Bilgisayar Yazıcıyı Görmüyor Hatası ve Çözümü

Bilgisayar Yazıcıyı Görmüyor Mu? İşte Çözüm Yöntemleri!

Bilgisayar yazıcıyı görmüyor ve benzeri sorunlar, tüm yazıcılarda sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Yazıcı gibi harici donanımlar, bilgisayarlarda farklı algılama sorunları yaşar. Bu sorunların çözümünde etkili yöntemlerin kullanılması oldukça önemlidir. Aygıt yöneticisi üzerinde ya da farklı çözüm yolları ile bu sorunu kısa süre içinde çözmeniz mümkündür. Yeni bir yazıcı satın aldığınızda ya da var olan yazıcınızı çalıştırmak istediğinizde, sıklıkla farklı sorunlarla karşılaşmanız olasıdır.

Bu tip sorunlar hem kablolu hem de kablosuz sunucularda meydana gelir. Bu tarz harici donanımların sahip olduğu özellikler, zaman içinde algılama sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Çözümü düşündüğünüzün aksine oldukça basit olan bu sorunlar, birkaç kolay yöntemle sona erdirilir. Pc yazıcıyı görmüyor tipi sorunlar, genellikle yazılım kaynaklı sorunlar neticesinde oluşur.

Sorunu çözmek istediğinizde; bir sistem güncellemesi ya da aygıt üzerinden yapılan manuel müdahale sorunun çözümünde size yardımcı olur. Bu yazımızda hem kablolu hem de kablosuz yazıcılarda karşılaşabileceğiniz farklı sorunlardan bahsedeceğiz.

Yazıcıyı Kablolu Ya da Kablosuz Olarak Cihaza Bağlayın

Bilgisayarım yazıcıyı görmüyor diyorsanız, bazı adımları sırasıyla uygulamak işinize yarayabilir. Bu aşamada, sırasıyla şu adımları yerine getirmeniz gerekir:

 • Yazıcının kablosunu mevcut kullandığınız bilgisayara takın.
 • Windows + Q tuşu ile bilgisayarınızda arama penceresini açın.
 • Bu bölümde Yazıcılar kelimesini arayın. Sonrasında, yazıcılar ve tarayıcılar seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfa üzerinde kullanmak istediğiniz yazıcıya tıklayıp bilgisayarınıza ekleyin.
 • Aynı ekran üzerinden, kullandığınız eski yazıcıları kaldırın.

Yeni bir yazıcı aldığınızda ya da eski yazıcınızı bilgisayarınıza bağlamak istediğinizde, bilgisayar yazıcıyı tanımıyor, sorunu ile karşılaşmanız oldukça olasıdır. Yukarıda bahsi geçen adımları teker teker uygulayarak, var olan sorunu kısa süre içinde çözebilirsiniz. Bilgisayarınızın USB kablosunu taktıktan sonra otomatik şekilde algılamadığı yazıcıları, bu yöntemle manuel olarak bilgisayarınıza ekleyebilirsiniz. Eski yazıcılarınızı da bu yöntemi kullanarak, bilgisayarınıza ekleyebilirsiniz.

Ayarlarda Yazıcı Listelenmiyorsa Kendiniz Ekleyin

Bilgisayar yazıcıyı görmüyor Lexmark sorunlarında, uygulayacağınız birkaç etkili adımla kısa sürede bu sorunu kontrol altına alabilirsiniz. Uygulayacağınız adımları, genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Lexmark yazıcının kablosunu bilgisayarınıza takın.
 • Windows + Q kısa yol tuşu ile bilgisayarınızda arama penceresini açın.
 • Bu kısımda, Yazıcılar kelimesini arayın.
 • En üstte bulunan, Yazıcı ve tarayıcı ekle butonuna tıklayın.
 • Otomatik arama işleminin tamamlanmasını bekleyin.

Bazı olağanüstü durumlarda, Windows yazıcınızı hiç algılamaz. Bununla birlikte, yazıcınız listede gözükmeyebilir. Bu gibi durumlarda, yazıcıyı kendi yöntemlerinizle manuel olarak bilgisayara tanıtabilirsiniz. Yazıcı ve tarayıcı ekle seçeneğine tıkladığınızda, Windows otomatik şekilde yeni eklenen yazıcıları taramaya başlar. Bir yazıcı algıladığında, bunu ekranda gösterir. Bu işlemi yaparken, yazıcının kablosunun bilgisayara takılı olduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda, yazıcının açık olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Buna ek olarak, yazıcı ve bilgisayarların aynı ağlara bağlı olmasına da özen göstermelisiniz. Aksi takdirde, farklı ağlara bağlı olan yazıcılar, işletim sistemi üzerinde algılanmaz. Tüm bu işlemleri yapmadan önce, mutlaka yazıcınızı ve ağ bağlantılarını kontrol etmelisiniz.

Varsayılan Yazıcı Ayarını Değiştirin

Bilgisayar yazıcıyı görmüyor HP sorununda, benzer adımlar yardımı ile bu sorunu kısa sürede çözebilirsiniz. Varsayılan yazıcı ayarının değiştirilmesi, şu adımlardan meydana gelir:

 • Yazıcı kablosunu en yakın prize takın.
 • Windows + Q tuşu yardımı ile bilgisayarınız üzerinde arama penceresini açın.
 • Bu kısımda, yazıcılar kelimesini arayın. Ardından, yazıcılar ve tarayıcılar seçeneğini açın.
 • Sayfanın en alt kısmında bulunan, Windows’unuzun varsayılan yazıcımı yönetmesine izin ver, seçeneğini kapatın.
 • Yukarıda bulunan yazıcılar listesinden, varsayılan olarak ayarlamak istediğiniz yazıcıyı seçin.
 • Son olarak Yönet kısmını seçin. Bu kısmı, varsayılan olarak ayarlayın.

Bazı yeni nesil bilgisayarlarda, varsayılan yazıcıyı otomatik ayarlama açık olabilir. Bu kısımda, Windows’un varsayılan yazıcımı yönetmesine izin ver seçeneği açıksa; Windows, var olan konumunuza uygun olarak yazıcıyı otomatik olarak değiştirir. Bu durum, mevcut ve sonradan bağlandığınız yazıcılarda sorun olmazken, sistemin çalışmasına engel olacaktır. Varsayılan tarayıcıyı ayarlama işleminden önce, mutlaka bu seçeneği kapatmalısınız.

Yazıcının Sahip Olduğu Sürücüyü Güncelleyin

Bilgisayar yazıcıyı görmüyor Canon yazıcılarda rastlanan bir sorun olarak karşımıza çıkar. Diğer yazıcı ve sistemlere benzer olarak, uygulayacağınız birkaç adımla bu sorunu kısa sürede etkili şekilde çözebilirsiniz. Yazıcının sahip olduğu sürücüyü güncellemeniz de etkili sorun çözme yöntemleri arasında yer alır. Kısa süre içinde sorunu çözmenize yardımcı olur. Sürücüyü güncelleme adımları, genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Sırasıyla Başlat – Ayarlar – Güncelleştirme ve Güvenlik – Güncelleştirmeleri denetle kısımlarını seçin.
 • Bu kısımda yeni bir güncelleme görünüyorsa mutlaka bu kısmı güncelleyin.
 • Yazıcınızın mevcut markasının internet sitesine gidin. Burada yer alan sürücüler bölümünden kullandığınız modele ait sürücüyü bulup indirin.
 • Sürücüyü kurmanızın ardından, bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Sonrasında, yazıcıya bağlanmayı tekrar deneyin.

Microsoft, özellikle yazıcılar için güncellemenin şart olduğunu belirtir. Yazıcı güncelleştirmelerinin yapılması, cihazınızı daha sağlıklı ve sorunsuz şekilde kullanmanızı sağlar. Yazıcıdaki eski sürümler, cihazınızın doğru şekilde çalışmasına engel olur. Bu tür durumlarda, yukarıda bahsi geçen yöntemleri izleyerek, cihazınızı güncelleyebilirsiniz. Ardından, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sonrasında, sorunsuz şekilde kullanmaya devam edin.

Aygıt Yöneticisi Üzerinden Sorunu Çözmeye Çalışın

Bilgisayarınızda yer alan birçok sorunu, aygıt yöneticisi üzerinden çözebilirsiniz. Bu tür sorunlara, yazıcı ve diğer donanım cihazları da dahildir. Kullandığınız yazıcının modeline uygun olarak, farklı aşamaları uygulayarak sorunsuz çalışan bir cihaza sahip olabilirsiniz. Aygıt yöneticisi üzerinden sorun çözme adımları, genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Kullandığınız yazıcının kablosunu bilgisayarınıza takın.
 • Windows + Q tuşu ile bilgisayarınızın arama penceresini açın. Ardından, bu kısma Aygıt yöneticisi yazın.
 • Aygıt yöneticisi menüsünden, Donanım değişiklerini tara seçeneğini tıklayın.

Bilgisayarınız yazıcıyı görmüyorsa ve sık şekilde bağlanma sorunları yaşıyorsanız, tercih edeceğiniz en etkili yöntemlerden birisi, Aygıt yöneticisi üzerinden çözüm bulmaktır. Bu yöntem sayesinde, bilgisayarınıza takılan yeni bir donanım olup olmadığını kontrol etmeniz mümkündür. Bu kısımda yeni bir giriş algılanırsa, otomatik olarak bu karşınıza çıkar. Sorun devam ederse, ek olarak uygulayabileceğiniz birkaç yöntem daha bulunur.

Sorun Giderici Üzerinden Çözüm Arayın

Bilgisayarınızda yer alan farklı sorunlar, işletim sisteminde kalıcı hasarlara neden olur. Yazıcı ve diğer donanım cihazları da bilgisayarınız üzerinde sorunlara neden olabilir. Bilgisayarınızı aktif olarak kullanıyorsanız, cihaz donanımlarını doğru şekilde takmanız ve çalıştırmanız gerekir. Bilgisayar yazıcıyı neden görmez? Sorusu, yazıcınızda ya da bilgisayarınızda bir sorun olduğunu gösterir. Sorun giderici üzerinden bulabileceğiniz çözümün aşamaları, şu şekilde sıralanabilir:

 • Yazıcınızın kablosunu bilgisayara takın.
 • Windows + Q tuşu yardımı ile arama penceresini açın.
 • Bu kısımda, yazıcılar kelimesini arayın. Yazıcılar ve tarayıcılar butonunu seçin.
 • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan, Sorun giderici ayarlarını açın seçeneğini tıklayın.
 • Açılan sayfa üzerinde Yazıcılar bölümüne gidin. Sorun giderici çalıştır seçeneğini tıklayın.

Nadiren de olsa, bilgisayarınız sorunu kendi kendisine çözer. Bu durumda, sorunu algılar ve kendi kendisine çözer. Bu durumun aynısı, yazıcılar için de geçerlidir. Sorun giderici üzerinden, yazıcı ve tarayıcılar üzerinde yer alan sorunları otomatik olarak takip edebilirsiniz.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete