Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı Nedir?

Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı Nedir?

Hem evlerde hem de ofislerde kullanılan yazıcı modelleri günden güne değişiyor ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda çeşitleniyor. Bazı kullanıcılar yazıcıları sadece baskı almak için kullanırken, bazı kullanıcılar ise bu cihazları taratmadan baskı almaya, fax çekmekten belgeleri dijital ortama aktarmaya kadar pek çok konuda kullanmak istiyor. Çok fonksiyonlu lazer yazıcılar ise tam olarak bu noktada devreye giriyor. Çok yönlülükleri ile pek çok kullanıcının, özellikle profesyonel ofis ortamlarının favori yazıcı türü olan çok fonksiyonlu lazer yazıcı modelleri, sahip oldukları özellikleriyle çok yönlü bir şekilde işlevini yerine getirebiliyor. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek çok fonksiyonlu lazer yazıcı nedir sorusuna yanıt bulabilir ve bu yazıcı türünün size uygun olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz.

Öncelikle: Lazer Yazıcı Nedir?

Lazer yazıcı, baskı ortamına aktarılmak istenen verileri (grafik ya da metinleri) sahip olduğu odaklı lazer mekanizmasıyla kağıt ortamına aktaran yazıcılara verilen isimdir. Lazer yazıcılar, mürekkebe sahip değildir ve tonerle çalışır. Yazdırma sırasında drum ünitesinde toplanan toner tozu kağıda statik elektrik sayesinde aktarılır ve kağıt ısıtılarak baskı işlemi gerçekleştirilir. Lazer yazıcı nedir isimli içeriğimizi inceleyerek, bu yazıcı türü hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı Nedir?

All-in-one olarak da bilinen çok fonksiyonlu lazer yazıcılar faks, fotokopi, baskı ve tarama fonksiyonlarını tek başına yerine getirirler. Çok yönlülükleri ile öne çıkan bu yazıcı türü, özellikle ofis ortamları için bire birdir.

Söz konusu ofis kullanımı olduğunda, pek çok kullanıcının tercihi çok fonksiyonlu lazer yazıcılardan yana olacaktır. Bunun temel sebebi, bu yazıcı türünün aslında 2 farklı cihazın sorumluluğunu tek başına yerine getirebilmesidir.

Çok fonksiyonlu lazer yazıcılar genellikle siyah beyaz çıktı verirler. Söz konusu renkli baskı olduğunda sayfa başına baskı maliyetleri arttığından, kullanıcılar genellikle siyah ve beyaz çıktı alabildikleri modelleri tercih ederler. Ancak daha önce de bahsettiğimiz üzere her bir kullanıcı grubu farklı alışkanlıklara ve dolayısıyla farklı ihtiyaçlara sahiptir. Bu sebepten, üreticiler renkli çıktı alabilen çok fonksiyonlu lazer yazıcılar da üretirler. Lexmark, all-in-one yazıcı türünde öne çıkan üreticilerden biridir.

lexmark-CX431adw-sag.jpg

Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcılar Nasıl Çalışır?

Çok fonksiyonlu lazer yazıcıların çalışma mantığı, standart lazer yazıcılar ile aynıdır. Ancak sahip oldukları özellikleri fazla olduğundan, bir noktada ayrışırlar. Bu yazıcı türü fax ve fotokopi işlemlerini bir mobil cihaz ya da bilgisayar olmaksızın gerçekleştirebilirler. Ancak elbette baskı almak ve belge taramak için bir cihaz bağlantısına, daha doğrusu bir veri akışına ihtiyaç duyacaktır.

Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcıların Avantajları Nelerdir?

Çok fonksiyonlu lazer yazıcıların pek çok farklı avantajı bulunur. Bu avantajları aşağıdaki şekilde listelemek mümkündür:

  • Normal şartlarda birden fazla cihazın yerine getireceği sorumluluğu tek başlarına üstlenebilirler.
  • Faks ve fotokopi gibi işlemler için bir bilgisayar bağlantısına ihtiyaç duymazlar.
  • Kalabalık ofis ortamları için idealdir, bu yazıcı türü genellikle hızlı bir yapıya sahiptir.
  • Yine birden fazla cihazın sorumluluğunu üstlendiklerinden, ofis ortamında cihaz kalabalığını önlerler.
  • Modelden modele değişiklik gösteriyor olsa da avantajlı bir sayfa başına baskı maliyeti oranına sahiptir.

Çok fonksiyonlu lazer yazıcıların avantajları bir hayli fazladır. Dezavantajlarından söz etmek gerekirse bu konuda parmak basılabilecek tek nokta; bu tür cihazlar birden fazla sorumluluğa sahip olduklarından standart lazer yazıcılar kadar avantajlı sayfa başına baskı maliyeti oranlarına ya da baskı hızına sahip olmayabilirler. Ancak elbette bu satın almak istediğiniz modelden modele ve hatta markadan markaya değişiklik gösterecektir.

Hangi Markadan Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı Alınır?

Bu soru, çok fonksiyonlu lazer yazıcı satın almayı düşünen pek çok kullanıcı tarafından sorulur. Aslında bu soruya verilebilecek kesin bir yanıt bulunmasa da bazı ipuçları söz konusu olabilir. Birçok fonksiyonlu lazer yazıcı satın alırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Markanın Tecrübesi

Günümüzde yazıcı denildiğinde akla gelen pek çok marka vardır. Ancak her marka başarılı birer yazıcı üreticisi oldukları için, çok fonksiyonlu lazer yazıcılarında da aynı kaliteyi ve randımanı yakalamaları mümkün değildir. Bu yalnızca çok fonksiyonlu lazer yazıcılar için değil; diğer yazıcı türleri için de geçerlidir. Bu sebepten bir markadan ürün satın almadan önce, markanın öncelikle hangi ürünlere ağırlık verdiğini analiz etmeniz gerekebilir. Örneğin, Lexmark’ın çok fonksiyonlu lazer yazıcı modellerinin sayısı bir hayli fazladır. Herhangi bir ofiste, bu ürünlerin kullanıldığını görüntülemeniz de pek zor olmayacaktır. Lexmark yazıcı modelleri ve incelemelerini internet sitemizde görüntüleyebilirsiniz.

Sayfa Başına Baskı Maliyeti

Bir yazıcı satın alırken en önemli hususlardan birisi, sayfa başına baskı maliyetidir. Bu parametre, gelecekte toner ya da kartuş için yazıcınıza ne kadar harcama yapmanız gerektiğini önceden bilmenizi sağlar. Yazıcı teknolojisi bir yana, toner ve kartuşlar için dahi devamlı arge çalışmaları yürütülür. Markaların temel amacı, kullanıcılara yüksek kaliteyi erişilebilir fiyatlarla sunmaktır. Sayfa başına baskı maliyeti konusunda Lexmark, Canon ve HP gibi markalar bariz avantaja sahiptir.

Markanın Teknik Servis Ağı

Günümüzde pek çok yazıcı markası Türkiye sınırları içerisinde yasal olarak ürünlerini satışa sunuyor olsa da söz konusu servis ve destek ağı olduğunda bu kadar başarılı olmayabilirler. Bu sebepten bir yazıcı satın almadan önce mutlaka ilgili markanın teknik servis ağını incelemelisiniz.

Kullanıcı Yorumları

Markalar ürünlerini her zaman yüceltme eğilimindedir. Bu ayıplı bir yaklaşım değil, günümüz dünyasının pazarlama stratejisidir. Kurumsal markalar bu konuda titiz davranırken, markaların bu davranışı bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Markaların söylemlerini her zaman aklınızda tutarak, bu söylemleri bir de kullanıcılar açısından değerlendirmeniz sizler için olumlu olabilir.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete