printing-resolution-best-all-in-one-photo-printer.png

Baskı Kalitesini Etkileyen Faktörler

Yazıcılarda baskı kalitesi en önemli hususlardan birisidir. Baskı kalitesi düştüğü taktirde alınan çıktıların kalitesi de düşer ve hatta metinler okunamaz hale dahi gelebilir. Yazıcılarda baskı kalitesini etkileyen birden çok faktör bulunur. Bazı yazıcılar düşük DPI değerleri sebebiyle zaten yüksek kalitede baskı sunamazlar. Ancak yüksek DPI değerlerine sahip yazıcılar da çeşitli dış etmenler sebebiyle baskı kalitesinde düşüşle karşı karşıya kalabilir. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcılarda baskı kalitesini etkileyen en temel faktörleri görüntüleyebilirsiniz.

Yazıcılarda DPI Neden Önemli?

DPI yani İnç Başına Nokta, bir yazıcı tarafından baskı işlemi gerçekleştirilen görüntünün bir inç içinde yer alan nokta sayısını ifade eder. DPI değeri ne kadar yüksek olursa, yazıcının vereceği çıktının çözünürlüğü de bir o kadar yüksek olur. Yani yüksek DPI değeri eşittir yüksek baskı kalitesi demek yanlış olmayacaktır. DPI terimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için, DPI ve PPI farkı nedir isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yazıcılarda Baskı Kalitesini Etkileyen Faktörler

Yazıcılarda baskı kalitesini etkileyen pek çok farklı faktör bulunur. Ancak içeriğimizde teknik detaylara giriş yapmadan yalnızca baskı kalitesinin düşmesine sebep olan dış etkenlerden bahsedeceğiz.

Sahte Kartuş Kullanımı

Günümüzde pek çok kullanıcı sahte kartuşların orijinal kartuşlara karşın çok daha avantajlı olduğunu düşünerek bu kartuşlardan faydalanır. İlk maliyet açısından avantajlı olduğu düşünülse de uzun dönemli kullanım göz önünde bulundurulduğunda sahte ya da yeniden doldurulabilir toner ve kartuş kullanımı ciddi sorunlara yol açar.

Bu sorunlardan biri de baskı kalitesindeki düşüştür. Elbette ucuza satılan muadil bir kartuş, orijinal bir kartuş kadar yüksek bir kaliteye sahip olmayacaktır. Muadil kartuşların bu ucuzluğundan nasibini alan ilk etkenlerden biri de baskı kalitesi olacaktır.

Düşük DPI

Özellikle lazer yazıcılar genellikle ofis ortamı için üretilen özel cihazlardır. Lazer yazıcıların temel amacı, metin bazlı çıktılar almaktır. Yani lazer yazıcılar için görsel materyaller, metinler kadar önemli değildir. Tam olarak bu sebepten, Lazer yazıcılardan kusursuz fotoğraf çıktıları almak mümkün değildir. Eğer odak noktanız baskı kalitesiyse lazer yazıcılar sizin için uygun olmayabilir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar özellikle görsel materyaller konusunda kusursuz bir performans ve yüksek bir baskı kalitesi ortaya koymaktadır.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

İlginizi Çekebilecek İçerikler

lexmark-fotokopi-makinesi.jpg

Yazıcı Nasıl İnternete Bağlanır?

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde, yazıcıları ağa bağlamak, ev veya ofis ortamlarında yazdırma işlemlerini daha da kolaylaştırmaktadır. Sen de şimdi aşağıdaki başlıkları inceleyerek yazıcı internete