Toner Nedir Nasıl Çalışır?

Lazer Toner Nedir, Ne İşe Yarar?

Lazer yazıcılar hayatımıza girdiğinden beri sıklıkla kullanılan tonerler, pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Bazı kullanıcılar tonerler ile kartuşlar arasındaki farkı merak ederken, bazıları ise ilk defa lazer yazıcıya sahip olduğundan tonerlerin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrenmek istiyor. Toner nedir sorusunu yanıtlamak bir hayli kolay olsa da tonerler konusunda bahsedilmesi gereken pek çok detay bulunur.

Tamamen lazer yazıcılar için özel olarak üretilen tonerler, temelde mürekkep kartuşları ile aynı işlevi görseler de aslında yapıları itibarıyla mürekkep kartuşlarından bir hayli farklılaşırlar. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek toner nedir ve ne işe yarar gibi sorularınıza yanıt bulabilir, kaliteli tonerleri diğerlerinden ayırt edebilirsiniz.

Toner Nedir, Ne İşe Yarar?

Toner, lazer yazıcılar ve fotokopi makinalarında kullanılan kartuş sistemidir. Lazer tonerlerin içerisinde yazdırmayı sağlayan toner tozu adı verilen pudra kıvamında siyah veya renkli tozlar bulunur. Yani mürekkep kartuşlarının aksine, lazer tonerlerinin içerisinde mürekkep ya da benzeri bir sıvı madde bulunmaz. Tonerlerde yazdırmayı sağlayan şey, zerrecik boyutundaki demir tozlardır.

Toner kartuşları iki farklı bölümden oluşur. Mürekkep kartuşlarının aksine, toner kartuşlarının yalnızca muhafaza edici bir hazne olmaktan daha fazla işlevi vardır. Bu iki bölümden ilki hazne, yani demir tozları içerisinde barındıran bölümdür. İkinci bölümde ise yazdırma işlemini gerçekleştirmede etkin rol oynayan drum ve manyetik silindir benzeri donanımlar bulunur.

Lazer tonerleri bilgisayar ya da diğer multimedya cihazlarından gelen sinyaller doğrultusunda, toner haznesinde bulunan toner tozları baskı yapılacak kağıda dökülmeye başlar. Mürekkep kartuşlarının aksine bu işlem sırasında henüz bir baskılama işlemi yoktur. Tonerin kağıt üzerinde gezmesi ve gelen verileri toner tozları yardımıyla baskılaması sonrasında, lazer yazıcılarda bulunan ısıtıcı merdane bu toner tozlarını ısıtır ve eritir. Bu aşamadan sonra toner tozları kağıda yapışır ve kullanıcılar istenen görüntüyü elde etmiş olur.

Lazer yazıcılarda kullanılan tonerler çoğu zaman kartuş formatında olsa da şişe içerisinde bulunan ve fotokopi makinelerinin haznelerine dökmek suretiyle kullanılan formları da mevcuttur. Lazer tonerlerinin fiyatını belirleyen şey hazne genişliği ve kaliteleridir. Ayrıca renkli tonerlerin standart siyah tonerlere oranla daha pahalı olduğu da bilinmektedir.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılan kartuşlar hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, Kartuş nedir ve ne işe yarar isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 

Toner Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer yazıcıların toner kartuşları da zaman içerisinde kapasitelerini yitirmektedir. Bu doğrultuda, kullanıcılar işlemlerine devam edebilmek amacıyla yeni bir toner arayışına girerler. Pek çok kullanıcı toner alırken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilinçli değildir ve bu sebepten pek çok zaman çeşitli sorunlarla karşılaşırlar.

Bu sorun ve ikilemlerden en yaygını, orijinal ve muadil toner arasında karar veremeyen kullanıcılardır. Orijinal tonerler muadillere oranla daha pahalı olsalar da yazıcılar için uygun olanı orijinal tonerlerdir. Muadil tonerler, uzun vadede hem sayfa başına baskı maliyeti hem de yazıcınızın sağlığı konusunda birçok problemle karşılaşmanıza yol açarlar. Dolum ve muadil tonerler, yazıcılara zaman içerisinde zarar veriyor. Yani daha düşük fiyata sahip bu ürünleri satın alarak kar ettiğinizi düşünürken, aslında uzun vadede büyük bir zarara giriyorsunuz.

Toner satın alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında şunlar bulunur:

 • Toner Haznesi: Pek çok toner üreticisi, tonerler için çeşitli hazne kapasiteleri belirler ve ürünleri bu yönde tasarlarlar. Daha geniş kapasiteli, yani daha uzun kullanım ömrüne sahip tonerler elbette diğerlerine oranla daha yüksek bir fiyata sahiptir. Kullanımın az olduğu noktalarda geniş hazneli tonerler yerine daha küçük kapasiteli tonerler tercih edilir. Ancak söz konusu profesyonel ofis ortamları, yani gün içerisinde dahi yüzlerce baskının alındığı ortamlar olduğunda, geniş hazneli tonerler ideal bir seçim olacaktır.
 • Toner Kartuşunun Dayanıklılığı: Üretilen pek çok toner kartuşu temelde aynı şeyi hedefliyor ve aynı işlevi gerçekleştiriyor olsa da bu kartuşların dayanıklılıkları üreticiden üreticiye değişiklik gösteriyor. Tonerlerinizin çalışma süresince herhangi bir hata ya da arızayla karşılaşmak istemiyorsanız, tonerlerinizi mutlaka güvenilir üreticilerden tercih etmelisiniz. Özellikle muadil tonerlerin neredeyse %40’ı çalışma süresinde arızalanabiliyor.
 • Üreticinin Dağıtım Ağı: Çoğu zaman göz ardı ediliyor olsa da üreticinin dağıtım ağı oldukça önemli konudur. Günümüzde her ne kadar e-ticaret yaygın olsa da bazı üreticiler halen ürünlerini dağıtıcılar aracılığıyla piyasaya sunmaktadır. Öncelikle satın alacağınız toner markasının kendi internet sitesinde satılıp satılmadığını ya da kendi marka adı altında bir pazaryerinde bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz. Bu ürünler her ne kadar farklı kişiler tarafından pazaryerlerinde satışa sunuluyor olsa da maksimum garanti için her zaman en iyisi ürünü birinci el satıcıdan temin etmektir.

 

 Tonerden Nasıl Maksimum Verim Alınır?

Toner verimleri, baskı uygulamasına bağlı olarak ortalama bir verim oranına sahiptir ve değişiklik gösterebilir. Tonerler, yazdırma işi başına 3 veya daha fazla sayfa, 1 taraflı yazdırma ve sayfada % 5 veya daha az toner kapsamı ile ortalama verim oranını karşılayabilecek şekilde tasarlanmıştır. Toner verimliliğine etki eden bazı faktörler aşağıda yer almaktadır:

 • Yazdırılan sayfa uzunluğu
 • Sayfadaki toner doluluk oranı( standardı %5 olarak hesaplanmıştır)
 • Sayfa boyutu
 • Tek-çift taraflı yazdırma
 • Ağ iletişim kalitesi/ gecikmeler
 • Çevresel koşullar
 • Cihaz ayarları

 

Toner Çeşitleri Nelerdir?

Kullanıcıların artan ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla birden fazla toner çeşidi üretilir. Bu toner çeşitleri şunlardır:

 • Siyah Toner: En yaygın olarak kullanılan toner çeşidi, siyah tonerdir. Siyah tonerler sayesinde klasik siyah ve beyaz baskılar alabilirsiniz. Siyah tonerler, özellikle yoğun kullanımın söz konusu olduğu ofis gibi alanlarda kullanılır. Siyah tonerlerin fiyatları renkli tonerlere oranla daha erişilebilirdir. Ayrıca sayfa başına baskı maliyeti söz konusu olduğunda en cazip ürünlerden birisi de siyah tonerdir.
 • Renkli Toner: Adından da anlaşılabileceği gibi renkli tonerler sayesinde renkli çıktılar alınabilir. Bu tonerler, siyah tonerlere oranla daha yüksek bir satış fiyatına sahiptir.
 • Demo Toner : Demo tonerler, isimlerinden de anlaşılabileceği üzere “deneme” amaçlı üretilen ürünlerdir. Kullanıcılar demo tonerler sayesinde bir tonerin performansını ve kalitesini deneyimleyebilirler. Ancak bu toner çeşidi, kullanıldıktan sonra tekrar doldurulamaz. Bazı yöntemlerle doldurulsalar dahi asla ilk günkü performanslarını sergilemezler. Ayrıca bu ürünler deneme amacıyla üretildiğinden, baskı kapasiteleri de diğerlerine oranla daha düşüktür.
 • Bitmeyen Toner: Bitmeyen tonerler, uzun süre boyunca kullanılabilen geniş toner tozu hazneli ürünlere verilen genel bir isimdir. İsimleri her ne kadar bitmeyen toner olsa da elbette bu tonerler de kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde içerisindeki toner tozunu tüketirler. Bitmeyen toner çeşitleri çoğunlukla ofis ortamlarında kullanılırlar. Haznelerinin diğer toner çeşitlerine oranla geniş olması ve tasarruf sağlayan bazı özelliklerle donatılması bu ürünü yoğun kullanım için ideal bir hale getirir. Eğer sizler de lazer yazıcılarınızı ofis gibi ortamlarda kullanıyor ve bir tasarruf yöntemi arıyorsanız, bitmeyen tonerler sizler için ideal bir seçenek olabilir.

 

Toner nedir ve ne işe yarar gibi sorularınızı yanıtladıktan sonra toner alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladık ve daha fazla detay isteyen kullanıcılar için toner çeşitlerini inceledik. Görüldüğü üzere tonerler söz konusu olduğunda pek çok farklı seçeneğe sahipsiniz. Ancak bu seçenekler arasında, kesinlikle orijinal ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca satın alacağınız toner markasına da bir hayli özen göstermelisiniz. Lexmark ve HP gibi markalar kullanıcılarına daha gelişmiş bir deneyim sunmak adına toner gibi ürünleri dahi her gün geliştirirken, bazı markalar standart teknolojileri kullanmaktan halen geri kalmıyor.

 

 

 

 

 

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete