DPI ve PPI Farkı

DPI ve PPI Nedir? Farkları Nelerdir?

İnç Başına Nokta (DPI) ve İnç Başına Piksel (PPI) terimleri, yayın olarak bir görüntünün çözünürlüğünü tanımlamak için kullanılır. Bu iki terimi sık sık görseniz de belki bunlar arasındaki farkı bilmiyor olabilirsiniz. Ancak bu iki terim birbirinden tamamıyla farklıdır ve farkları mutlaka bilinmelidir. Aksi taktirde çıktı işlemlerinde sorun yaşayabilir, beklediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek DPI ve PPI arasındaki farkları öğrenebilirsiniz.

DPI Nedir?

DPI yani İnç Başına Nokta, bir yazıcı tarafından baskı işlemi gerçekleştirilen görüntünün bir inç içinde yer alan nokta sayısını ifade eder.

PPI Nedir?

PPI yani İnç Başına Piksel, bir bilgisayar monitöründe gösterilen bir görüntünün bir inç içerisinde bulunan piksel sayısını ifade eder.

PPI ve DPI Farkı

PPI ve DPI’ın birbiriyle karıştırılmasındaki en büyük sebep, kullanıcıların bu konu hakkında yeterince bilgiye sahip olmamasıdır. Birincisi, PPI ekrandaki dijital görüntünün çözünürlüğünü ifade etse de, basılan son resmin kalitesini de etkileyebilir. İkincisi, bazı profesyonel baskı hizmetleri resimlerin basılmadan önce belirli bir DPI seviyesinde olmasını talep eder; normalde kastettikleri şey DPI değil PPI’dır. Profesyonel baskı hizmeti verenler bu nedenle DPI ve PPI karışıklığana katkıda bulunur.

DPI terimi, bir görüntünün kağıt üzerindeki baskı boyutunu belirleme yöntemidir. Bazı yazdırma uygulamaları hala DPI kullanıyor olsa da, yeni yazdırma uygulamaları bir fotoğrafı tam olarak hangi boyutta (5×7, 11×17 veya diğer boyutlar) yazdırmak istediğinize dair sizlere otomatik seçenekler sunar. Baskı boyutunu belirlemek için DPI kullanan baskı uygulamalarında, DPI’yi artırmak yazdırılan görüntünün boyutunu küçültür, DPI’yi azaltmak ise yazdırılan görüntünün boyutunu büyütür.

PPI, ekranda gösterilen bir dijital görüntünün kalitesini temsil eder. Ancak, aynı zamanda dijital bir görüntünün kalitesine de ciddi katkıda bulunur. Dijital bir görüntü çok az piksel içeriyorsa, resim çok fazla ayrıntıya sahip olmayacak ve fakir bir kaliteye sahip olacaktır. Hatta piksel sayısı çok az ise, görüntü piksel piksel görünecektir. Daha fazla piksele sahip dijital görüntüler daha iyi ayrıntılara sahiptir. PPI miktarı, fotoğrafın görüntü boyutuna göre belirlenir.

Doğru baskılar almak için DPI ve PPI arasındaki farkları bilmeli, baskınızı alırken doğru yöntemden faydalanmalısınız.

 

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

DPI ve PPI Farkı

DPI ve PPI Nedir? Farkları Nelerdir?

İnç Başına Nokta (DPI) ve İnç Başına Piksel (PPI) terimleri, yayın olarak bir görüntünün çözünürlüğünü tanımlamak için kullanılır. Bu iki terimi sık sık görseniz de

Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı Nedir?

Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı Nedir?

Hem evlerde hem de ofislerde kullanılan yazıcı modelleri günden güne değişiyor ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda çeşitleniyor. Bazı kullanıcılar yazıcıları sadece baskı almak için kullanırken, bazı

Drum Ünitesi Nedir?

Drum Ünitesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Yazıcıların çalışma mantığını öğrenmek ve yazıcıları daha yakından tanımak isteyen kullanıcılar, yazıcıların teknik konuları hakkında da bilgi sahibi olmak istiyor. Bunun sonucunda elbette pek çok