Lazer Yazıcı Toneri Nasıl Değiştirilir?

Lazer Yazıcı Toneri Nasıl Değiştirilir?

Ofislerde ya da evlerde çeşitli işler için yazıcı çeşitleri kullanılmaktadır. Bilgisayara bağlantısı yapılan lazer yazıcılar, üzerinde bulunan toner sayesinde kağıt üzerine istenilen yazı ya da şekil baskılarının yapılmasını sağlar.

Her kullanıcı, lazer yazıcı tonerlerinin çıkartılıp takılmasını merak etmektedir. Yazıcıların modellerine ve özelliklerine göre toner ya da kartuş şekilleri farklı olabilir. Lazer yazıcılarda toner nasıl çıkarılır ve takılır konusunu her kullanıcının bilmesinde fayda vardır.

Tonerin Bitmesi

Her yazıcının üzerinde bulunan tonerin belirli bir boya kapasitesi vardır ve kullanım oranına bağlı olarak tonerler bitecektir. Yazıcının toneri bittiğinde yenisi ile değiştirilmesi  gerekir. Toneri biten kullanıcıların en büyük endişelerinden biri, yeni toneri nasıl takacakları oluyor.

Lazer yazıcının üretici markasına ve modeline göre yazıcı özellikleri ve toner kapasiteleri farklılık göstermektedir. Toner bittiği zaman değiştirme işlemleri lazer yazıcı modellerin tümünde benzer yöntemlerle yapılır. Önemli olan işlem adımlarını ve marka özelinde nelere dikkat edilmesi gerektiğinin bilinmesidir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz, Lazer Yazıcı Tonerinin Bittiği Nasıl Anlaşılır? isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Lazer Yazıcı Toneri Nasıl Değiştirilir

Toner nasıl değiştirilir sorusuna her marka için benzer yanıtlar vermek mümkündür. Aşağıda yer alan adamlar, toner nasıl çıkarılır ve takılır sorunuzu yanıtlamak konusunda yeterli olacaktır. Ancak bazı markalarda, bu işlemler farklılık gösterebilir. Yine de farklı marka stratejilerine rağmen tüm süreç benzer bir şekilde işlemektedir.

Toner değişim işlem adımları şöyledir;

  • Yazıcı işletim paneli kaldırılır,
  • Toner kapağı açılır,
  • Toner kartuşu makineden çıkartılır,
  • Yeni toner kartuşu kutusundan çıkartılır,
  • Yeni toner, lazer yazıcıya takılmadan önce birkaç kez döndürülmelidir. Bu sayede toner dağılmış olur.
  • Drum ünitesinin temiz olduğuna dikkat edilmelidir. Mürekkep lekeleri ve toz varsa temizlenmelidir.
  • Temizlik sırasında alkol ve amonyak içeren ürünler kullanılmamalıdır. Bu ürünler, yangına ve elektrik çarpmasına neden olabilir.
  • Tonerin üzerindeki bantlar çıkarılmalıdır. Bantlar, kesici aletlerle çıkarılmamalıdır.
  • Toner, drum ünitesine oturduğunda ses çıkarır. Bu sesin duyulduğundan emin olunmalıdır.
  • Toner kartuşu yazıcı üzerindeki yuvasına oturtulur ve tüm kapakları kapatılır,

Bu işlemler sonrasında yazıcı kullanılmaya ve istenilen belgeler yazdırılmaya başlanabilir.

Lazer Yazıcı Toner Bitti Uyarısı

Lazer yazıcıların özellikleri üretici firmalara göre değişmektedir. Kullanıcılar, yazıcı üzerindeki toner kartuşunun bittiğini, yazıcı üzerinde bulunan uyarı ışıkları ya da dijital bilgilendirmeleri ile öğrenebilir. Dijital ekranı olmayan yazıcılarda çoğu zaman kullanıcılar, yazdırılmak istenilen belgelerde yazıların silik yazılmaya başladığını gördüğünde, tonerin bittiğini anlarlar.

Ofis gibi sürekli belge yazdırma ihtiyacı olan yerlerde kullanıcılar her zaman yedek toner kartuşu bulundurmalıdır. Yedek toner kartuşu temin edilirken, yazıcı marka ve modeline uygun seçimler yapılmalıdır. Her yazıcının toner kartuş yuvası farklı olabilmekte ve her kartuş uymayabilmektedir.

Yedek Toner Tercihleri

Kullanılmakta olan lazer yazıcı türleri için üretilen orijinal toner kartuşlarının fiyatları markalara bağlı olarak yüksek olabilir. Yazıcı kullanım maliyetini azaltmak isteyenler çoğu zaman orijinal kartuş yerine muadil kartuş çeşitlerini tercih etmektedir. Ancak muadil tonerler, uzun vadede orijinal tonerlere kıyasla sahip oldukları fiyat avantajını kaybedecektir. Bunun sebebi, muadil tonerlerin zaman içerisinde yazıcıya zarar vermesi ve maddi hasarlara sebep olmasıdır. Bu sebepten, orijinal toner kullanımı önerilmektedir.

Lazer tonerlerin çalışma mantıkları ve işlevleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Lazer Toner Nedir? isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yazıcı Kartuşlarının Doldurulması

Günümüzde evlerde ve ofislerde en yaygın kullanılan yazıcı türleri, lazer yazıcılardır. Lazer yazıcıların tonerleri tekrar doldurma özelliğine sahiptir ve profesyonel olarak dolum yapılsa dahi bu tonerlerin kullanımına bağlı olarak zaman içerisinde çeşitli problemler ortaya çıkacaktır.

Yazıcı kartuşlarının doldurulması, orijinal kartuş kadar istenilen verimi vermese de kullanıcıya ekonomik kullanım sunmaktadır. Orijinal kartuşların maliyetlerinin yüksek olması, kullanıcıları doldurma seçeneğini kullanmaya teşvik edebilir. Doldurma yapılarak kullanılan kartuşlarda, baskı kalitesi orijinali kadar olmayacak ve uzun süre kullanılmaya çalışıldığında yazıcıda çeşitli sorunlara neden olabilecektir.

Yeniden doldurulan kartuş ve orijinal kartuşların karşılaştırmasını incelemek isterseniz, Orijinal Kartuş ve Muadil Kartuş Arasındaki Farklar isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete