Yazıcı Telefona Nasıl Bağlanır?

Telefon Yazıcıya Nasıl Bağlanır?

Telefonun yazıcıya bağlanması ve yazıcıdan çıktı alma yöntemleri hem telefon hem de yazıcı modeline göre değişiklik gösterir. Telefondan yazıcıya bağlanma yöntemleri Apple ve Android cihazlarda farklı yöntemlere sahiptir. Bu yöntemler ışığında uygun şekilde çıktı alma gerçekleştirilir. Apple bu konuda, kullanıcılarına daha fazla kolaylık sunar. Hem kablosuz hem de kablolu halde gerçekleştirilen bu işlem, saniyeler içinde gerçekleşir.

Apple yöntemlerine benzer olarak, Android cihazlarda da çıktı alma işlemi oldukça kolaydır. Dakikalar içinde gerçekleşen bu işlem, tüm çıktı alma işlemlerinizi oldukça kısa süre içinde gerçekleştirmenize yardımcı olur. Bu cihazlardan da hem kablolu hem de kablosuz olarak çıktı almanız mümkündür. Dijitalleşen dünyamızda, belgelerin çoğu bilgisayar ve telefonlarda saklanmaktadır. Bu belgeler, bilgisayarda oldukça korunaklı olmasına rağmen, bazı durumlarda yazılı olarak elimizde bulunması gerekir. Hem bilgisayar üzerinden hem de cep telefonundan yazıya bağlanma işlemleri, günümüzde oldukça kolaydır.

Bu yazımızda, telefonu yazıya bağlamak kablosuz ve kablolu şekillerinden bahsedeceğiz.

Iphone ve İpad Cihazlardan Çıktı Alma

Apple çıktı alma konusunda, kullanıcılarına birçok kolaylık sunar. Iphone ya da iPad cihazlarından çıktı alma işlemi de oldukça kolay şekilde gerçekleşir. Hem kablosuz hem de kablolu olarak gerçekleştirilen telefonu yazıcıya bağlamak, dakikalar içinde etkin konuma gelir. Gerekli yazılım ve uygulamalar ile kablosuz şekilde kolayca çıktı alabilirsiniz. Iphone ya da Ipad gibi cihazlarda, AirPrint yazılımı ile yazıcı ve telefonunuzu aynı Wi-Fi ağına bağlamanız yeterli olacaktır. Ancak bu özelliğin aktif olabilmesi için telefonunuzun uyumlu olması gerekir.

Airprint özelliğine sahip olan bazı yazıcı çeşitleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Lexmark marka yazıcılar
 • Canon LBP223dw
 • Canon G5040
 • Canon E4240
 • Canon MF113w
 • Epson L5190
 • Epson L7160
 • Epson M2170
 • Epson M3170
 • HP NeverstopLaser 1000w
 • HP OfficeJet Pro 7740 Geniş Formatlı All-in-One

Telefona bağlanan yazıcı üzerinden çıktı alma işlemi, Apple cihazlarda şu şekilde olur:

 • Öncelikle cihaz ve yazıcıyı aynı kablosuz ağa bağlamak gerekir.
 • Ardından, eğer fotoğraf yazdırmak istiyorsanız Paylaş butonuna tıklamalısınız.
 • Sonrasında yazdırma kısmına basarak, yazdırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • USB OTG kablosu kullanarak, Airprint özelliğine sahip olmadan da çıktı alabilirsiniz.
 • USB kablosu yardımıyla Apple ürünler için tasarlanan dönüştürücüler yardımıyla kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Android Telefon ve Tabletten Çıktı Alma

Cep telefonundan yazıcıya çıktı işlemleri, Android cihazlar üzerinden de gerçekleştirilebilir. Çıktı alma işlemleri, Apple cihazlara oldukça benzerlik gösterir. Birkaç adım ile kolay şekilde çıktı almanız mümkündür. Airprint özelliğine benzer olarak, Android telefon ve cihazlardan kablosuz şekilde çıktı almanız mümkündür. Wi-Fi desteğine ihtiyaç duyulan bu uygulamada, öncelikle yazıcı modelini ve cihaz özelliklerini iyi şekilde bilmeniz gerekir. Yazıcı modelini ve cihaz adını öğrenmenizin ardından, telefonla cihazınız arasında bağlantı kurabilirsiniz.

Yazıcı ve telefon bağlantıda kaldığı sürece, dilediğiniz her türlü belge ve fotoğrafı çıktı alabilirsiniz. Bunun için aynı zamanda, Wi-Fi ağlarının sürekli aynı bağlantıda kalması gerekir. Bununla birlikte, Google Play Store üzerinden birçok farklı uygulama ile Android cihazınız üzerinden çıktı alabilirsiniz. Bu uygulamalardan en sık tercih edileni, PrinterShare olarak öne çıkar. PrinterShare kullanarak, Android telefon ve tabletleriniz üzerinden; Wi-Fi, Bluetooht ve USB kablo kullanarak çıktı alabilirsiniz.

Telefondan USB yazıcı ile çıktı almak isterseniz, bu uygulama için USB OTG kablo desteğini tercih edebilirsiniz. Eğer sahip olduğunuz cihaz bu USB yi destekliyorsa, tüm Android cihazlardan çıktı alabilirsiniz. Bu bağlantıya tıklayarak telefondan ve tabletten nasıl çıktı alınabileceğini de öğrenebilirsiniz

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete