecek küçük nesneler için oldukça uygun bir alan.

Arka tepside yabancı nesne sebebiyle bir sıkışma yaşanıyorsa, bu durum da yazıcı kağıt almıyor hatası almanıza yol açacaktır.

Yukarıda listelenen tüm çözümleri denediğiniz halde yazıcınız halen kağıt almıyorsa, donanımsal ya da yazılımsal bir sorun mevcut olabilir. Bu gibi durumlarda kesinlikle yazıcınıza bizzat müdahale etmemeli ve ilgili servise danışmalısınız. Yazılımsal ve donanımsal sorunlara bizzat müdahale ettiğiniz taktirde mevcut sorunun daha fazla büyümesine yol açabilir ve ayrıca cihazınızın garanti kapsamı dışında kalmasına yol açabilirsiniz.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete