Lazer Yazıcı Nedir, Nasıl Çalışır?

Lazer Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

Geçmişte yazıcı seçimi yapmak bir hayli kolay ve zahmetsiz olsa da günümüzde bu pek de mümkün olmuyor. Kullanıcıların ihtiyaçlarının çeşitlenmesi ve değişmesi, teknolojinin gelişmesi ve benzeri hususlar sebebiyle tıpkı her şeyde olduğu gibi yazıcılarda da çeşitler artıyor. Hal böyle olunca, kullanıcılar bir yazıcı çeşidi satın almadan önce “Lazer yazıcı nedir?” gibi aramalar yapabiliyor. Bu içeriğimizde lazer yazıcıların tam olarak ne olduğuna, ne işe yaradığına, nasıl çalıştığına ve kimler için uygun olduğuna değindik. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek aklınızdaki tüm soru işaretlerini giderebilir, yazıcınızı kafa karışıklığı yaşamadan satın alabilirsiniz!

Lazer Yazıcı Nedir?

Lazer yazıcı, çeşitli grafik ya da metinleri kağıda aktarmak için odaklanmış bir lazer kullanan bir yazıcı çeşididir. Lazer yazıcılar tonerle çalışır ve yazdırma sırasında toner tozu statik elektrik sayesinde kağıda yapıştırılır. Kağıdın çıkışı esnasında bu toner tozları ısıtılarak kağıt üzerinde eritilir ve böylelikle yazdırma işlemi tamamlanmış olur.

Özellikle yüksek hassasiyet ve profesyonellik gerektiren işlerde sıklıkla lazer yazıcılar kullanılır. Bu yazıcıların aydınger ve asetat üzerine de çıktı alabilmesi, onları rakiplerine oranla bir hayli öne geçiriyor. Kullanıcılar, lazer yazıcılar ile neredeyse matbaa kalitesinde çıktı alabildiklerini belirtiyor.

Lazer yazıcılar temelde fotokopi makineleriyle bir hayli benzerlik gösteriyor. Tıpkı fotokopi makinelerinde de olduğu gibi lazer yazıcılarda da toner kullanılıyor. Bilgisayardan yazıcıya aktarılan veriler, toner tanecikleri aracılığıyla kağıt üzerine basılıyor. Lazer yazıcılarda her bir toner tozunun / taneciğinin yoğunluğu çözünürlüğü ifade etmekte kullanılıyor.

Günümüzde kullanılan lazer yazıcıların büyük bir çoğunluğu 600 dpi ve üzeri değerlere sahip oluyor. Yazıcıların belleğinde oluşturulan veriler, sayfa görünümleri ve metinler lazer tabancası adı verilen bir aygıt ile tambura iletiliyor. Sonrasında daha önce de bahsettiğimiz gibi toner tozları statik elektrik ile kağıda yapışıyor ve bu tozlar ısıtılarak istenilen deseni ya da metni oluşturuyor.

Aşağıda bazı markaların renkli lazer yazıcı modellerini görüntüleyebilirsiniz:

 

Lexmark Lazer Yazıcı Modeli
Lexmark CX431adw – Renkli lazer yazıcı modeli

 

 

Hp Renkli Lazer Yazıcı Modeli
HP Color LaserJet Enterprise MFP M480f modeli.

Mono Lazer Yazıcı Nedir?

Mono lazer yazıcı, tek bir işlevi yerine getirmek; yani siyah ve beyaz çıktı almak üzerine odaklanmış lazer yazıcıları tanımlamak için kullanılan bir ifadedir.

Günümüzde her ne kadar renkli çıktı almayan yazıcıların kullanışsız olduğu düşünülse de özellikle büro işlerinde alınan çıktıların neredeyse tamamına yakını siyah ve beyazdır. Mono lazer yazıcılar, renkli çıktı alabilen lazer yazıcılara oranla daha ekonomik ve daha maliyetsiz olduğundan, özellikle büro ortamları için ideal bir tercih olabilir.

Aşağıda internet kullanıcıları tarafından sıklıkla önerilen bir mono lazer yazıcı modelini görüntüleyebilirsiniz:

 

Lexmark Mono Yazıcı Modeli
Lexmark MX431adn Mono (Siyah – Beyaz) Yazıcı Modeli

 

Lazer Yazıcı Özellikleri

Lazer yazıcılar, vuruşsuz yazıcı olarak adlandırılan yazıcı çeşitleri arasında konumlanır. Yani bu yazıcılar satır satır çıktı almak yerine tüm bir sayfayı tek sayfayı doğrudan baskılar. Lazer yazıcılar diğer yazıcı türlerine oranla daha hızlı baskı alabilirler.

Lazer yazıcıların özelliklerini özetlemek gerekirse;

 • Renkli baskı alabilir.
 • Mono lazer yazıcılar yalnızca siyah – beyaz baskı alabilir.
 • Baskı için toner kullanır.
 • Vuruşlu yazıcılara oranla çok daha hızlıdır.
 • Cihazdan cihaza değişiklik gösterse de all-in bir lazer yazıcı; baskı alabilir, fotokopi çekebilir ve tarama yapabilir.
 • PC bağlantısı, USB bellek ya da Cloud araçları aracılığıyla yönlendirilebilirler.
 • Bazı cihazlarda “toner tasarruf modu” bulunur. Bu alınan baskının kalitesini etkilese de tonerinizden tasarruf etmenizi sağlar.

 

Lazer Yazıcı Farkı

Lazer yazıcılar ve diğer yazıcı türleri arasındaki temel fark; lazer yazıcıların toner ile çalışmasıdır. Ayrıca lazer yazıcılar tüm bir sayfayı direkt olarak baskılarken, vuruşlu yazıcılar baskıları satır satır çıkarır.

Lazer yazıcılar çoğunlukla mürekkep püskürtmeli yazıcılar ile karşılaştırıldığından, bu iki yazıcı çeşidi arasındaki farkı anlamak ve sonrasında bir model tercihi yapmak çok daha doğru olacaktır.

Lazer Yazıcı Nasıl Çalışır?

Lazer yazıcıların çalışma şekli, klasik mürekkep püskürtmeli yazıcılara oranla bir hayli farklıdır. Her ne kadar temelde iki yazıcı çeşidi aynı işlevi yerine getirse de bu yolda izlenen adımlar birbirinden ayrılır.

Bir lazer yazıcı baskı verirken şu adımlardan geçer:

 • Baskı alınacak veriler, metinler ya da görseller genellikle bilgisayar bağlantısı aracılığıyla yazıcıya aktarılır. Yazıcı bağlantısı için Ethernet kablosu, WIFI ya da yazıcının desteklediği diğer bağlantı yöntemleri kullanılabilir.
 • Yazıcı veriyi aldığında, korona telini ısıtmaya başlar. Baskının başlaması için korona telinin ısınmış olması gerekir. Bu tel ısındığında, drum adı verilen yazıcı içi üniteye elektriksel bir statik yük ulaştırılır.
 • Pozitif olarak yüklenmiş olan drum ünitesi, lazer ışını almak üzere hazırlanmaya başlar ve tamburun üzerinde veri aktarım işlemine başlar.
 • Lazer etkinleştirildiğinde hareketli bir ayna ünitesi, lazeri drum ünitesine yönlendirir.
 • Işının tambur ünitesi ile temas ettiği, yani çarptığı bölgelerde, yük negatiften pozitife değiştirilir. Böylelikle negatif yüküne sahip alanlar; baskı işleminin ana kriteri olan toner parçacıklarının tamburun neresine yapışacağını ve kağıda aktarılması gereken noktaları işaret eder.
 • Bu aşamadan sonra manyetik merdane, tamburu toner parçacıkları ile kaplamaya başlar.
 • Pozitif yüklü hale gelen baskı kağıdı tambur yakın bir mesafeden geçirilerek negatif yüklü olan toner parçacıklarını üzerine çeker.
 • Toner parçacıklarının tamamını üzerinde barındıran baskı kağıdı ısıtıcı birimine geçirilir. Bu noktada toner parçacıkları eritilerek kağıda yapışır. Yani artık yazıcıya iletilen içerik kağıda basılmış haldedir.
 • Baskı kağıdı yazıcının çıkış noktasına iletilir ve işlem tamamlanır.

Lazer Yazıcı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lazer yazıcı satın alırken en çok dikkat edilmesi gereken husus; yazıcının tam olarak ne için satın alınacağıdır. Lazer yazıcılar her ne kadar temelde aynı işleve sahip olsalar da bazı lazer yazıcı modelleri çok daha gelişmiş ya da daha az fonksiyonu barındırıyor olabilir.

Gelişmiş ve çok fonksiyonlu yazıcı modelleri çoğunlukla profesyonel işler için kullanılır. Bu sebeple hem yazıcının fiyatı hem de yazıcının çalışma maliyeti yüksek olur. Ancak ev ya da daha hafif bir kullanım için üretilen modeller, profesyonel modellere oranla daha düşük bir bütçe ile satın alınabilir ve yine daha az bir maliyet ile çalıştırılabilir.

Eğer yazıcınızı kalabalık bir ofis ya da profesyonel bir kullanım için satın alıyorsanız, bu noktada sormanız gereken sorular da bir hayli farklılaşmaktadır.

Bu sorular genel hatlarıyla şunlardır;

 • Tercih ettiğiniz yazıcının tek bir sayfa baskılama maliyeti nedir?
 • Yazıcının ana parçaları kolay temin edilebilir mi, fiyatı uygun mu?
 • Toner kapasitesi, tonerlerin ne kadar kullanılabileceği ve toner fiyatları.
 • Yazıcı yoğun kullanıma uygun mu?
 • Baskı hızı birden çok kişinin kullanımı için yeterli mi?

Gördüğünüz üzere lazer yazıcı satın alırken dikkat etmeniz ve yanıtlamanız gereken pek çok soru bulunuyor. Bu soruları yanıtladıktan sonra kendinize ve kullanım amacınıza uygun bir lazer yazıcıyı kolaylıkla seçebilirsiniz. Yazıcı karşılaştırma işlemleriniz için internet sitemizden faydalanmayı unutmayın!

 

 

 

Lazer Yazıcı Tonerli Mi?

Evet, mürekkep püskürtmeli yazıcıların aksine lazer yazıcılar toner ile çalışır. Tonerlerin ve yazıcıların kapasiteleri modelden modele değişiklik gösterebilir

Lazer Yazıcının Mürekkebi Biter Mi?

Lazer yazıcılar baskı işleminde mürekkep kullanmaz. Yani hayır, lazer yazıcının mürekkebi olmadığı için bitmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak lazer yazıcılarda baskı için kullanılan toner belirli bir kullanımdan sonra bitecektir. Tonerinizi değiştirerek baskı işlemine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Lazer Yazıcı mı Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı Mı?

Lazer yazıcılar mürekkep püskürtmeli yazıcılara oranla pek çok açıdan gelişmiştir. Lazer yazıcıların kağıt haznesi daha fazladır, farklı cinsteki kağıtlara baskı yapabilirler ve hem siyah – beyaz hem de renkli çıktı alabilen modelleri bulunur.

 

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Toner_Cartridge_vs_Ink_Cartridges.jpg

Toner ve Kartuş Arasındaki Fark Nedir?

Daha önce yazıcı sarf malzemeleri için alışveriş yaptıysanız, iki ana tür olduğunu fark etmişsinizdir: mürekkep püskürtmeli kartuşlar ve lazer yazıcı tonerleri. Bu iki sarf malzemesi

toner.png

Lazer Yazıcı Tonerleri Ne Zaman Değiştirilmeli?

Bir lazer yazıcınız varsa, performansını korumanın en önemli yönlerinden birinin toner değişikliklerini takip etmek olduğunu bilirsiniz. Ancak göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda farklı faktör

yazici-kartusu-nasil-temizlenir.jpg

Yazıcı Kartuşu Nasıl Temizlenir? Adım Adım Kılavuz!

Yazıcınızın bakımını yapmak ve performansını artırmak istiyorsanız, yazıcı kartuşunuzu düzenli olarak temizlemeniz önemlidir. Kirli kartuşlar yalnızca düşük baskı kalitesine yol açmakla kalmaz, aynı zamanda yazıcınızın

fotokopi-makinesi-nedir.jpg

Fotokopi Makinesi Nedir?

Yazıcılar ve fotokopi makineleri, ofislerimizin vazgeçilmez teknolojik aletlerindendir. Günümüzde dijital belge saklama yöntemleri her ne kadar popülerliğini artırmış olsa da halen pek çok sektörde önemli