Donmuş kartuş nasıl açılır

Donmuş ya da Kurumuş Kartuş Nasıl Açılır?

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, yüksek görüntü kalitesine ihtiyaç duyan ve sık sık görsel çıktı alanlar için bir hayli önemlidir ve günümüzde halen pek çok kişi tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Mürekkep püskürtmeli yazıcıların temel yazdırma malzemesi mürekkep yüklü kartuşlar olduğundan, bu kartuşlar zaman içerisinde donabilir ve kuruyabilir. Özellikle uzun süre yazıcı kullanılmaması gibi sebeplere bağlı olarak kuruma işlemi gerçekleşebilir. Bu durumda kimse kartuşunu çöpe atmak istemeyecektir. Şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek donmuş ya da kurumuş kartuş nasıl açılır öğrenebilir, donmuş kartuşunuzu tekrar ilk günkü gibi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kartuş Neden Donar?

Kartuşlar pek çok farklı sebepten kuruyabilir. Bunlar arasında en yaygını, kartuşların uzun süre kullanılmaması ancak açık bırakılmasıdır. Özellikle yazıcı içerisinde bırakılan kartuşlar aylarca kullanılmadıklarında donabilir ve kuruyabilirler. Buna ek olarak, daha önce açılmayan ancak dış etkenlere maruz kalan kartuşlar da donma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler. Özellikle güneş gören, çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda bekletilen kartuşlar donabilir ya da kuruyabilirler.

Donmuş Kartuş Tekrar Kullanılır Mı?

Donmuş ya da kurumuş kartuşlar genellikle formlarını kaybetmezler ve tekrar kullanılmalarında sakınca yoktur. Ancak çözdürme işlemini dikkatli bir şekilde yapmalı ve kartuşunuza zarar vermediğinizden emin olmalısınız.

Donmuş ve Kurumuş Kartuş Nasıl Açılır?

Donmuş ya da kurumuş kartuşları açmanın birden çok yöntemi vardır. Ancak bu yöntemler arasında en hızlısı, en maliyetsizi ve çoğu zaman en güvenlisi ev ortamında da yapabileceğiniz basit bir yöntemdir.

Donmuş ve kurumuş kartuşunuzu açmak için ev ortamında saf su (Yani mineral ve kireç gibi değerleri minimum seviyede olan su çeşidi) kullanabilirsiniz. Saf suyu ortalama 35 – 40 derece sıcaklığına getirdikten sonra yayvan bir kaba dökmelisiniz. Kartuşunuzun mürekkep aktarım uçlarını (Demirimsi görüntüye sahip olan uçlar) suyla temas ettirmelisiniz. Ortalama 2 ya da 3 dakika kadar kartuşunuzu bu şekilde tuttuktan sonra, bu uçlardan suya mürekkep aktığını görürsünüz. Bu, donmuş ve kurumuş kartuşunuzun artık açıldığına işaret eder. Kartuşunuzu kuruladıktan ve nemin tamamen gittiğinden emin olduktan sonra kullanabilirsiniz.

Kartuş Temizleme Solüsyonu

Donmuş ancak sıcak suyla açılamayan kartuşları açmanın diğer bir yöntemi de bu iş için özel olarak üretilen kartuş temizleme losyonlarını kullanmaktır. Bu ürünler printer markaları tarafından üretilmemektedir. Yani bu işlem, bu sorunu aşmak için kullanıcılar tarafından keşfedilmiştir.

Kartuş temizleme solüsyonlarının kullanımı oldukça basittir. Bazı solüsyonlar sıcak suyla seyreltilerek kullanırken bazıları ise direkt olarak kartuşa uygulanabilir. Kullanım özellikleri satın aldığınız markaya göre değişiklik gösterecektir.

Donmuş Kartuşu Tekrar Kullanmak Zararlı Mı?

Kartuşlar donduklarında genellikle formlarını ve içeriklerini kaybetmezler. Bu sebepten donmuş kartuşu açtıktan sonra tekrar kullanmak genellikle zararlı değildir. Ancak yazıcınızı sık sık kullanıyor ve yazıcınıza önem veriyorsanız, yani profesyonel bir kullanıcıysanız, yeni bir kartuş almak sizin için çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Yazıcılar her ne kadar yüksek teknoloji ürünü olsalar da oldukça narin cihazlardır. Bu sebepten, yazıcıya zarar vermesi muhtemel ürün ve pratiklerden uzak durulmalıdır. Sık kullanılmayan yazıcılarda sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz zayıfken, sıkça kullanılan yazıcılarda elbette sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete