Drum Ünitesi Nedir?

Drum Ünitesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Yazıcıların çalışma mantığını öğrenmek ve yazıcıları daha yakından tanımak isteyen kullanıcılar, yazıcıların teknik konuları hakkında da bilgi sahibi olmak istiyor. Bunun sonucunda elbette pek çok kullanıcı drum ünitesi nedir ve ne işe yarar gibi sorular sorabiliyor. Drum ünitesi, genellikle tonerle bütünleşik yapıda olan ve yazıcıdaki bilginin kağıda aktarılmasını sağlayan silindir şeklinde bir parçadır. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek drum ünitesi hakkında pek çok bilgiye erişebilir, aradığınız sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Drum Ünitesi Nedir?

Görüntü tamburu adıyla da bilinen Drum Ünitesi, silindir alüminyum bir borunun üzerine OPC kaplaması sonrası elde edilmiş bir yazıcı parçasıdır. Drum ünitesinin görevi, toner tozunu kağıda aktarmak, yani baskılamaktır.

Silindir şeklindeki drum ünitesinin ana malzemesi alüminyum silindirdir. Çeşitli işlemlerden geçen bu silindir, ışığa duyarlı ve ince katmanlara sahiptir. Bu silindir yapının her iki tarafına da dönüşü sağlamak adına çarklar eklenir.

Drum ünitesi, bir lazer yazıcının kesinlikle en önemli bileşenleri arasında yer alır. Drum ünitesini yazıcı sisteminin son adımı olarak adlandırmak çok da yanlış olmayacaktır. Çünkü, yazıcıdaki verilerin kağıt ortamına aktarılmasından drum ünitesi sorumludur. Baskı alma işlevi bir yana, kaliteli baskı alma işlevi de doğrudan drum ünitesiyle alakalıdır. Problemli, hatalı ya da ömrü tükenmeye yakın bir drum ünitesiyle kaliteli baskılar elde etmek mümkün olmayacaktır.

drumvstoner.jpg

Drum Ünitesi Nasıl Çalışır?

Drum ünitesi, manyetik merdane üzerindeki toner tozunu üzerinde toplar. Baskı yapılacak görüntüyü kendi üzerinde oluşturur. Sonrasında, drum ünitesi toner tozunu ısıtarak baskı yapılacak görüntüyü kağıt ortamına aktarır.

Drum ünitelerinin çalışma mantığını bu şekilde özetlemek mümkündür. Drum ünitesinin çalışma mantığı aslında çok daha teknik bir konu olsa da bir kullanıcının özetle bilmesi gereken bilgiler bunlardır. Biraz daha teknik bir açıklama gerekirse;

Lazer yazıcılarda baskılama işleminde manyetik merdane üzerinde biriken toner tozu, pozitif ve negatif yüklerin birbirini itme ve çekme prensibi sayesinde drum ünitesine çekilir. Baskılama işlemi sırasında görüntüdeki boş alanlara hiçbir görsel element basılmaması adına, drum ünitesinde yalnızca yazı ve şekil verilerinin bulunduğu alana tozer tozu çekilir. Böylelikle baskılama işlemi sırasında, yalnızca yazı ve şekillerin denk geldiği alanlara işlem yapılabilir.

Son olarak, drum ünitesi dönerek üzerindeki veriyi ve toner tozunu baskı kağıdına yapıştırır. Bu işlemden sonra baskılanan kağıt fuserdan geçer ve yüksek sıcaklığa maruz kalır. Kağıda yapışmış olan toner tozu, gelen ısıyla birlikte baskıyı oluşturur. Drum ünitesinin fonksiyonları ve çalışma mantığı bu şekilde özetlenebilir.

Drum ünitesi nedir sorusuna yanıt vermek her ne kadar kolay olsa da Drum ünitelerinin çalışma mantığını anlamak için, lazer yazıcıları da anlamak gerekir. Lazer yazıcı nedir içeriğimizi inceleyerek bu yazıcı türü hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Drum Ünitesi Çeşitleri

Genel olarak drum üniteleri iki farklı tipe sahiptir. Bunlardan ilki, doğrudan tonerlerin üzerine entegre edilen drum üniteleridir. Kartuşlarla tümleşik yapıda olan drum üniteleri, özellikle çok profesyonel olmayan kullanıcılar için bir hayli pratiktir. Çünkü, her yeni toner satın alımında drum ünitesi de yenilenir ve böylelikle kullanıcının drum ünitesini düşünmesine gerek kalmaz. Satın alınan her yeni tonerde drum ünitesi de yenileceğinden, kalite konusunda asla endişelenilmesi gerekmez.

Diğer bir drum ünitesi türü ise, görüntü tamburunun kartuştan ayrı olarak konumlandığı yazıcılarda görülür. Bu tip yazıcılarda, satın alınan kartuşlar drum ünitesi içermez ve yazıcıda ayrı olarak konumlanan drum ünitesine entegre edilerek kullanılır.

Özellikle yazıcı satın alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de ilgili yazıcı modelinde hangi drum ünitesinin kullanıldığıdır. Pek çok kullanıcı yazıcı satın alırken bu konuyu göz ardı ettiğinden, aslında kendisine bir maliyet daha yaratmış olur.

Drum Ünitesi Ömrü

Drum ünitesi, uzun bir kullanım ömrüne sahip değildir. Her ne kadar direkt bir sayı vermek doğru olmasa da tonerlere dahili olmayan, yani yazıcılarda ayrı bir ünite olarak konumlanan drum üniteleri, ortalama 2 toner kullanımı sonrasında ömürlerini tamamlayacaktır. Tonerlere dahil olan drumların ömrü ise tonerlerle eş zamanlı olarak tamamlanacaktır.

Tonerlere dahili olmayan, yazıcıda ayrı bir ünite olarak konumlanan drum ünitelerinin ömrünü doğrudan etkileyen bazı faktörler bulunur. Bunlar arasında en önemlisi, kullanılan kartuş ya da tonerin kalitesidir. Kalitesiz ürünler, drum ünitesinin daha hızlı yıpranmasına ve dolayısıyla ömrünü daha hızlı tüketmesine sebep olur.

Hem yazıcınızın hem de drum ünitelerinizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, mutlaka orijinal toner ve kartuşlardan faydalanmalısınız.

Yazıcıda Drum Bitiyor Ne Demek?

Drum bitiyor mesajı, yazıcınızdaki drum ünitesinin ömrünü tamamlamaya yakın olduğunu ifade eder. Bir süre daha çıktı almanız mümkündür ancak yakın zamanda drum ünitenizi yenilemeniz gerekecektir.

Drum Error Ne Demek?

Drum error, çoğu zaman drum ünitesindeki korona tellerinin biriken toner tozu sebebiyle kirlenmesinden kaynaklanır. Eğer korona tellerini temizlediğiniz halde aynı hatayı alıyorsanız, bu drum ünitenizin ömrünü tamamladığını ifade eder.

Drum Işığı Neden Yanar?

Drum ünitesinin ömrü bittiğinde ya da bitmeye yaklaştığında, yazıcınızın panelinde drum ışığı yanıp sönebilir. Baskı kalitesinde bozulma görene kadar drum ünitesini kullanabilirsiniz ancak yakın zamanda değiştirmeniz gerekecektir.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete