hp-laserjet-hata-kodlari.png

HP Laserjet Hata Kodları

Yazıcı kullanırken karşınıza pek çok farklı sorun çıkabilir. Yazıcı sistemlerine dahil edilen spesifik hata kodları sayesinde yazıcınızın problemini anında belirleyebilir, bu sorunu gidermek için hızlı bir şekilde aksiyon alabilirsiniz. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek sık karşılaşılan HP Laserjet hata kodlarını görüntüleyebilir ve karşılaştığınız sorunları hızlıca çözebilirsiniz.

Yaygın HP Laserjet Hata Kodları

Çeşitli HP Laserjet hata kodları mevcuttur ve bunlar yazıcının sorunlarını çözmenize yardımcı olabilir. Bu hatalar, yazıcı kaldırabileceğinden daha fazla veri aldığında ortaya çıkabilir. Yazıcının biçimlendirici PCA’sında da bir sorun olabilir. Bu gibi donanımsal hataların yanı sıra, kağıt sıkışması gibi problemler de karşınıza bir hata kodu olarak çıkabilir.

Bir yazıcı hatası, düşük kağıt kaynağı veya fuser ile ilgili bir sorun gibi bir dizi farklı şeyden kaynaklanabilir. Kağıt yolunu kontrol etmeye çalışmalı bu mekanizmanın yakınında engel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca toner kartuşunun tam olarak oturduğundan emin olmalısınız. Gerekirse besleme silindirini de değiştirmelisiniz.

Hata koduna bağlı olarak, toner kartuşunu yeniden takarak düzeltebilirsiniz. Alternatif olarak, toner kartuşunun tamamını değiştirebilirsiniz. Yazıcınız büyük yazdırma işlerini yazdırırken daha fazla bellek kullanması gerekebileceğinden, daha fazla bellek eklemek de iyi bir fikirdir.

Hata Kodu: 02 – Isınıyor

02 Isınıyor hata kodu genellikle yazıcı kablosu ya da yazıcı sürücülerine ait problemlerle ilişkilidir. Hata şayet kablodan kaynaklanıyorsa, yazıcınızı kapatmalı ve kabloyu çıkarıp – tekrar takmalısınız. Yazıcıyı tekrar açtığınızda herhangi bir hata koduyla karşılaşmıyorsanız, yazıcınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Halen benzer bir hata alıyorsanız, yazıcınızın bağlantı kablosunu değiştirmeniz ve sürücüleri güncellemeniz gerekebilir.

Hata Kodu: 10 – Sarf Malzemesi Bellek Hatası

Hata kodu 10 sarf malzemesi bellek hatası birden çok sorun sebebiyle ortaya çıkabilir. Bunlar arasında en yaygını, toner ya da kartuşun doğru bir şekilde takılmamasıdır. Sorun bundan kaynaklanmıyorsa, kartuş ya da tonerinizin çipinde bir problem olabilir.

Sorunu gidermek için öncelikle toner ya da kartuşunuzu çıkarıp – takın. Sorun çözülmediyse, farklı bir kartuş ya da toner takmayı deneyin. Yine benzer bir hata alıyorsanız, yazıcınızın donanımında bir problem olabilir.

Hata Kodu: 11 – Kağıt Bitti

Adından da anlaşılabileceği üzere hata kodu 11, yazıcınızın kağıt tepsisinde kağıt kalmadığına işaret eder. Eğer yeterince kağıt bulunduğundan eminseniz, yazıcınızın düz bir konuma yerleştirildiğinden emin olun. Eğimli konumlarda yazıcınız kağıt almakta zorlanabilir.

Buna rağmen sorun devam ediyorsa, kağıt sensörünün temiz olup olmadığını inceleyin. Kağıt tepsinizde herhangi bir problem varsa bu da yazıcınızın kağıt alamamasına yol açabilir.

Hata Kodu: 13 – Kağıt Sıkışması

HP Laserjet hata kodları arasında en yaygın hatalardan biri de kağıt sıkışmasıdır. Kağıt sıkışması, temelde dört farklı aşamada gerçekleşebilir. Bunlar sırasıyla kağıt alma, kağıt yazdırma, kağıt kaynaştırma (ısıtarak yazdırma işlemini finalize etme) ve çıktı vermedir. Modern HP yazıcıları, bir kağıt sıkışması problemi mevcutsa bu problemin hangi aşamada gerçekleştiğini gösterebilir.

Modern yazıcılar hatanın spesifik bilgilerini vereceğinden, ekranda gördüğünüz talimatları takip etmeniz yeterli olacaktır.

HP Laserjet Hata Kodu: 14 – EP Kartuş Yok

Bu hata kodu çok yaygındır ve yazıcınızda bir kartuş bulunmadığını ifade eder. Bu hatayı çözmek için öncelikle kartuşunuzun doğru bir şekilde yerleştiğinden emin olmalı ve kartuşunuzun dolu olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Hata Kodu: 16 – Düşük Toner

HP Laserjet hata kodu 16, toner ya da kartuşunuzun bitmeye yakın olduğunu ya da tamamıyla tükendiğini ifade eder. Ancak bazı durumlarda toner ya da kartuşunuz yarı yarıya dolu olsa da bu hatayı alabilirsiniz. Bunun temel sebebi, kalan toner ya da mürekkebin eşit bir şekilde dağıtılmamasıdır. Kartuş ya da tonerinizi hafifçe sallayarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Yukarıda listelenen hata kodları, HP Laserjet kullanırken karşılaşmanız muhtemel temel hatalardandır.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete