toner.png

Lazer Yazıcı Toneri Nedir?

Bir lazer yazıcınız varsa, sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlamanın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Lazer yazıcınızın on dakika dahi çalışamaz durumda kalması, işlek ofislerde ciddi iş aksamalarına yol açabilir. Lazer yazıcı tonerleri lazer yazıcıların çalışmasında kritik bir rol oynar ve nasıl çalıştıklarını ve bakımlarının nasıl yapılacağını anlamak önemlidir. Bu yazıda lazer yazıcı tonerlerinin ne oldukları, nasıl çalıştıkları, nasıl takılıp temizlenecekleri ve yeniden doldurulup doldurulamayacakları da dahil olmak üzere lazer yazıcı toner kartuşları hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız.

Lazer Yazıcı Toner Kartuşu Nedir?

Lazer yazıcı toneri; plastik, reçine ve pigmentten yapılmış ince, kuru bir toz olan toner tozu içeren bir sarf malzemesidir. Bir lazer yazıcı kullanıldığında, toner tozu kartuştan yazdırılan sayfaya aktarılır ve bu aşamada toner tozu ısı kullanılarak kağıda kaynaştırılır. Toner kartuşları lazer yazıcılara özgüdür ve mürekkep püskürtmeli yazıcılarla uyumlu değildir.

Lazer yazıcı toneri bir toner haznesi, bir toner tamburu ve bir toner temizleme bıçağı dahil olmak üzere çeşitli bileşenlerden meydana gelir. Toner haznesi toner tozunu depolar ve toner tamburu ince bir toner tozu tabakasıyla kaplı dönen bir silindir formatındadır. Tambur döndükçe toner tozunu baskı yapılacak sayfaya aktarır. Toner temizleme bıçağı, fazla toner tozunun tamburdan atılmasına ve temiz tutulmasına yardımcı olur.

Lazer Toner Kartuşu Nasıl Çalışır?

Lazer yazıcılar, bir tambur veya fotoreseptör üzerine basılan metin veya grafiklerin görüntüsünü oluşturmak için bir lazer ışını kullanarak çalışır. Tambur ince bir elektrik yüklü toner tozu tabakası ile kaplanmıştır. Lazer ışını daha sonra tamburun basılan görüntüye karşılık gelen alanlarını seçici olarak boşaltır ve geride yüklü ve yüksüz alanlardan oluşan bir desen bırakır.

Bir kağıt yazıcıya beslendiğinde (yani lazer yazıcı kağıdı içerisine aldığında), tonerinkine zıt bir yük verilir. Bu, tonerin tozunun kağıda püskürtülmesini ve kağıt üzerine aktarılmasını sağlar. Toner tozu daha sonra ısı kullanılarak kağıda eritilir ve kalıcı bir görüntü oluşturulur.

Toner Kartuşu Lazer Yazıcıya Nasıl Takılır

Bir lazer yazıcıya toner kartuşu takmak nispeten basit bir işlemdir. Toner kartuşunu doğru şekilde takmak için aşağıdaki adımları izlerseniz, bu işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz:

 • Yazıcınızı kapatın ve fişini güç kaynağından çekin.
 • Yazıcınızın toner kartuşu bölmesini bulun ve açın.
 • Eski toner kartuşunu sapından tutup düz bir şekilde çekerek dikkatlice çıkarın. Bazı yazıcı ve toner modellerinde takıp – çıkarmak için çeşitli mekanizmalar bulunur.
 • Yeni toner kartuşunu ambalajından çıkarın ve toneri eşit şekilde dağıtmak için hafifçe sallayın.
 • Yeni toner kartuşunu sapından tutun ve yanlardaki tırnakları yazıcıdaki yuvalarla hizalayın.
 • Toner kartuşunu yerine oturana kadar yavaşça itin.
 • Toner bölmesini kapatın ve yazıcıyı tekrar çalıştırın.

Tonerin dökülmesini veya kartuşun zarar görmesini önlemek için toner kartuşlarını dikkatli bir şekilde tutmak önemlidir. Kullanmadığınız zamanlarda toner kartuşlarını serin ve kuru bir yerde, doğrudan güneş ışığından uzakta saklayın. 

Lazer Toner Kartuşu Nasıl Temizlenir?

Toner kartuşunuzun bakımının düzgün bir şekilde yapılması, lazer yazıcınızdan en iyi performansı alabilmeniz için önemlidir. Zamanla toner tamburunda fazla toner birikerek çizgilere veya soluk baskıya neden olabilir. Bunu önlemek için toner kartuşunu düzenli olarak temizlemek önemlidir. İşte bir lazer toner kartuşunun nasıl temizleneceği:

 • Yazıcıyı kapatın ve fişini güç kaynağından çekin.
 • Toner kartuşu bölmesini bulun ve açın.
 • Toner kartuşunu sapından tutup düz bir şekilde çekerek dikkatlice çıkarın.
 • Kartuştaki fazla toner tozunu kuru ve tüy bırakmayan bir bezle hafifçe silin. Bu işlem için mikrofiber bezlerden faydalanabilirsiniz.
 • Toner tamburunu temizlemek için hafif nemli bir bez kullanın ve çok ıslatmamaya dikkat edin. Kullanacağınız bez kesinlikle ıslak olmamalı, yalnızca nem içermeli.
 • Yukarıdaki “Toner Kartuşunu Lazer Yazıcıya Takma” bölümünde özetlenen adımları izleyerek toner kartuşunu yeniden takın.

Lazer yazıcı tonerinizi temizlerken toner tozunun topaklanmasına veya bulaşmasına neden olabileceğinden, toner kartuşunu veya drum’ı çok ıslatmaktan kaçınmak önemlidir. Tambur üzerinde çıkarılması zor bir toner tozu birikimi fark ederseniz, toner temizleme solüsyonu kullanmanız gerekebilir. Toner temizleme solüsyonlarını olabilecek en güvenli şekilde kullanmak için üreticiniz tarafından sağlanan talimatları izlemeniz faydalı olacaktır.

Lazer Yazıcı Toneri Yeniden Doldurulabilir mi?

Toner kartuşunu değiştirmek söz konusu olduğunda iki seçeneğiniz vardır: yeni bir kartuş satın almak veya eskisini yeniden doldurmak. Her seçeneğin artıları ve eksileri vardır.

Yeni bir toner kartuşu satın almak genellikle en kolay ve en sorunsuz seçenektir. Yeni toner kartuşları tonerle önceden doldurulmuştur ve kutudan çıkar çıkmaz kullanıma hazırdır. Ancak, özellikle de sık sık değiştirmeniz gerekiyorsa pahalı olabilirler. Yazıcı üreticileri, yazıcıların uzun vadede sağlığı için en kullanışlı yöntemin orijinal kartuş kullanmak olduğunu vurguluyorlar.

Öte yandan, bir toner kartuşunu yeniden doldurmak daha uygun maliyetli bir seçenek olabilir, çünkü kartuşun tamamı yerine yalnızca toneri değiştirerek tasarruf edebilirsiniz. Ancak, bu işlem biraz daha zahmetli olabilir ve toner yedekleri satın almanızı ve kartuşu yeniden doldurmak için özel talimatları izlemenizi gerektirebilir. Yeniden doldurma işlemi doğru yapılmazsa toner kartuşuna zarar verme veya baskı sorunlarına neden olma riski de vardır.

Toner kartuşunuzu yeniden doldurmaya karar verirseniz, yüksek kaliteli bir toner dolum kiti kullanmanız önemlidir. 

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete