Çipli ve Çipsiz Toner Farkı Nedir?

Çipli ve Çipsiz Toner Farkı Nedir?

Günümüzde pek çok farklı marka toner ve kartuş üretiminde bulunuyor. Markalar, yazıcılarının sağlığını ve uzun ömürlülüğünü sağlamak ve elbette baskı kalitesini artırmak adına toner ve kartuşlarında çeşitli teknolojilerden faydalanıyor. Tonerlerde kullanılan çipler, yazıcılar ve toner arasındaki kalibrasyonu sağlıyor. Bu çipler sayesinde bir tonerin kaç sayfa basımlık ömrü olduğu ve bir basımda ne kadar toner tozu harcanacağı gibi kararlar verilebiliyor. Markalar, yazıcıların zarar görmesini önlemek ve dolayısıyla yeniden doldurulan kartuşları kullanışsız kılmak için bu çiplerden de faydalanıyor. Kullanıcılar her ne kadar yeniden doldurulan kartuşların avantajlı olduğunu düşünseler de uzun vadede cihaza zarar vereceğinden, evdeki hesap pek de çarşıya uymuyor. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek çipli toner nedir, niçin kullanılır ve çipli ile çipsiz farkı nedir öğrenebilirsiniz.

Çipli Toner Nedir?

Daha önce de vurguladığımız üzere, yazıcı ve toner arasındaki kalibrasyonu sağlamak adına üzerinde çip barındıran toner türüne çipli toner denir. Çipli tonerler, üzerlerindeki bu çip sayesinde baskı sayısını ve baskı kalitesini kontrol altında tutabilirler.

Pek çok kullanıcı tonerler üzerinde yer alan bu çipin yalnızca kendilerini önlemek için tasarlandığını düşünüyor ancak çipli tonerler üzerindeki bu çip, aslında baskı kalitesini ve yazıcı sağlığını korumak amacıyla kullanılıyor. Çipli tonerler hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz, çipli toner nedir isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Çipli Tonerler Baskı Sayısını ve Kalitesini Sabitliyor

Çipli tonerlerin en büyük özellikleri, baskı sayısını ve dolayısıyla baskı kalitesini kontrol altında tutmaları. Bir tonerin içindeki toner tozu bittiğinde, çipli toner bu bilgiyi yazıcıya da iletiyor ve sonucunda toner kullanılarak daha fazla çıktı alınamıyor.

Toner ve kartuşlarını yeniden doldurarak kullanan kullanıcılar için bu elbette bir sorun teşkil ediyor. Çünkü çip resetlenmediği ya da yenilenmediği sürece, bu toner yeniden doldurulsa dahi kullanılması mümkün olmuyor.

Kullanıcılar bu sorunun önüne geçmek için ayrı olarak satılan toner çiplerinden satın alabiliyor ya da toner çipine hard reset atabiliyor.

Çipli ve Çipsiz Toner Farkı Nedir?

Günümüzde yazıcı markaları tarafından üretilen tonerlerin tamamına yakını çiplidir. Çipsiz olarak üretilen tonerler, kullanıcılar tarafından muadil toner olarak adlandırılan ürünlerdir. Bu ürünler arasındaki temel fark, çipli bir toner ömrünü tükettiğinde bu toneri tekrar kullanmak için çipin yenilenmesi gerekir. Ancak çipsiz, yani muadil tonerlerde, çip mevcut olmadığından kullanıcılar diledikleri gibi bu ürünü tekrar doldurarak kullanabilirler.

Toneri Tekrar Doldurarak Kullanmak Güvenli Mi?

Toneri tekrar doldurarak kullanmak kesinlikle sağlıklı ve güvenli değil. Baskı kalitesi söz konusu olduğunda, yeniden doldurulan tonerler ya da muadil tonerler kesinlikle orijinal tonerlerin kalitesine yaklaşamıyor. Ancak bu işlem yalnızca baskı kalitesini değil; yazıcınızın sağlığını da doğrudan etkiliyor.

Örneklemek gerekirse, ilk etapta toneri yeniden doldurarak kullanmak pek çok kullanıcı için avantajlı görülebiliyor. Ancak uzun vadede bu tonerlerin yazıcıda yaratacağı problemler, oluşan maliyet avantajının bir hayli önüne geçiyor.

Eğer yazıcınızı daha uzun süre ve daha sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyorsanız, kesinlikle orijinal ürünlerden faydalanmalısınız. Muadil tonerlerin avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili rehber içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

İlgili bağlantı: https://www.yazicikarsilastir.com/orijinal-kartus-ve-muadil-kartus-arasindaki-fark/

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete