fotokopi-makinesi-nedir.jpg

Fotokopi Makinesi Nedir?

Yazıcılar ve fotokopi makineleri, ofislerimizin vazgeçilmez teknolojik aletlerindendir. Günümüzde dijital belge saklama yöntemleri her ne kadar popülerliğini artırmış olsa da halen pek çok sektörde önemli iş belgelerine fiziksel olarak da ihtiyaç duyulur. Tam olarak bu sebepten, fotokopi makineleri tarihin her anında asla sona ermeyen bir popülariteye sahiptir. Fotokopi makineleri sayesinde belgeler ve dokümanların paylaşılması kolaylaştır; gelişmiş teknolojileri sayesinde bu iş oldukça düşük maliyetlerle tamamlanabilir. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek fotokopi makinesi nedir ve nasıl çalışır gibi hap bilgilere erişebilirsiniz.

Fotokopi Makinesi Nedir?

Fotokopi makinesi, çeşitli belge ve görsel materyalleri oldukça hızlı ve düşük maliyetle çoğaltmak için geliştirilmiş bir cihazdır. İlk fotokopi makinesinin mucidi Chester Carlson’dır ve bu inovasyonu 1938 yılında gerçekleştirmiştir. Üretilen ilk gelişmiş fotokopi makinesi ise Xerox firmasına aittir ve 1960 yılında piyasaya sürülmüştür.

Fotokopi makineleri ilk üretildiği zamanlarda mürekkepli kartuşlar sayesinde baskı vermekteydi. Günümüzde üretilen fotokopi makineleri ise daha maliyetsiz olduğu ve genellikle kopya işleminde siyah – beyaz format kullanıldığı için tonerlere uygun olarak üretilmektedir.

Toner, fotokopi makineleri ve yazıcılarda kağıt üzerindeki metin ve görüntü elementlerini almak için geliştirilen bir tozdur. Tonerler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, toner nedir isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Fotokopi Makinesi Ne İşe Yarar?

Adından da anlaşılabileceği üzere fotokopi makinesinin temel amacı, yazılı metin ve görselleri olabilecek en hızlı ve en maliyetsiz şekilde kopyalamaktır. Fotokopi makinelerinin en sık kullanıldığı alanlar sırasıyla devlet daireleri, okullar ve ofislerdir.

Bu cihazlar geniş bir kullanım alanına sahip olduğundan, farklı kullanıcı kitlelerini memnun edecek şekilde tasarlanmıştır. Fotokopi makineleri günümüzde all in one denilen türde de üretilirler. Bu fotokopi makinesi çeşidi yalnızca kopya almakla sınırlı kalmayıp; bir yazıcının yaptığı çoğu işi yapabilirler. Ancak elbette fotokopi makinelerinin bu gibi fonksiyonları arttıkça asıl fonksiyonu biraz daha geride kalabilir.

Fotokopi Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Fotokopi makinesi alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı parametreler bulunur. Bu parametrelere dikkat göstererek satın alacağınız fotokopi makinesinin ihtiyaçlarınızı gerçekten karşıladığına ve kullanım alanlarınıza uygun olduğuna emin olabilirsiniz.

Fotokopi makinesi alırken kendinize sormanız gereken ilk soru; bu cihazı ne sıklıkla kullanacağınızdır. Eğer fotokopi makinesini yarı profesyonel amaçlarla satın almayı düşünüyorsanız, yüksek hacimli fotokopi makineleri sizin için gereksiz bir harcama niteliğinde olacaktır. Bu durumda all-in-one türündeki fotokopi makinelerine yönelmek sizler için mantıklı olabilir. Bu fotokopi cihazı türü sayesinde hem bir yazıcıya hem de fotokopi makinesine sahip olabilirsiniz. Ancak fotokopi makinesini çok sık ve tamamıyla profesyonel amaçlarla kullanacağınızı düşünüyorsanız; her şeyiyle fotokopi çekmek için tasarlanmış bir cihaz sizin için çok daha uygun olacaktır. Bu cihazların ilk satın alım maliyeti her ne kadar yüksek olsalar da sayfa başına baskı maliyeti gibi parametreler sayesinde uzun vadede sizi bir hayli karlı bir duruma getirebilirler.

Fotokopi makinesi satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise fotokopi makinesinin boyutudur. Çalışma alanlarınız her fotokopi makinesi modeli için uygun olmayabilir. Fotokopi makinelerinin boyutları performanslarına ve sahip oldukları teknolojik özelliklere göre değişiklik gösterebilir. Sorunsuz bir kullanım için satın alacağınız modelin çalışma alanlarınıza uygun boyutlarda olduğundan emin olmanız gerekir.

Son olarak, satın alacağınız fotokopi makinesinin üreticisi de sizin için hayati bir öneme sahiptir. Türkiye pazarında satış yapan pek çok farklı printer markası bulunuyor olsa da her markanın kullanıcı desteği ve teknik servis ağı farklıdır. Eğer tamamen profesyonel amaçlarla bir fotokopi makinesi satın alıyorsanız; cihazınız zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak çeşitli sorun ve problemlerle karşı karşıya kalabilir. Bu noktada sorunları aşmanızda size yardımcı olması gereken, satın aldığınız printer markasının teknik servis ekibidir. Ancak daha önce de vurguladığımız üzere Türkiye pazarında satış yapan markaların teknik servis ekiplerinin boyutu, kabiliyeti ve erişimi birbirinden bir hayli farklıdır. Bu konuya bir örnek vermek gerekirse; Lexmark, Türkiye’de en geniş yetkili servis ağlarından birine sahiptir. Ayrıca sahip oldukları teknik servis departmanı her aramanıza ya da e-mail’inize detaylı cevaplar vererek karşılaştığınız sorunların giderilmesini sağlayacaktır.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete