Orijinal Kartuş Mu Muadil Kartuş Mu?

Orijinal Kartuş Mu Muadil Kartuş Mu?

Günümüzde pek çok kullanıcı, yazıcıların kullanım maliyetini azaltmak amacıyla bazı alternatif yöntemlere başvuruyor. Özellikle yazıcılarını ofis gibi profesyonel iş ortamlarında kullanan kullanıcılar, kartuşların çabucak tükenmesinden sıklıkla şikayet ediyor. Söz konusu kartuşlar olduğunda, orijinal ve yeniden doldurulan kartuş olmak üzere iki farklı seçenek bulunuyor. Bazı kullanıcılar orijinal kartuş maliyetlerini bütçesine uygun görmediğinden, yazıcılarında kullanmak üzere yeniden doldurulan kartuşları tercih ediyor. Ancak bazı kullanıcılar ise yeniden doldurulan kartuşlara karşı biraz temkinli yaklaşıyor. Bu davranış haklı bir davranış olsa da bu içeriğimizde hem orijinal kartuşları hem de yeniden doldurulan kartuşları inceleyecek ve bu kartuşlar arasındaki farklara odaklanacağız. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek hangi kartuş türünü tercih etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Orijinal Kartuş Nedir?

Orijinal kartuş, ilgili yazıcıların doğrudan üretici tarafından üretilen ve piyasaya sunulan kartuşlara denir. Örneğin; Lexmark marka yazıcıların orijinal kartuşları yine Lexmark tarafından üretilen kartuşlardır.

Orijinal kartuşlar hem kartuş kalitesi açısından hem de mürekkep kalitesi açısından muadillere ve dolum kartuşlara oranla çok daha öndedir. Özellikle yazıcı sağlığına ve baskı kalitesine önem veren kullanıcılar, orijinal kartuşları tercih etmektedir.

Orijinal kartuşlar birinci sınıf kalitede olduğundan, muadillerine oranla daha yüksek bir maliyete sahiptir. Yani orijinal kartuş kullanan bir kullanıcı, kartuş için daha fazla harcama yapmak zorunda kalacaktır. Ancak yazıcının uzun süreli kullanımı göz önünde bulundurulduğunda, orijinal kartuş kullanmak kullanıcıları yazıcı arızalarından kurtaracak ve aslında daha fazla masraf yapmalarını önleyecektir.

Muadil Kartuş Nedir?

Muadil kartuş, yan sanayi üreticiler tarafından tasarlanan ve üretilen kartuşlara denir. Muadil kartuşlar, orijinal değildir ve orijinal kartuşlar baz alınarak üretilir. Muadil kartuşların büyük bir çoğunluğu Asya pazarında üretilmekle birlikte ülkemizde dolaşımda bulunan muadil kartuşlar ithaldir.

Muadil kartuşlar, orijinal kartuşlara oranla çok daha düşük fiyatlara satın alınabilir. Bu kartuşlarla ilgili en büyük problem, kalitelerinin düşük olmasıdır. Tam olarak bu sebepten, baskı kalitesine önem veren bir kullanıcıysanız muadil kartuşlar sizleri memnun etmeyebilir.

Muadil kartuş üreticileri ve dağıtıcıları bu kartuşların her ne kadar yazıcıya zarar vermediğini savunsa da ürünlerin düşük kalitesi zaman içerisinde yazıcıların çeşitli sorunlarla karşılaşmasına yol açacaktır.

Dolum Kartuş Nedir?

Dolum kartuş, çeşitli yöntemlerle yeniden mürekkep ile doldurulan kartuşlara verilen isimdir. Bu yöntemde kartuş haznesinde halihazırda bir mürekkep deliği bulunuyorsa bu delik kullanılarak mürekkep doldurma işlemi gerçekleştirilir. Eğer delik bulunmayan bir kartuş haznesi mevcutsa, kartuş üzerine belirli büyüklükte bir delik açılır. Mürekkep doldurulduktan sonra delik tekrar kapatılır.

Dolum kartuşların en büyük problemi, mürekkep akıtmaya oldukça açık olmasıdır. Ayrıca kullanılan mürekkebin kalitesi baskı kalitesini etkileyeceğinden, ucuza mal edilen dolum kartuşlar kullanıcıların beklediği performansı göstermeyecektir.

Kartuş nasıl doldurulur sorusuna yanıt arıyorsanız, içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Orijinal Kartuş Avantajları ve Dezavantajları

+ Orijinal kartuşlar, doğrudan yazıcı üreticisi tarafından üretilir. Yani yüksek kaliteye ve güvenilirliğe sahiptir.

+ Orijinal kartuşlar birinci sınıf materyallerden üretilir. Gerek hazne kalitesi, gerekse de mürekkep kalitesi üstündür.

+ Baskı kalitesi açısından üstün bir performansa sahiptir. En iyi baskılar, orijinal kartuşlar kullanılarak elde edilir.

+Yetkili satıcılar aracılığıyla orijinal kartuşlara ulaşmak bir hayli kolaydır.

+ Yazıcıya zarar vermez ve yazıcıyla bire bir uyumludur.

+ Güncel teknolojilerle donatılan kartuşlardır. Tasarruf modülleriyle mürekkep kullanımını azaltarak sayfa başına baskı maliyetini azaltacaktır.

+- Maliyeti yüksektir, özellikle yazıcıların çok sık kullanıldığı alanlarda maliyeti artıracaktır.

 

Muadil Kartuş Avantajları ve Dezavantajları

+ Orijinal kartuşlara oranla çok daha erişilebilir fiyatlara sahiptir.

+ İnternet de dahil olmak üzere pek çok satıcı aracılığıyla muadil kartuş satın alınabilir.

-+ Hem kartuş kalitesi hem de mürekkep kalitesi düşüktür.

-+ Bu kartuşla alınan baskılar orijinal kartuşlara oranla çok daha kalitesizdir.

-+ Zaman içerisinde yazıcınıza zarar verebilir.

 

Dolum Kartuş Avantajları ve Dezavantajları

+ Hem orijinal hem de muadil kartuşlara oranla çok daha düşük bir maliyete sahiptir.

+ Gerekli kitleri satın alarak kartuşunuzu kendiniz doldurabilirsiniz.

-+ Kartuşların yeniden doldurulması yöntemiyle kullanılan bu kartuş türü, zaman içerisinde kalitesini yitirecektir.

+- Hazneye dış müdahalede bulunulacağından, kartuş zaman içerisinde yazıcı içerisinde mürekkep damlatacaktır.

-+ Orijinal olmayan kartuşların zaman içerisinde yazıcılara zarar verdiği bilinen bir gerçektir.

 

Muadil Kartuşlar Yazıcılara Zarar Verir Mi?

Evet, muadil kartuşlar düşük kalitede ürünler olduğundan zaman içerisinde yazıcılara zarar verecektir. Pek çok muadil kartuş dağıtıcısı bu kartuşların yazıcılara zarar vermediğini savunuyor olsa da hem kalitesiz mürekkep kullanımı hem de kartuş sebebiyle yaşanan mürekkep sızmaları zaman içerisinde yazıcıya zarar vermektedir.

Eğer yazıcınızı ofis gibi ortamlarda değil de ev ortamında kullanıyorsanız, muadil kartuş kullanmak için neredeyse hiçbir sebebiniz yok demektir. Muadil kartuşlar kısa vadede orijinallere oranla daha maliyetsiz gibi gözükse de zaman içerisinde yol açacakları zararlar bu açığı kapatacak ve hatta öne geçecektir.

Yazıcılarınız için mümkün olduğunda orijinal kartuşları tercih etmelisiniz.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete