Çipli Toner Nedir?

Çipli Toner Nedir?

Çok sayıda transistörün birleşimiyle elde edilen çipler, tonerlerden tutun da yazıcıların en önemli ünitelerine kadar neredeyse her alanda kullanılırlar. Ancak toner çipleri, daha ayrı bir öneme sahiptir. Toner üzerine entegre edilen çipler, yazıcı ve toner arasındaki iletişimi sağlarlar. Böylelikle baskı kalitesi ve baskı sayısı konusunda toner çipleri hakimiyeti elinde tutar. Standart kullanıcıların muhtemelen toner çipleriyle uğraşması hiçbir zaman gerekmeyecektir. Çünkü, orijinal kartuş kullandığınız taktirde her satın alacağınız toner ya da kartuş üzerinde yeni bir çip bulunacaktır. Ancak muadil kartuş ya da yeniden dolum yaptığınız bir kartuşu kullanıyorsanız, toner çipi önünüze bazı problemler çıkarabilir. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek çipli toner nedir ve tam olarak nasıl çalışır sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Toner Çipi Nedir?

Toner çipi, yazıcıyla toner arasındaki kalibrasyonu sağlayan bir devre elemanıdır. Toner çipi baskı sayısını ve baskı kalitesini kontrol altında tutarak kullanıcıların daha kaliteli baskı almasını sağlarken yazıcıya zarar gelmesini önler.

Tonerler üzerinde kullanılan çip, pek çok kullanıcı tarafından kısıtlayıcı olarak nitelendirilir. Bunun temel sebebi, bir kartuş yeniden doldurulduğunda çipin de resetlenmesi gerektiğindendir. Ancak objektif düşünecek olursak, toner çipleri tamamen kullanıcılar düşünülerek tasarlanmış elemanlardır. Ömrünü yitirmiş bir kartuşu kullanmaya devam etmek, uzun vadede yazıcınıza ciddi zararlar verecektir. Bu zararlar ilk etapta küçük boyutlu olsa da uzun vadede sizlere ciddi sorunlar yaratabilir.

Çipli Toner Nedir?

Çipli toner, baskı kalitesini ve baskı sayısını kontrol altında tutmak amacıyla içerisinde yazıcıyla toner arasındaki kalibrasyonu sağlayan bir çip barındıran tonerlere verilen isimdir. Çipli toner, toneri doldurarak kullanmayı zorlaştırır.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere çipli tonerlerin gerçek amacı baskı kalitesini ve yazıcı sağlığını korumaktır.

Sınırsız Çipli Toner Nedir?

Muadil kartuş ve toner piyasasında sık sık sınırsız çipli toner olarak adlandırılan bir ürün çeşidi mevcuttur. İsminin aksine, aslında bu toner türünde bir çip bulunmaz. Baskı sayısı, kurma koluna benzer bir mekanizmayla sınırlandırılır.

Toner Çipi Değiştirme Nasıl Olur?

Toner çipleri, neredeyse her toner modelinin üzerinde farklı bir konumda yer alır. Markadan markaya değişiklik göstermesinin yanı sıra, aynı markanın farklı modellerinde dahi yerleşimi değişebilir. Toner çipi genellikle tonerlerin yan kapaklarında, arka kapaklarında ve bazılarında ise tonerin üst bölgesinde bulunur.

Çipin yüzeyinde bakır levhalar bulunur. Bu levhalar şayet deforme olduysa ya da zarar gördüyse, çip toner ve yazıcı arasındaki kalibrasyonu sağlayamayacaktır. Aynı zamanda çip ters takıldıysa, yine işlevini yerine getirmesi mümkün olmayacaktır.

Pek çok tonerin çipini değiştirmek mümkündür ancak bazı markalar bu işlemi zorlaştırmak için ekstra önlemler alabilir.

Toner Çipi Değiştirme Sağlıklı Mı?

Hayır, tonerin yeniden doldurulması ve çipinin değiştirilmesi kesinlikle sağlıklı bir işlem değildir. Yazıcıkarsilastir.com olarak muadil ve dolum kartuş & tonerler hakkında net çizgilere sahibiz.

Kısa vadede yeniden doldurulan toner ve kartuşlar her ne kadar avantajlı gibi görünseler de söz konusu uzun vade olduğunda size çok farklı maliyetler çıkarırlar. Bu tür kartuşlar, asla orijinal ürünlerin yerini tutamaz ve aynı kaliteye sahip olamazlar. Bunun sonucunda yazıcınıza çeşitli şekillerde zarar verebilirler.

Muadil kartuş kullanımının sebep olabileceği problemleri görüntülemek isterseniz, orijinal kartuş mu muadil kartuş mu isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bizlerin bu konudaki net tavrı ise, her zaman orijinal ürün kullanmanızdan yana olacaktır. Bu hem yazıcınızın sağlığı hem de alacağınız baskıların kalitesi açısından bir hayli elzemdir.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete