Yazıcı Çevrimdişi Görünüyor Hatası ve Çözümü

Yazıcı Çevrimdışı Görünüyor Hatası ve Çözümü

Yazıcılar birçok işyerinde kullanılan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece ofisler değil evler de artık yazıcıların sıklıkla kullanıldığı bir alan haline dönüşmüştür.

Yazıcıların bu kadar yoğun biçimde kullanılması ise bazı sorunlara yol açabilir. Bu sorunlardan birisi de yazıcı çevrimdışı görünüyor sorunudur. Bu sorunla birçok kişi sık sık karşılaşabilir. Yazıcının çevrimdışı görünmesi bilgisayar tarafınızdan görülmüyor anlamına gelir ve bu sorun yazıcının çalışmasına engel olur. Bir an önce sorunu bulmalı ve çözmelisiniz.

Yazımızı okuyarak yazıcınız kullanırken karşılaşabileceğiniz sorunların çözümünü bulabilir ve rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Yazıcı çevrimdışı sorunları için hemen yazımıza göz atmaya ne dersiniz?

Yazıcı Çevrimdışı Sorunu Neden Olur?

Sık karşılaşılan sorunlardan birisi yazıcım çevrimdışı görünüyor sorunudur. Bu sorunun ana sebebi yazıcınızın online olmaktan çıkıp çevredeki bilgisayara tarafından algılanamıyor oluşudur. Bu duruma birçok farklı etken sebep olabilir.

En sık görülen sebep ise internet bağlantısının kesilmesi ya da olmaması durumudur. Böyle bir sorun yaşadığınız anda ilk olarak internet bağlantınızı kontrol etmeniz gerekir.

Diğer sebep ise fişlerle ilgili olabilir. Fişlerinizin çıkmış olması ya da arızalanması durumunda yazıcı çevrimdışı görünüyor sorunu ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu sorunu kendiniz çözemiyorsanız mutlaka uzman birisine başvurmalısınız. Yazımızın devamında sizlere çevrimdışı görünen yazıcı sorunları ile ilgili çözüm yollarını sunacağız, okumadan geçmeyin.

Çevrimdışı Yazısı Sorunu Nasıl Çözülür?

Yazıcınız çevrimdışı gözüküyorsa mutlaka bu sorunu çözmelisiniz. Diğer türlü yazıcınızın çalışması mümkün değildir. Yazıcı çevrimdışı hatası ile karşılaşmanız durumunda şu çözüm yollarını deneyebilirsiniz:

 • Öncelikle böyle bir sorun ile karşılaşmanız durumunda yazıcınızın internete bağlı olduğundan emin olmalısınız. Bunun için aygıtınızın Wİ-Fi durumunu kontrol etmeli, bilgisayarınız ile aynı ağa bağlandığından emin olmalısınız. Bunu öğrenmek için Wİ-Fİ menüsünü kullanabilirsiniz.
 • Yazıcınız hala çevrimdışı görünüyorsa bu durumda diğer bir çözüm yolunu tercih edebilirsiniz. Yazıcınızı kapatın ve fişini çekin. 30 saniye bekledikten sonra yazıcınızı tekrardan prize takın ve yazıcıyı yeniden açın.
 • Ağ yazıcı çevrimdışı görünüyor sorunu için diğer bir çözüm yolu olarak varsayılan yazıcı ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Başlat düğmesine basın, ardından ayarlar-cihazlar- tarayıcılar’ı seçin. Yazıcınızı seçtikten sonra sırayı aç’ı seçin. Yazıcı altında “Varsayılan Yazıcı Olarak Ayarla” ibaresi olacaktır. Burayı seçin eğer seçiliyse “Yazdırmayı Duraklat” ya da “Yazıcıyı Çevrimdışı Kullan” seçeneğine tıklayın. Windows’un yazıcınızı durdurması ile ilgili bir ileti almanız halinde ise Tamam’ı seçebilirsiniz.
 • Çevrimdışı görünen yazıcılar için yazdırma sırasını temizlemek de diğer bir yöntem olacaktır. Bunun için Başlat düğmesine basın sonra ayarlar- cihazlar-tarayıcılar düğmelerine basın. Yazıcınızı seçin ve sonra Sırayı Aç’a tıklayın. Belge Adı altında listelenen tüm belgeleri seçin ve daha sonra Belge yazısı altında İptal seçeneğini kullanın.
 • Diğer bir çözüm yolu için yazdırma sırasını sıfırlayabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için arama kutusuna hizmetler yazın ve Hizmetler butonuna basın. “Yazdırma Biriktiricisi” hizmetini bulun ve sağ tıklayın. Yeniden Başlat seçeneğini tıklayın.
 • Ağdaki yazıcı çevrimdışı görünüyor hatası için yazıcınızı kaldırıp yeniden yükleyebilirsiniz. Başlat düğmesine tıklayın, ayarlar-cihazlar-tarayıcılar’a sırasıyla basın. Yazıcınızı seçtikten sonra Cihazı Kaldır simgesine tıklayın. Evet’e bastıktan sonra Yazıcılar ve Tarayıcılar sekmesine gelin. Burada yer alan Yazıcı veya Tarayıcı Ekle’yi tıklayın. Sonrasında yazıcınızı tekrardan ekleyin.
 • Yazıcınızdaki hatayı düzeltmek için son yol olarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yazıcı Sorunları Karşısında Ne Yapılmalıdır?

Yazıcı kullanımında birçok sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlardan birisi de yazıcının çevrimdışı görünme sorunudur. Yazıcıyı nasıl çevrimiçi yaparım öğrenmek için mutlaka yukarıda saydığımız işlemleri sırası ile yerine getirmeniz gerekmektedir.

Bu noktada yazıcınız hala çalışmayabilir. Böyle bir durum ile karşılaşmanız durumunda mutlaka uzman birisinden yardım almalısınız. Bilgisayar alanında uzman kişilerden yardım almadan ise yazıcınız ile daha fazla oynamanız daha büyük sorunlara yol açabilir.

Yazıcıyı çevrimiçi yapma işlemlerinden sonra ise kaldığınız yerden ürününüzü kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yazıcı Terimleri Nelerdir?

Yazıcı terimlerini daha iyi anlamanız sorunların çözümünde oldukça etkili bir yoldur. Yazıcıyı çevrimiçi yapma işlemi için bu gibi terimleri bilmeniz etkili olacaktır. En sık kullanılan yazıcı terimlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • PPİ en çok görülen kelimelerden birisidir. Bu kelime inç başına düşen nokta sayısını ifade eder. DPİ ile aynı anlama sahiptir.
 • Diğer bir terim ise PPM kelimesidir. Bu kelimenin İngilizce karşılığı Page Per Minute olarak bilinir. Türkçede ise hız birimi demektir. Yazıcının dakikada kaç sayfa basabildiği yani gücü ile ilgili bir terim olarak kullanılmaktadır.
 • Duplex Printing de sıklıkla duyduğunuz kelimelerden birisidir. Bu kelimenin anlamı ise kağıdın her iki yüzüne de baskı yapılması demektir.
 • MFP ise çok fonksiyonlu yazıcıları ifade eden bir terimdir. Bu yazıcılar tarama ve faks gibi işleri de yapan türlerdir.
 • Çözünürlük kelimesi yazıcılar için de kullanılır. Bu kelime yazıcının imaj üretimi sırasında kullandığı yapı taşları sayısıdır. Çözünürlük ne kadar yüksekse baskı kalitesi de o kadar iyi olacak demektir.

Yazıcı Türleri Nelerdir?

Yazıcıların birden fazla türü vardır ve hepsinin fonksiyonu farklıdır. Yazıcılarda görülen sorunlar da yazıcıların türüne göre değişkenlik göstereceği için yazıcı türlerini bilmeniz faydalı olacaktır.

En çok kullanılan yazıcı türleri:

 • Lazer yazıcılar,
 • Mürekkep püskürtmeli yazıcılar,
 • Nokta vuruşlu yazıcılar,
 • Barkod yazıcı ( Termal etiket makineleri) şeklindedir.

Bu noktada yazıcı türünüze göre karşılaştığınız sorunu en hızlı şekilde çözebilirsiniz.

 

 

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete