toner.png

Lazer Yazıcı Tonerleri Ne Zaman Değiştirilmeli?

Lazer Yazıcı Kartuşu Ne Zaman Değiştirilmelidir? 

Lazer yazıcınızın en önemli sarf malzemesi toner kartuşu, yazdırdığınız metin ve görüntülerin oluşturulmasından sorumlu yegane bir üründür. Zamanla kartuştaki toner azalacak ve baskı kalitesinin bozulmasına neden olacaktır. Bu nedenle, yüksek kaliteli çıktıları korumak için gerektiğinde toner kartuşunu zamanında değiştirmek bir hayli önemlidir. Ancak toner kartuşunun ne zaman değiştirileceğini bilmediğiniz takdirde, lazer yazıcıların sağladığı en önemli avantaj olan hızlı baskı alma özelliğinden mahrum kalabilirsiniz. Lazer yazıcı tonerinin azalması, kullandığınız lazer yazıcı modelinden tutun da aldığınız çıktı sayısına kadar pek çok farklı faktörle bağlantılı olarak değişiklik gösterebilir. Bu makalede, lazer yazıcınızdaki toner kartuşunu ne zaman değiştirmeniz gerektiğine ilişkin bazı temel hususları inceleyeceğiz.

Lazer Yazıcı Toneri Ne Kadar Sürede Değiştirilmeli?

Lazer yazıcı tonerinin değişim süresi kullandığınız tonere ve aldığınız baskı sayısına göre değişiklik gösterebilir. Ancak yaygın olarak tamamıyla dolu bir lazer yazıcı toneri ortalama 400 – 500 sayfa baskı verme kapasitesine sahiptir. 

Lazer yazıcınızdaki toner kartuşunu değiştirme zamanının geldiğini gösteren yaygın bazı işaretler bulunur:

  • Soluk veya bozuk baskı kalitesi: Yazdırdığınız metin veya görüntüler soluk veya bozuk görünmeye başladıysa, bu toner kartuşunun azaldığının bir habercisi olabilir.
  • Düşük toner seviyeleri: Günümüzde üretilen lazer yazıcı modellerinin birçoğunda kartuşta ne kadar toner kaldığını gösteren bir toner seviyesi göstergesi bulunur. Gösterge tonerin azaldığını gösteriyorsa, bu tonerinizi yakın zamanda değiştirmeniz gerektiğini ifade eder.
  • Yazıcıdan gelen hata mesajları: Bazı lazer yazıcılar toner kartuşu azaldığında veya değiştirilmesi gerektiğinde bir hata mesajı verir. Şayet yazıcınızdan böyle bir hata alıyorsanız, tonerinizin doluluk seviyesini kontrol etmeniz faydanıza olacaktır.

Bu işaretlere ek olarak, kartuş değişimi için üreticinin önerilerini takip etmek de bir hayli önemlidir.. Farklı yazıcı modelleri ve toner kartuşu markaları farklı kullanım ömrü tahminlerine sahiptir, bu nedenle toner kartuşunuzu ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğini anlamak için üreticinin yönergelerine başvurabilirsiniz.

Lazer Yazıcı Toneri Ne Kadar Gider?

Bir toner kartuşunun ömrü, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir:

  • Yazıcı türü: Bazı lazer yazıcılar, daha küçük kartuşlara göre daha uzun süre dayanacak daha yüksek kapasiteli toner kartuşları kullanmak üzere tasarlanmıştır. Satın aldığınız tonerin kullanım yönergelerini incelerseniz, yüksek kapasiteli tonerlerin tahmini olarak 2000 civarı sayfa baskılama kapasitesine sahip olduğunu görebilirsiniz.
  • Kartuşun kalitesi: Yüksek kaliteli toner kartuşları genellikle daha pahalıdır, ancak daha ucuz alternatiflerine göre daha uzun ömürlü olurlar. Bu tonerlerde kullanılan ham maddeler daha kaliteli olduğundan, yazıcılar baskı almak için daha düşük seviyede toner tozuna ihtiyaç duyacaktır.
  • Kullanım sıklığı: Lazer yazıcınızı her gün kullanıyor ve sık sık baskı alıyorsanız, toner kartuşunuzun haftada yalnızca birkaç belge yazdırdığınız senaryolara kıyasla daha sık değiştirilmesi gerekecektir.

Ortalama olarak, düşük kapasiteli bir toner kartuşu yaklaşık 500 – 600; yüksek kapasiteli bir toner kartuşu ise yaklaşık 2.000 ila 3.000 sayfa dayanır, ancak bu süre yukarıda belirtilen faktörlere bağlı olarak değişebilir. Toner kartuşunuzun ne kadar dayanacağına dair daha doğru bir tahmin elde etmek için üretici tarafından hazırlanan kullanma talimatlarını inceleyebilirsiniz.

1 kg toner tozu kaç sayfa yazar?

Toner tozunun genellikle toner kartuşlarını doldurmak için kullanıldığını ve genellikle tek başına satılmadığını unutmamak önemlidir. Bu nedenle, 1 kg toner tozunun yazabileceği sayfa sayısını tahmin etmeye çalışmak çok da doğru bir pratik değildir. Bunun yerine, bir toner kartuşunun yazdırabileceği sayfa sayısına odaklanmak daha yararlıdır, çünkü tüm toner üreticileri tahmini baskı kapasitesini sayfa sayısına endeksleyerek sizlere sunar.

Elimizdeki veriler ışığında, 1 kg toner tozuyla ortalama 90 bin ila 100 bin sayfa çıktı alınabildiğini söylemek mümkündür. Ancak bu oran lazer yazıcınızın sahip olduğu teknolojiye göre değişiklik gösterebilir.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete