Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nedir Nasıl Çalışır?

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

Geçmişte yazıcılar çoğunlukla standart özelliklere sahipti ve kullanıcılar kendilerine uygun yazıcıları kolaylıkla keşfedebiliyordu. Günümüzde kullanıcı ihtiyaçlarının çeşitlenmesi ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte yazıcı çeşitlerinin sayısı da arttı. Kendilerine uygun bir yazıcı tercih etmek isteyen kullanıcılar, “Mürekkep püskürtmeli yazıcı nedir?” gibi aramalar yaparak karşılarına çıkan yazıcıların özelliklerini öğrenmek istiyor. Bu içeriğimizde sizler için mürekkep püskürtmeli yazıcılar nedir, nasıl çalışır ve avantajları ya da dezavantajları nelerdir gibi soruları yanıtladık. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek mürekkep püskürtmeli yazıcı nedir sorunuza yanıt alabilir ve kendinize uygun olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nedir?

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, bilgisayarlardan aldıkları veri sinyaline göre elektronik uçlarla mürekkep püskürterek metin ya da grafik baskısı verebilen yazıcılardır. Baskıda kullanılan mürekkep, cihaza takılan kartuşlardan gelir. Üç temel renkte kartuş sayesinde bu yazıcılardan renkli baskı alınabilir.

Inkjet adıyla da sıklıkla anılan mürekkep püskürtmeli yazıcılar, özellikle ev kullanıcıları için adeta bir baş yapıt olarak konumlanıyor. Hem yazıcı fiyatı hem de baskı maliyeti açısından rakiplerine oranla çok daha uygun bir çeşit olan bu yazıcılar, günümüzde neredeyse bir fotoğraf kalitesinde baskı yapabiliyorlar. Lazer yazıcılar profesyonel kullanımda mürekkep püskürtmeli yazıcılara oranla daha fazla tercih edilse de halen ofislerin büyük bir çoğunluğunda bu inkjet yazıcılar kullanılıyor.

Mürekkep püskürtmeli yazıcıların çalışma mantığı aynı olsa da üreticiler bu proseslerde bazı değişiklik yapabilirler. Bu yazıcıların baskı işleminde sıvı mürekkep ile doldurulmuş kartuşlardan faydalanılır. Cihazda bulunan elektronik özel yazma uçları, aldıkları veri sinyaline oranla mürekkep miktarını ayarlayarak bu mürekkebin kağıt üzerine püskürtülmesini sağlar.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nasıl Çalışır?

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Nasıl Çalışır?

Mürekkep püskürtmeli, diğer adıyla Ink-jet yazıcılar, yazma işlemini kağıt ya da baskı malzemesi üzerine mürekkep püskürterek gerçekleştirirler. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda yazdırma işlemini gerçekleştiren mekanizma üzerinde, genel adıyla yazıcı kafasında, genellikle bir adet siyah ve üç adet farklı renkte mürekkep kartuşu bulunur.

Ancak daha da detaya inmek gerekirse; bir mürekkep püskürtmeli yazıcının ana fonksiyonunu yerine getiren, yani mürekkebi kağıda püskürten yüksek hassasiyete sahip çok sayıda mikroskobik nozul bulunur. Bu nozuller çoğunlukla 10 mikrometre boyutunda bir çapa sahip olur. 10 mikrometre, bir insan saçının yaklaşık 1/10 çapı kadardır. Ev tipi mürekkep püskürtmeli yazıcılarda dahi her mürekkep rengi için birkaç yüz olmak üzere totalde binlerce püskürtme ucu bulunur. Yapılan baskı işleminin yüksek hassasiyete sahip olması ve işlemin başarıyla tamamlanması amacıyla üretilen bu püskürtme uçları, bir mikro üretim ürünüdür.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Çalışma Mekanizması

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar baskı işlemini gerçekleştirirken kağıdı tarama satırın en başından başlar ve satırın en son kısmına kadar ilerler. Bu süreçten sonra baskıya devam etmek üzere bir alt satıra geçer. Baskı işlemi, tarama işlemiyle senkron bir şekilde yürütülür. Mürekkep püskürtülecek noktalar bilgisayarlardan ya da diğer cihazlardan gelen sinyaller doğrultusunda belirlenerek, tarama işlemi sırasında yazıcının yazma kafası tarafından kağıt üzerine mürekkep püskürtülür.

Mürekkebin başarıyla püskürtülebilmesi için, sıvı mürekkebin belli bir sıcaklığa erişmesi gerekmektedir ve bu şartı mürekkep püskürtmeli yazıcıların tüp ısıtıcı ağızları gerçekleştirir. Tüp ısıtıcı tarafından ısıtılan sıvı mürekkep, ortaya çıkan basınç sayesinde isabetli ve hatasız bir şekilde püskürtülebilir.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Özellikleri

Mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcı türleri arasındaki fark, azımsanacak seviyede değildir. Lazer yazıcı teknolojik gelişmişliğin en başarılı temsilcilerinden biri iken, mürekkep püskürtmeli yazıcılar “teknolojik gelişim” sürecinin tüm izlerini üzerinde taşıyan kaliteli ve halen pek çok konuda rakiplerinden önde olabilen bir yazıcı çeşididir.

Mürekkep püskürtmeli yazıcıların avantajlarını ve güçlü yanlarını şu başlıklar ile özetlemek mümkündür:

Maliyetsiz Başlangıç

Çoğu kullanıcı için yüksek görüntü kalitesi, dakika başına çıktı sayısı ve sayfa başına basım maliyeti gibi metrikler önemliyken özellikle ev kullanıcıları için satın alacakları yazıcının fiyatı belirleyici bir konumdadır. Yalnızca ev kullanıcıları değil, küçük ofis sahipleri de bir yazıcı satın alacakken cihaz fiyatını çoğu zaman göz önünde bulundurur. Bu gibi durumlarda mürekkep püskürtmeli yazıcılar şüphesiz büyük bir avantaja sahiptir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar giriş seviyesi ya da profesyonel fark etmeksizin, lazer yazıcılara oranla daha düşük bir maliyete sahiptir. Böylelikle bu cihazlar “erişilebilir” olarak konumlanırlar. Her ne kadar kartuş fiyatları zamanla cihaz maliyetini geçiyor olsa da yüksek bütçeye sahip olmayan kullanıcılar için mürekkep püskürtmeli yazıcılar harika bir başlangıç ürünüdür.

Görüntü Kalitesi

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar yalnızca avantajlı fiyatları ile değil; görüntü kalitesi gibi belirleyici özellikleriyle de ön plana çıkarlar. Her ne kadar bu performans üründen ürüne ve modelden modele değişiklik gösteriyor olsa da mürekkep püskürtme teknolojisi inç başına 1440 x 1440 dpi gibi çözünürlüklerde dahi mürekkep noktalarının son derece hassas bir şekilde sayfaya püskürtülmesini sağlar. Bir cihazın inç başına daha fazla noktaya (dpi) sahip olması; daha dolgun renk, daha iyi gölgeleme ve buna bağlı olarak benzersiz bir görüntü kalitesine sahip olmak anlamına gelir. Mürekkep püskürtmeli yazıcıların bugün halen fotoğrafçılar tarafından sıklıkla kullanılmasının başlıca sebebi; bu yazıcıların sunduğu görüntü kalitesidir.

Kompakt Tasarım

Lazer yazıcıların kullanım amacı çoğunlukla ofis alanlarında olduğundan, bu kullanım tipini karşılayacak özellikler ile donatılmışlardır ve buna bağlı olarak kapladıkları oran bir hayli fazladır. Ancak mürekkep püskürtmeli yazıcıların kompakt tasarımları, onların adeta her yere sığabilmesini sağlar. Bu ürünlerin boyutları modelden modele değişiklik gösterse de genellikle mürekkep püskürtmeli yazıcılar lazer yazıcılara oranla daha minimal boyutlara sahip olurlar.

Çalışma ve Baskı Hızı

Söz konusu baskı hızı olduğunda lazer yazıcıların oldukça avantajlı olduğu su götürmez bir gerçek. Ancak yazıcılarını ev ortamında kullanacak kullanıcılar için mürekkep püskürtmeli yazıcıların şöyle bir avantajı bulunmakta; bu yazıcılar lazer yazıcılar gibi çalışmadan önce ısınmaya ihtiyaç duymadığından, tekli baskıları daha kısa sürede alabilir. Ancak söz konusu ofis içi kullanım olduğunda, çalışma ve baskı hızı konusunda lazer yazıcılar daha başarılı olarak konumlanmaktadır.

Mürekkep Püskürtmeli mi, Lazer Yazıcı Mı? Hangisi Size Daha uygun?

Bir önceki başlıkta mürekkep püskürtmeli yazıcıların öne çıkan özelliklerinden bahsettik, lazer yazıcılara oranla farkına da kısaca değindik. Ancak tüm bu özellikleri özetlemek ve bu iki yazıcı türünü tanımlamak gerekirse; eğer çok sayıda çıktı / baskı yapmayı düşünüyor, yüksek hıza ihtiyaç duyuyor ve sayfa başı maliyetin az olmasını istiyorsanız tercihiniz kesinlikle lazer yazıcılardan yana olmalı. Lazer yazıcı nedir incelemek isterseniz, ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

Ancak sayfa başına baskı maliyeti, baskı hızı, baskı kapasitesi ve benzeri kavramlar önemli değilse; aradığınız şey yüksek çözünürlük ve yüksek görüntü kalitesi ise bu noktada tercihiniz kesinlikle mürekkep püskürtmeli yazıcılardan yana olmalı.

Lazer yazıcı mı yoksa mürekkep püskürtmeli yazıı mı tercih edilmeli sorusuna yanıt verebilmek için kesinlikle satın alacağınız yazıcıyı nerede, ne için ve nasıl kullanacağınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Dezavantajları Nelerdir?

Her yazıcı türünde olduğu gibi mürekkep püskürtmeli yazıcılarda da dezavantaj sayılabilecek özellikler bulunur. Bunlar;

  • Kartuş fiyatları pahalıdır. Uzun süreli kullanımda kartuş maliyeti neredeyse cihazla aynı fiyata denk gelebilir.
  • Yazıcınızı uzun süre kullanmadığınız durumlarda kartuşlarınızdaki mürekkep kuruyabilir. Kartuş yenilemeniz gerekir.
  • Mürekkep püskürtmeli yazıcıların kaliteli baskı fonksiyonu yalnızca kaliteli kağıtlar kullanıldığında ortaya çıkar. Kalitesiz kağıtlarda mürekkep kağıt yüzeyine dağılabilir.
  • Sayfa başına kullanılan mürekkep miktarı oldukça fazladır. Çok fazla baskı alınacak ortamlarda kullanılması ekstra maliyet doğurabilir.
  • Mürekkep püskürtmeli yazıcılardan alınan baskıların kuruması için kısa da olsa zamana ihtiyaç vardır.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar Kaç Sayfa Yazar?

Mürekkep püskürtmeli yazıcıların toplamda 4 adet kartuş yuvası bulunur. Her kartuş tankında ortalama 80 ile 100 ml mürekkep bulunur. Yani bir mürekkep püskürtmeli ortalama olarak 400 ml mürekkep barındırabilir. Baskı alma ve mürekkep kullanma performansı modelden modele değişiklik gösterse de 400 ml mürekkep ile ortalama 2500 – 5000 baskı alınabilir.

 

Yazıcı satın almadan önce internet sitemizden faydalanarak satın alacağınız modeli diğer modeller ile kıyaslayabilir, kendinize en uygun yazıcıları keşfedebilirsiniz. Yazıcı karşılaştırma talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete