Lazer Yazıcı Tonerinin Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Lazer Yazıcı Tonerinin Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Ofislerde, en çok kullanılan araçlardan biri, lazer yazıcılardır. Evrakların kısa sürede doğru bir şekilde çıkmasını sağlar. Bu yüzden ofislerde çoğu zaman birden fazla lazer yazıcı bulur.

Yazıcıların sık kullanılmaya başlanmasının ardından ofis sorunlarına bir sorun daha eklendi: Tonerin bitmesi. Bu da yazıcıda tonerin bittiğini nasıl anlarız, sorusunu beraberinde getirdi.

Tonerin bitip bitmediğini öğrenmek zor bir işlem değildir. Birçok yöntemle kolaylıkla anlaşılabilir.

Tonerin Bittiğini Anlama Yöntemleri

Tonerin bittiği nasıl anlaşılır, sorusu ofis dünyasında sıklıkla sorulur. Çözümü ise oldukça basittir. Aşağıdaki maddeler, bu konuda sizlere yardımcı olacaktır;

  • Lazer yazıcı toneri çipli ise baskı adedi azaldığını “toner az” uyarısı verir.
  • Çipsiz tonerle de ise mürekkep bir an da bitebilir. Baskı adedi fazlaysa ve tonerin doluluk oranı %40’ın altındaysa baskı sırasında bitme ihtimali yüksektir.
  • Baskıların silik çıkması, tonerin bittiği anlamına gelir.
  • Bazen toner bittiği halde baskı devam edebilir. Baskılarda siyah lekeler varsa atık tozu kullanılıyor demektir.

Bu durumlarla karşılaşıldığında lazer yazıcı toneri değiştirilmelidir.

Nasıl Değiştirilir?

Lazer yazıcı toneri değiştirmek tecrübe gerektirir. Çünkü toner bitmeden değiştirilmesi, tonerin yanlış çıkarılması ya da takılması, yazıcıya zarar verebilir ve ayrıca maddi zarara neden olabilir. Bu yüzden toner değiştirmeden önce bu konuda bilgi sahibi olunmalıdır.

  • Yeni toner, lazer yazıcıya takılmadan önce birkaç kez döndürülmelidir. Bu sayede toner dağılmış olur.
  • Drum ünitesinin temiz olduğuna dikkat edilmelidir. Mürekkep lekeleri ve toz varsa temizlenmelidir.
  • Temizlik sırasında alkol ve amonyak içeren ürünler kullanılmamalıdır. Bu ürünler, yangına ve elektrik çarpmasına neden olabilir.
  • Tonerin üzerindeki bantlar çıkarılmalıdır. Bantlar, kesici aletlerle çıkarılmamalıdır.
  • Toner, drum ünitesine oturduğunda ses çıkarır. Bu sesin duyulduğundan emin olunmalıdır.
  • Toner, üniteye yerleştirildikten sonra kapak kapatılmalıdır.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Lazer Yazıcı Toneri Nasıl Değiştirilir? isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Lazer Yazıcı Toneri Nereden Alınabilir?

Tonerin bittiğini nasıl anlarız, sorusu kadar nereden alınacağı da önemlidir. Tonerleri kaliteli olması, hem yazıcının ömrünü uzatır hem de baskıların canlı çıkmasını sağlar. Bu yüzden bu alanda profesyonel hizmet veren firmalar araştırılmalıdır.

Tonerleri kaliteli olan firmalar, müşterilerine yardımcı olmak içi kartuşun kaç baskı çıkaracağı hakkında bilgilendirme yapar. Bu da firmanın profesyonelliği anlamak için önemli bir ipucudur.

 

 

 

 

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı Nedir?

Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı Nedir?

Hem evlerde hem de ofislerde kullanılan yazıcı modelleri günden güne değişiyor ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda çeşitleniyor. Bazı kullanıcılar yazıcıları sadece baskı almak için kullanırken, bazı

Drum Ünitesi Nedir?

Drum Ünitesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Yazıcıların çalışma mantığını öğrenmek ve yazıcıları daha yakından tanımak isteyen kullanıcılar, yazıcıların teknik konuları hakkında da bilgi sahibi olmak istiyor. Bunun sonucunda elbette pek çok

Çipli ve Çipsiz Toner Farkı Nedir?

Çipli ve Çipsiz Toner Farkı Nedir?

Günümüzde pek çok farklı marka toner ve kartuş üretiminde bulunuyor. Markalar, yazıcılarının sağlığını ve uzun ömürlülüğünü sağlamak ve elbette baskı kalitesini artırmak adına toner ve

Çipli Toner Nedir?

Çipli Toner Nedir?

Çok sayıda transistörün birleşimiyle elde edilen çipler, tonerlerden tutun da yazıcıların en önemli ünitelerine kadar neredeyse her alanda kullanılırlar. Ancak toner çipleri, daha ayrı bir