Kartuş Nedir?

Kartuş Nedir? Mürekkep Kartuş Ne İşe Yarar?

Hem ofis hayatımızı hem de gündelik evrak işlerimizi büyük ölçüde kolaylaştırarak hayatımıza büyük bir katkı sağlayan yazıcılar, en azından bazı yazıcı türleri, kartuş adı verilen yazıcı mürekkebi sayesinde çalışır. Yazıcıları daha yakından tanımak isteyen kullanıcılar, zaman zaman “Kartuş nedir?” ya da “Kartuş ne işe yarar?” gibi sorular sorabilmektedir. Bu içeriğimizde, kartuş nedir sorusunu yanıtlarken ayrıca kartuşların ne işe yaradığına ve hatta kartuş çeşitlerine değindik. Hemen şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek kartuşlar hakkındaki tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Kartuş Nedir?

Mürekkep kartuşu olarak da bilinen kartuşların içerisinde sıvı halde mürekkep bulunur. Yazıcılar, baskı işlemini kartuş içerisinde bulunan mürekkebi ısıtarak ortaya çıkan basınç sayesinde baskı kağıdının üzerine likit haldeki mürekkebi püskürtür. Yani kartuş, yazıcıların ihtiyaç duyduğu mürekkebi içerisinde barındıran bir üründür.

Kartuş Ne Demek? Kartuşun Kelime Anlamı

Kartuş kelimesinin geçmişten bugüne gelen iki farklı anlamı bulunur. Bunlardan ilki; eski tip tüfeklerin mermisinde içerisinde barutu barındıran silindir biçimindeki bölümdür. Bir diğeri ise; dolmakalem ve tükenmez kalemlerin içerisine yerleştirilen içerisi mürekkep ile dolu tüptür.

Bugün kartuş denildiğinde aklımıza doğrudan yazıcı kartuşları geliyor olsa da bu kelimenin çıkış noktası tüfeklere ve Fransızcaya dayanmaktadır. Dolmakalem ile ilgili kullanımda kelime anlamı günümüzdekine yakın olsa da aslında bu kelime teknolojiyle birlikte evrilmiştir.

Günümüzde kartuş, yazıcılar için gerekli olan sıvı mürekkebi içerisinde barındıran kap olarak adlandırılabilir.

Kartuş Ne İşe Yarar?

Kartuşlar, yazıcıların baskı işlemini gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duydukları sıvı mürekkebi içerisinde barındıran muhafaza edici bir kaptır. Kartuşlar, mürekkep kartuşu ve toner kartuşu olarak temelde ikiye ayrılır. Mürekkep kartuşu, mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılır. Toner kartuşu ise lazer yazıcılarda kullanılır ve çalışma mantıkları klasik kartuşlara oranla çok daha farklıdır.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, yazıcı başlığına yerleştirilen kartuşu ısıtan bir mekanizmaya sahiptir. Kartuş ısındıkça, kartuş içerisinde bir basınç oluşur. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, baskı işlemini bu mürekkebi püskürtmek suretiyle gerçekleştirir.

Kartuş ve mürekkep püskürtmeli yazıcı iş birliği sayesinde, çözünürlüğü oldukça yüksek baskılar almak mümkündür. Öyle ki; günümüzün gelişmiş teknolojilerine sahip lazer yazıcılar halen mürekkep püskürtmeli yazıcılar kadar yüksek çözünürlüklü baskı alamazlar. Fotoğrafçıların mürekkep püskürtmeli yazıcılardan faydalanmasının temel sebebi de budur.

Az önce bahsetmiş olduğumuz konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz “Lazer yazıcı nedir?” ve “Mürekkep püskürtmeli yazıcı nedir?” isimli içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

Kartuş Çeşitleri Nelerdir?

Kartuş nedir sorusunu yanıtlamış olsak da henüz kartuş çeşitlerinden bahsetmedik. Kartuşlar en temelde renkli ve siyah – beyaz olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ancak klasik kartuşların yanı sıra, farklı amaçlar için üretilen kartuşlar da bulunur. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek kartuş çeşitleri nelerdir sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

  1. Siyah – Beyaz Kartuş

Siyah – beyaz renkli kartuşlar, özellikle ofis ve ev ortamında kullanılmaktadır. Bu tip kartuşların maliyetleri, renkli kartuşlara oranla çok daha uygundur. Günümüzde halen siyah ve beyaz kartuşların kullanılıyor oluşu; sık sık baskı alınan ortamlarda baskı maliyetini azaltmak amacıyla gerçekleşir.

  1. Renkli Kartuşlar

Renkli kartuşlar, temel renklere sahiptir. Farklı renk kombinasyonları sayesinde neredeyse bütün renkler elde edilebilir. Bu kartuşlar genellikle profesyonel amaçlarla kullanılır. Maliyetleri siyah – beyaz kartuşlara oranla daha fazladır.

  1. Demo Kartuşlar

Demo kartuşlar, kullanım sonrasında tekrar doldurulması mümkün olmayan ya da doldurulduğu takdirde asla ilk performansını gösteremeyen kartuşlardır. Demo kartuşlar, isimlerinden de anlaşılabileceği gibi aslında bir deneme ürünüdür. Bu sebepten, bu kartuşlar ile az sayıda çıktı alınabilir ve maliyetsiz gibi gözükse de aslında kullanıcılara bir hayli fazla maliyet yansıtır.

  1. Bitmeyen Kartuş

İsimlerinin aksine, bitmeyen kartuşlar da tıpkı diğerleri gibi zamanla kullanım ömürlerini doldurmaktadır. Bitmeyen kartuşlara bu ismin verilmiş olmasının temel sebebi; mürekkep haznelerinin geniş olması ve bir çeşit tasarruf mekanizmasına sahip olmasıdır.

Bitmeyen kartuşlar, özellikle çok sık çıktı alınan ofis ortamlarında kullanır. İlk satın alım maliyetleri diğer kartuşlara oranla daha yüksek olsa da sayfa başına baskı maliyeti hesaplandığında bitmeyen kartuşlar gerçekten avantajlıdır. Eğer çalıştığınız ortamda çok fazla baskıya ihtiyaç duyuyorsanız, tercihiniz mutlaka mürekkep haznesi büyük ve tasarruflu kartuşlardan yana olmalıdır.

Kartuşlar temelde her ne kadar benzer olsalar da her marka kendine ait teknolojiyle kartuş üretir. Bu farklılık sebebiyle, farklı markaların kartuşları birbirlerinden bir hayli ayrılırlar. Sayfa basına baskı maliyeti ve baskı kalitesi gibi konular her ne kadar doğrudan yazıcılarla bağlantılı olsalar da kartuşların da azımsanamayacak bir önemi vardır.

Sayfa başına baskı maliyetini azaltırken baskı kalitesini iyileştirmek ve çok daha kaliteli çıktılar almak istiyorsanız; bu noktada markaların kartuş teknolojileri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bazı markalar yalnızca sayfa başına baskı maliyetine önem gösterirken, bazı markalar ise yalnızca baskı kalitesine önem gösteriyor. Bu tercihlerin sonucunda elinizde ya çok iyi baskı veren ya da tasarruf etmenizi sağlayan kartuşlar oluyor.

Ancak Lexmark gibi ARGE’ye ciddi oranda yatırım yapan firmalar, kullanıcıların bu problemini gidermek için hem baskı maliyetini azaltan hem de baskı kalitesini artıran teknolojiler üretiyor. Artık kartuş nedir sorusunu yanıtladığımıza göre, kendinize en uygun kartuşu keşfedebilirsiniz.

 

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete