Yazıcı Hata Kodları

En Yaygın Yazıcı Hata Kodları

Yazıcılar günümüzde hem evlerde hem okullarda hem de iş yerlerinde adeta hayat kurtarıcı cihazlar olarak konumlanırlar. Yazıcılar pek çok işi kolaylaştırırken, zaman zaman çeşitli hatalarla sizleri zor bir durumda bırakabilir. Yazıcı hata kodları oldukça spesifiktir ve çoğu zaman yazıcınızın manuelinde bu hata kodlarıyla karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini görüntüleyebilirsiniz. İçeriğimizde sık karşılaşılan yazıcı hata kodlarını ele alacağız. Şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek sıklıkla karşılaşılan yazıcı hatalarını görüntüleyebilirsiniz.

Sık Karşılaşılan Yazıcı Hata Kodları

İçeriğimizin giriş paragrafında da vurguladığımız üzere yazıcılar neredeyse spesifik her bir problem için sizlere belirli hata kodları dönerler. Bu hata kodlarından en yaygın olanları şunlardır:

Yazıcıda Error 13 Paper Jam Hatası

Error 13 Paper Jam hatası, yazıcınıza kağıt sıkıştığını ifade eder. En yaygın hatalardan biri olan Paper Jam hatasını gidermek için belge giriş ve çıkış noktasını kontrol etmeli ve sıkışan kağıdı kurtarmalısınız.

Error 13 Paper Jam hatası ile karşılaştığınızda şu aksiyonları almanız önerilir:

  • Otomatik belge besleyici bölümüne yerleştirdiğiniz kağıtları çıkarmalısınız.
  • Yazıcı kapağını açtıktan sonra, içeride belge parçası kalmayacak şekilde sıkışan kağıttan kurtulmalısınız.

Error No 14 EP Cartridge Hatası

Error no 14 EP Cartridge hatası, şu anda yazıcınızda kartuş olmadığını belirten bir hatadır. Bu durumda baskı almanız imkansızdır.

Bu hatayla karşılaştığınızda yapmanız gereken ilk şey, hataya sebep olan şeyin kartuşunuzun bitmiş olduğu mu yoksa kartuşunuzun yazıcı tarafından görülmediği mi belirlemektir. Çoğu zaman bu hata kartuşunuz tamamıyla tükendiği için karşınıza çıkar. Ancak bazı modellerde kartuş zaman içerisinde yuvadan gevşeyebilir ve bu hatayı almanıza sebep olabilir. Şayet kartuşunuz bittiyse yenisiyle değiştirmeli; yuvasından gevşediyse ise nizami bir şekilde yerleştirmelisiniz.

Error16 Toner Low Hatası

Toner Low hatası, tonerinizin mürekkebinin bitmek üzere olduğunu ve yaklaşık 50 – 100 basım kadar sonra tonerinizin kullanılamayacağı bilgisini verir.

Toner Low hatası çoğu senaryoda farklı bir sorunu işaret etmeksizin toner mürekkebinin bitişiyle bağlantılıdır. Ancak orijinal olmayan tonerleri kullanıyorsanız, bu tonerlerin arızalanma riski oldukça yüksektir. Arızalanan bir toner de Error 16 Toner Low hatası görmenize sebep olabilir.

Error18 MIO Not Ready Hatası

Yazıcının basım işlemine hazır olmadığını ve veri kaynağı ile yazıcı arasındaki bağlantıda bir problem olduğunu Error 18 MIO Not Ready hata kodundan anlayabilirsiniz.

Bu hata genellikle veri kaynağı ile yazıcı arasındaki bağlantıda meydana gelen problemleri ifade etse de zaman zaman yazıcılardaki farklı sorunlar sebebiyle de bu hatanın görülebilmesi mümkündür. Eğer pek çok farklı veri kaynağından bu hatayı alıyorsanız, veri kaynağınızı farklı bir yazıcıyla deneyerek problemin bağlantıda mı yoksa yazıcınızda mı olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Error20 Memory Overflow Hatası

Memory Overflow hatası, yetersiz hafıza hatası olarak da bilinen bir hatadır. Yazıcıdan baskılanmaya çalışılan belge, yazıcının mevcut belleğinden daha büyük ise bu hatayı görmeniz olasıdır.

Memory overflow hatası ile karşılaştırdığınızda yapacağınız ilk işlem, yazıcının DPI’ını düşürmek olmalıdır. Şayet bu da sorununuzu çözmediyse, ilgili dosyayı 2 ya da 3’e bölerek baskı işlemini sorunsuz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete