Lazer Yazıcı Tonerinin Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Lazer Yazıcı Tonerinin Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Ofislerde, en çok kullanılan araçlardan biri, lazer yazıcılardır. Evrakların kısa sürede doğru bir şekilde çıkmasını sağlar. Bu yüzden ofislerde çoğu zaman birden fazla lazer yazıcı bulur.

Yazıcıların sık kullanılmaya başlanmasının ardından ofis sorunlarına bir sorun daha eklendi: Tonerin bitmesi. Bu da yazıcıda tonerin bittiğini nasıl anlarız, sorusunu beraberinde getirdi.

Tonerin bitip bitmediğini öğrenmek zor bir işlem değildir. Birçok yöntemle kolaylıkla anlaşılabilir.

Tonerin Bittiğini Anlama Yöntemleri

Tonerin bittiği nasıl anlaşılır, sorusu ofis dünyasında sıklıkla sorulur. Çözümü ise oldukça basittir. Aşağıdaki maddeler, bu konuda sizlere yardımcı olacaktır;

  • Lazer yazıcı toneri çipli ise baskı adedi azaldığını “toner az” uyarısı verir.
  • Çipsiz tonerle de ise mürekkep bir an da bitebilir. Baskı adedi fazlaysa ve tonerin doluluk oranı %40’ın altındaysa baskı sırasında bitme ihtimali yüksektir.
  • Baskıların silik çıkması, tonerin bittiği anlamına gelir.
  • Bazen toner bittiği halde baskı devam edebilir. Baskılarda siyah lekeler varsa atık tozu kullanılıyor demektir.

Bu durumlarla karşılaşıldığında lazer yazıcı toneri değiştirilmelidir.

Nasıl Değiştirilir?

Lazer yazıcı toneri değiştirmek tecrübe gerektirir. Çünkü toner bitmeden değiştirilmesi, tonerin yanlış çıkarılması ya da takılması, yazıcıya zarar verebilir ve ayrıca maddi zarara neden olabilir. Bu yüzden toner değiştirmeden önce bu konuda bilgi sahibi olunmalıdır.

  • Yeni toner, lazer yazıcıya takılmadan önce birkaç kez döndürülmelidir. Bu sayede toner dağılmış olur.
  • Drum ünitesinin temiz olduğuna dikkat edilmelidir. Mürekkep lekeleri ve toz varsa temizlenmelidir.
  • Temizlik sırasında alkol ve amonyak içeren ürünler kullanılmamalıdır. Bu ürünler, yangına ve elektrik çarpmasına neden olabilir.
  • Tonerin üzerindeki bantlar çıkarılmalıdır. Bantlar, kesici aletlerle çıkarılmamalıdır.
  • Toner, drum ünitesine oturduğunda ses çıkarır. Bu sesin duyulduğundan emin olunmalıdır.
  • Toner, üniteye yerleştirildikten sonra kapak kapatılmalıdır.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Lazer Yazıcı Toneri Nasıl Değiştirilir? isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Lazer Yazıcı Toneri Nereden Alınabilir?

Tonerin bittiğini nasıl anlarız, sorusu kadar nereden alınacağı da önemlidir. Tonerleri kaliteli olması, hem yazıcının ömrünü uzatır hem de baskıların canlı çıkmasını sağlar. Bu yüzden bu alanda profesyonel hizmet veren firmalar araştırılmalıdır.

Tonerleri kaliteli olan firmalar, müşterilerine yardımcı olmak içi kartuşun kaç baskı çıkaracağı hakkında bilgilendirme yapar. Bu da firmanın profesyonelliği anlamak için önemli bir ipucudur.

 

 

 

 

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Toner_Cartridge_vs_Ink_Cartridges.jpg

Toner ve Kartuş Arasındaki Fark Nedir?

Daha önce yazıcı sarf malzemeleri için alışveriş yaptıysanız, iki ana tür olduğunu fark etmişsinizdir: mürekkep püskürtmeli kartuşlar ve lazer yazıcı tonerleri. Bu iki sarf malzemesi

toner.png

Lazer Yazıcı Tonerleri Ne Zaman Değiştirilmeli?

Bir lazer yazıcınız varsa, performansını korumanın en önemli yönlerinden birinin toner değişikliklerini takip etmek olduğunu bilirsiniz. Ancak göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda farklı faktör

yazici-kartusu-nasil-temizlenir.jpg

Yazıcı Kartuşu Nasıl Temizlenir? Adım Adım Kılavuz!

Yazıcınızın bakımını yapmak ve performansını artırmak istiyorsanız, yazıcı kartuşunuzu düzenli olarak temizlemeniz önemlidir. Kirli kartuşlar yalnızca düşük baskı kalitesine yol açmakla kalmaz, aynı zamanda yazıcınızın

fotokopi-makinesi-nedir.jpg

Fotokopi Makinesi Nedir?

Yazıcılar ve fotokopi makineleri, ofislerimizin vazgeçilmez teknolojik aletlerindendir. Günümüzde dijital belge saklama yöntemleri her ne kadar popülerliğini artırmış olsa da halen pek çok sektörde önemli