Telefondan Nasıl Çıktı Alınır?

Tabletten ve Telefondan Nasıl Çıktı Alınır?

Tabletten ve telefondan nasıl çıktı alınır sorusuna yanıt verirken ilk olarak yazıcının bu cihazlara tanımlanması gerektiğini ifade edebiliriz. Yazıcıyı telefona veya tablete yükleme işlemi ardından her iki cihaz üzerinden de çıktısı alınmak istenilen evrak için yazdırma konutu verilerek rahatlıkla işlem yapılır. Tablet ve telefonlardan aynı zamanda fotoğraf çıktılarını da model itibari ile fotoğraf yazdırmaya uygun olan yazıcılardan almak mümkündür. Konu hakkında çok daha kapsamlı bir bilgiye ulaşmak ve işlem adımlarını öğrenmek için alt başlıklardan bilgi alabilirsiniz. Yazıcıyı telefona nasıl yükleyeceğinizi, telefon ev tabletten hem kablosuz hem de USB ile nasıl çıktı alabileceğinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Telefonla Kablosuz Yazıcıya Bağlanma Nasıl Yapılır?

Telefonla kablosuz yazıcıya bağlanmak amacıyla uygulanacaklar:

 • Telefonun ve yazıcının Wi-Fi bağlantısı sağlanır.
 • Google Play Store veya App Store üzerinden ise yazıcı modelinin üretici markasına ait olan uygulama telefona indirilmelidir.
 • Telefonun “Ayarlar“ sekmesine giriş ardından “Telefon Hakkında“ seçeneği tıklanır.
 • Ekrana gelen başlıklar arasından “Donanım Bilgisi“ ifadesi seçilir.
 • Hemen ardından “Ağlar“ sekmesine giriş sağlanıp, ekrana gelen “Yazıcılar“ ifadesine dokunulur.
 • Bu kapsamda ekranda görüntülenen yazıcı ismine tıklanıp, eşleşme işlemine onay verilir.

Bu eşleşme ardından telefondan çıktı almak mümkün hale gelir.

Telefondan Çıktı Nasıl Alınır?

Telefondan belge yazdırma işlemi veya telefondan belge çıktısı almak işlemi aynı şeylerdir. Bu kapsamda, telefondan çıktı almak için izlenen adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle cihazı ve yazıcıyı Wi-Fi bağlamak gerekir.
 • Hemen ardından çıktısı alınmak belge açılır.
 • Belge üzerinde çıkan kare ok şekilli simgeye tıklanır.
 • İşlem ile telefon ekranına gelen “Paylaş“ seçeneği tercih edilir.
 • Bu kapsamda seçenekler menüsü telefon ekranında görüntülenir.
 • Seçenekler menüsünden “yazdır“ komutuna tıklanıp, görüntülenen özelleştirme alanında tercih edilen belge özellikleri ve formatı tanımlanır.
 • Sayfanın en altında yer alan “yazdır“ seçeneğine son kez tıklanıp onay verildiğinde, belge yazıcıdan teslim alınır.

Telefondan Fotoğraf Çıktısı Nasıl Alınır?

Telefondan fotoğraf çıktısı almak amacıyla yapılacaklar şu yöndedir;

 • Telefonun ve yazıcının Wi-Fi’a bağlı olduğundan emin olunur.
 • Telefondan yazdırılmak istenilen fotoğraf seçilip, “paylaş“ seçeneğine tıklanır.
 • Bu adımda ekrana gelen yazıcı simgesine dokunulduğunda, yazıcıdan fotoğraf çıktısı alınır.

Gayet pratik adımlar üzerinden kısa sürede fotoğraf çıktısı edinmek mümkündür.

Eğer çift taraflı çıktı nasıl alınır sorusunu merak ediyorsanız, yazıcıdan çift taraflı çıktı nasıl alınır? isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

USB Kablo İle Telefondan Nasıl Çıktı Alınır?

Telefondan yazıcıdan nasıl çıktı alınır sorusunun bir diğer yanıtı ise USB bağlantı ile çıktı alınabileceğidir. USB Kablo ile telefondan çıktı almak için yazıcı cihazı USB kablo ile telefona bağlanmalıdır. USB kablo özellikle Apple telefonları yazıcılara bağlamak için tercih edilirler. Yazıcı markanıza ait olan kablo ile telefonunuza bağlantı sağladıktan sonra, hem yazıcının hem de telefonun Wi-Fi bağlantısında olduğunu kontrol etmeniz gerekir. Ardından, telefondan çıktısını almak istediğiniz belge veya fotoğrafı seçip, “paylaş“ simgesine tıklayabilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan yazıcı simgesine tıklayıp, tercih ettiğiniz özelleştirmeleri yazıcı konut penceresinden girebilir, son olarak “yazdır“ komutunu vererek çıktıyı alabilirsiniz.

Tabletten Çıktı Nasıl Alınır?

Telefondan çıktı alınır mı sorusu kadar tabletten çıktı nasıl alını sorusu da yazıcı kullanımını ilk kez yapanlar tarafından sıkla sorulur. Tabletten çıktı almak son derece pratik adımları içerir. Öncelikle kullanılan yazıcı tablete eklenmeli ardından yazdırma işlem adımlarına geçiş yapılmalıdır. Bunun için tabletten “Ayarlar“ bölümüne giriş yapılmalıdır. Ayarlar sekmesi arama çubuğuna “yazdır“ ifadesi girilip arama yapılır. Bu işlemde ekrana yazının modeli ve ismi geldiğinde direkt olarak ekleme onayı verilir. Eğer isim görülmüyorsa “yazıcı ekle“ komutu seçilip, otomatik olarak bulunan yazıcı eklenmelidir. Yazıcıyı otomatik olarak bulamama halinde ise yazıcı ekleme alanına IP ve yazıcı modeli girilip elleme yapılamalıdır.

Tüm bu eşleşme adımları ardından tabletten yazdırılmak istenilen fotoğraf veya metin açılır. İşlem ile ekrana gelen “Paylaş“ butonuna tıklandıktan sonra, “yazdır“ komutu işaretlendiğinde çıktı rahatlıkla yazıcıdan alınır.

Tabletten USB Kablo İle Çıktı Nasıl Alınır?

Tabletten USB kablo ile çıktı almak son derece kolay bir yöntemdir. Yazıcı ile uyumlu olan USB kabloya tablete takıp ardından yazdırılmak istenilen dosya veya görsele erişilir. Kaynak açıldıktan sonra “Paylaş“ butonuna tıklanıp, “yazdır“ komutuna onay verilerek, çıktı alınır.

İphone ve İpad’den USB Kablosuyla Çıktı Ama Nasıl Yapılır?

Bu işlemi yapmak için ilk olarak USB OTG kablosu edinilmelidir. İPhone veya İpad’in OTG’yi desteklediğinden emin olun. Çünkü bu nitelik her cihazda bulunan bir nitelik değildir. Ardından izlenecek olan adımlar ise şunlardır:

 • Önce yazıcı açılır.
 • USB kablosunun bir ucu yazıcıya diğer ucu ise USB OTG’ye takılır.
 • USB OTG ise İpad veya İphone’a takılır.
 • Bu işle ile telefonda veya tablette bir eklenti açılır. Yazdırma işlemini yapmak için “tamam“ seçeneği tercih edilir. Bu şekilde cihaz hazır konuma gelir.
 • Kullanılan cihazdan fotoğraf veya belge seçilir.
 • Seçimle ekrana gelen “paylaş“ kutucuğuna tıklanıp, “yazdır“ ifadesine onay verilir.
 • İşlem sonunda çıktı yazıcıdan temin edilir.

Adımlar sonunda, belge telefondan nasıl yazdırılır, çıktı nasıl alınır soruları İphone ve İpad modeller içinde yanıtlanmış olur.  Android telefonlar üzerinden de aynı bağlantı kapsamında görsel veya yazılı metin çıktılarını almak mümkündür.

Tüm bunlara ek olarak bilgisayardan çıktı alma işleminin nasıl gerçekleştiğini merak eden okurlarımız, Bilgisayarda Yazıcıdan Nasıl Çıktı Alınır? isimli içeriğimizi inceleyebilirler.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete